Podsumowanie zawodów Lotos Cup w Szczyrku (27-28.01.2021)

Za nami druga edycja zawodów Lotos Cup w tym roku! Zawodnicy ponownie rywalizowali w Szczyrku na kompleksie skoczni Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków.

Skalite

Zmagania na skoczni HS-75 zaczęły się o godzinie 10:00

Rozpoczęto od najmłodszej kategorii – Chłopiec starszy. Wystartowało 40 zawodników w wieku 12-13 lat. W zawodach wzięło udział 4 reprezentantów Słowacji. Skoczkowie rywalizowali z 12. i 13. belki startowej, a Kacper Tomasiak ruszał z 9. oraz 10. platformy.

Zwycięzcą w tej kategorii został Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra. Zawodnik skoczył 71 oraz 72 metry. Na drugim miejscu uplasował się Mikołaj Wantulok (67 i 69m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Na najniższym stopniu podium znalazł się Michał Obtułowicz (67,5 i 68m) z KS Eve-nement Zakopane.

Następną kategorią wiekową był Młodzik. Wystartowało 37 zawodników w wieku 14-15 lat. W zawodach wzięło udział 7 reprezentantów Czech. Zmagania rozegrano z 10. platformy startowej.

Najlepszym Młodzikiem okazał się reprezentant Czech David Rygl z klubu TJ Dukla Liberec. Czech skoczył 72,5 oraz 71 metrów. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Tymoteusz Amilkiewicz (73,5 i 70m) z AZS Zakopane. Na trzeciej pozycji znalazł się Klemens Joniak. Reprezentant LKS Poroniec Poronin skoczył 72,5 oraz 70,5 metra.

Tymoteusz Amilkiewicz, David Rygl, Klemens Joniak

Ostatnią kategorią wiekową startują na skoczni HS-75 były Młodziczki. Wystartowało 6 zawodniczek w wieku 14-15 lat. W zmaganiach wzięła udział jedna reprezentantka ze Słowacji. Młodziczki startowały z 15. platformy.

Zwyciężczynią została zawodniczka AZS Zakopane – Pola Bałtowska. Skoczkini skoczyła 68 oraz 67 metrów. Drugie miejsce zajęła reprezentantka ze Słowacji – Tamara Mesikova. Członkini klubu Ski Klub Selce wylądowała na 66 i 65 metrze. Na trzeciej pozycji znalazła się Zuzanna Rapacz (60,5 i 59,5m) z KS Eve-nement Zakopane.

Następnie przyszedł czas na starsze kategorie wiekowe startujące na skoczni HS-104. Niestety przez warunki pogodowe rywalizacja dosyć znacząco się przesuwała. Ostatecznie zawody zostały rozegrane, ale skończyło się tylko na jednej serii.

W kategorii Kobiety wystartowały 4 zawodniczki w wieku 16-18 lat. Skoczkinie ruszały z 15. belki startowej.

Triumfatorką została Wiktoria Przybyła (85,5m) z SS-R LZS Sokół Szczyrk. Na drugim miejscu znalazła się Paulina Cieślar (54m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Sklasyfikowana na trzecim miejscu została Marcelina Bałtowska (51m) z AZS Zakopane.

Następną kategorią był Junior Młodszy. W zawodach wzięło udział 27 skoczków w wieku 16-17 lat. Wystartowało 4 reprezentantów Czech i jeden zawodnik ze Słowacji. Zmagania rozegrano z 12. platformy startowej.

Triumfatorem tej kategorii został Jan Habdas. Zawodnik klubu LKS Klimczok Bystra skoczył 94 metry. Drugie miejsce zajął członek KS-Evenement Zakopane – Szymon Zapotoczny (92,5m). Na podium sklasyfikowany został również Petr Vaverka z TJ Dukla Frenstat pod Radhostem. Reprezentant Czech wylądował na 89 metrze.

Szymon Zapotoczny, Jan Habdas, Petr Vaverka

Przedostatnią kategorią był Junior. Wystartowało 20 zawodników w wieku 18-20 lat. Zaprezentowało się 5 zawodników z Czech. Zawody zostały rozegrane z 10. belki startowej.

Złotym medalistą wśród Juniorów został Arkadiusz Jojko należący do Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Zawodnik oddał skok na 97 metr. Na drugiej pozycji znalazł się członek AZS Zakopane – Mateusz Gruszka, który wylądował na 96,5m. Podium uzupełnił Kacper Juroszek (96m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Mateusz Gruszka, Arkadiusz Jojko, Kacper Juroszek

Ostatnią kategorią wiekową był Senior. Wystąpiło 13 zawodników w wieku 20-25 lat, w tym czterech reprezentantów Czech. Zawodnicy startowali z 11. platformy startowej.

W tej kategorii na podium znalazło się dwóch reprezentantów Czech. Pierwsze miejsce zajął Frantisek Holik (98,5m) z TJ Dukla Liberec, a na trzecim sklasyfikowano członka TJ Dukla Frenstat pod Radhostem – Benedikta Holuba (95,5m). Czechów rozdzielił zawodnik AZS Zakopane – Krzysztof Leja, który skoczył 95 metrów.

Krzysztof Leja, Frantisek Holik, Benedikta Holuba

Czwartkową rywalizację rozpoczęto od skoczni HS-104.

Zmagania rozpoczęły Kobiety w przedziale wiekowym 16-18 lat. Wystartowały 4 zawodniczki. Zawody rozegrano z 18. platformy startowej.

Wśród Kobiet ponownie najlepsza okazała się Wiktoria Przybyła z SS-R LZS Sokół Szczyrk. Zawodniczka skoczyła 95 oraz 93 metry. Srebrną medalistką została Marcelina Bałtowska (65,5 i 60,5m) z AZS Zakopane. Trzecie miejsce zajęła Paulina Cieślar (60,5 i 56m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Marcelina Bełtowska, Wiktoria Przybyła, Paulina Cieślar

W kategorii Junior Młodszy wystartowało 27 zawodników w wieku 16-17 lat. W zawodach wzięło udział czterech reprezentantów Czech i jeden zawodnik ze Słowacji. Juniorzy Młodsi startowali z 10. platformy startowej.

Najlepszym Juniorem Młodszym ponownie okazał się członek klubu LKS Klimczok Bystra – Jan Habdas. Zawodnik skoczył 99,5 oraz 97,5 metra. Na drugiej pozycji uplasował się Marcin Wróbel. Członek klubu AZS Zakopane oddał dwie próby na 96 oraz 92,5 metra. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został reprezentant Czech Petr Vaverka. Skoczek z TJ Dukla Frenstat pod Radhostem osiągnął 91 oraz 96,5 metra.

Marcin Wróbel, Jan Habdas, Petr Vaverka

W kategorii Junior wystartowało 20 zawodników w wieku 18-20 lat, w tym 5 skoczków z Czech. Zawody rozegrano z 9. platformy startowej

Zwycięzcą został Mateusz Gruszka z AZS Zakopane, który dwukrotnie lądował poza setnym metrem. W pierwszym skoku skoczył 101,5 metra, a w drugiej wylądował metr bliżej. Na podium znalazło się również dwóch zawodników z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego – na drugiej pozycji uplasował się Kacper Juroszek (100,5 i 98,5m), a na trzeciej Arkadiusz Jojko (97,5 i 101,5m).

Kacper Juroszek, Mateusz Gruszka, Arkadiusz Jojko

Przyszedł czas na najstarszą kategorię wiekową – Senior. W zawodach wzięło udział 14 skoczków w wieku 20-25 lat, w tym 4 reprezentantów Czech. Seniorzy startowali z 9. platformy startowej.

Złoty medal w kategorii Senior zdobył Jarosław Krzak. Reprezentant klubu PKS Olimpijczyk Gilowice w pierwszym skoku osiągnął odległość 99,5 metra, a w drugim wylądował metr dalej – na 100,5m. Drugie miejsce ponownie zajął zawodnik AZS Zakopane – Krzysztof Leja (97 i 100,5m). Brązowy medal wywalczył reprezentant Czech z TJ Dukla Liberec – Filip Sakala (99 i 97,5m).

Krzysztof Leja, Jarosław Krzak, Filip Sakala

Następnie przyszedł czas na zmagania na HS-75

W najmłodszej kategorii – Chłopiec starszy wystartowało 42 zawodników, w wieku 12-13 lat, w tym 5 reprezentantów Słowacji. Zawodnicy startowali z 12. i 13. belki startowej. Kacper Tomasiak dwukrotnie startował z 10. platformy

Zwycięzcą w kategorii Chłopiec starszy został Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra, który dwukrotnie wylądował na 73 metrze. Srebrny medal należał do Michała Obtułowicza (68,5 i 71m)  z KS-Evenement Zakopane. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano Szymona Byrskiego (67,5 i 69,5m) z KS Chochołów.

Michał Obtułowicz, Kacper Tomasiak, Szymon Byrski

Następną kategorią był Młodzik. W zawodach wzięło udział 38 zawodników w wieku 14-15 lat. Wystartowało 8 reprezentantów Czech. Skoczkowie startowali z 10. platformy startowej.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii Młodzik okazał się członek AZS Zakopane – Tymoteusz Amilkiewicz (73 i 72m). Tuż za nim znalazł się Wiktor Szozda (71,5 i 70m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Klemensa Joniaka z LKS Poroniec Poronin. Zawodnik skoczył 71,5 oraz 72,5 metra.

Ostatnią kategorią wiekową na HS-75 były Młodziczki. W konkursie wzięło udział 6 zawodniczek, w tym jedna skoczkini ze Słowacji w wieku 14-15 lat. Zawody rozegrano z 16. platformy startowej.

Rywalizację zwyciężyła reprezentantka Słowacji z Ski Klub Selce – Tamara Mesikova (69 i 71m). Na drugim miejscu znalazła się Pola Bałtowska (70,5 i 70m) z AZS Zakopane. Na podium znalazła się również zawodniczka KS-Evenement Zakopane – Zuzanna Rapacz (60 i 59,5m).

Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego podsumowania i serdecznie zapraszamy na pozostałe! Następne zawody Lotos Cup juz 12-13 lutego w Szczyrku!