Podsumowanie zawodów Lotos Cup w Szczyrku (18-19.12.2020)

Inauguracja zimowego sezonu zawodów Lotos Cup – Szukamy Następców Mistrza już za nami! Pierwsze zmagania młodych zawodników i zawodniczek miały miejsce w Szczyrku na kompleksie skoczni narciarskich Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków.

• Senior

Piątkowe zmagania na skoczni HS-77 rozpoczęto o godzinie 10:00. Na skoczni HS-77 swoje skoki oddawali zawodnicy i zawodniczki z kategorii Chłopiec starszy, Młodzik i Młodziczka.

W kategorii Chłopiec starszy wystartowało 34 zawodników w wieku od 12 do 13 lat. Na podium znaleźli się Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra (72,5m i 74,5m), Michał Obtułowicz z KS Evenement Zakopane (72,5m i 67,5m) oraz Grzegorz Rafacz z AZS Zakopane (70m i 66,5m)

W kategorii Młodzik wystartowało 30 zawodników w wieku od 14 do 15 lat. Zawody wygrał Kacper Jarząbek z TS Wisła Zakopane dzięki próbą na 73m i 70,5m. Tuż za nim o zaledwie punkt znalazł się Tymoteusz Amilkiewicz z AZS Zakopane (72m i 71,5m). Podium uzupełnił Wiktor Szozda z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego (67,5m i 72m).

W kategorii Młodziczki wystartowało 5 zawodniczek w wieku od 14 do 15 lat. Na podium znalazły się dwie zawodniczki z klubu AZS Zakopane. Zwyciężczynią dzięki skokom na 70 i 69 metr została Pola Bełtowska, a trzecie miejsce zajęła Natalia Słowik (61,5m i 63,5m). Dziewczyny rozdzieliła Tamara Mesikova ze Słowacji, członkini klubu Ski Club Selce. Mesikova dwukrotnie oddała skoki długości 63 metrów.

Tamara Mesikova, Pola Bełtowska, Natalia Słowik

Następnie o 13:00 przyszedł czas na zawody na skoczni HS-104. Zawody na tej skoczni odbyły się w czterech kategoriach: Kobiety, Junior Młodszy, Junior oraz Senior.

Zmagania rozpoczęły Kobiety. Na starcie stanęło sześć zawodniczek w wieku od 16 do 24 lat.  Triumfatorką wśród Pań została członkini SS-R LZS Sokól Szczyrk Wiktoria Przybyła. Zawodniczka oddała skoki na odległość 90m i 89,5m. Tuż za nią znalazły się dwie członkinie klubu AZS Zakopane – Magdalena Pałasz (79m i 81m) oraz Wiktoria Polanowska (73m i 72m).

Kolejną kategorią był Junior Młodszy, w której wystartowało 23 zawodników w wieku od 16 do 17 lat.  Po zwycięstwo sięgnął członek AZS Zakopane – Marcin Wróbel. Zawodnik oddał dwa bardzo dobre skoki na odległość 102 i 102,5 metra, co dało mu 20 punktów przewagi nad drugim Janem Habdasem z LKS Klimczok Bystra, który skoczył 98 oraz 97,5 metrów. Podium uzupełnił Jan Rzadkosz z TS Wisła Zakopane skacząc na 96 i 95 metr. Rzadkosz stracił 10 punktów do drugiego Jana Habdasa.

Jan Habdas, Marcin Wróbel, Jan Rzadkosz

W kategorii Junior wystartowało 11 zawodników w wieku od 18 do 19 lat.Na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się członkowie Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Najlepszy okazał się Kacper Juroszek dzięki próbą na 102 i 100 metrów, a za nim o zaledwie 0,5 punktu znalazł się Arkadiusz Jojko (99,5m i 102,5m). Trzecie miejsce zajął Karol Niemczyk (99m i 94,5m) z LKS Klimczok Bystra.

Arkadiusz Jojko, Kacper Juroszek, Karol Niemczyk

Ostatnią kategorią był Senior, w której wystartowało 7 zawodników w wieku od 20 do 24 lat.Na pierwszym miejscu sklasyfikowany został Jarosław Krzak, który niedawno debiutował w Wiśle podczas zawodów Pucharu Świata. Jarosław należy do klubu PKS Olimpijczyk Gilowice i podczas piątkowych zawodów skoczył 103,5 oraz 101 metrów. Krzak wyprzedził drugiego Krzysztofa Leję (97,5 i 96) z AZS Zakopane o 21 punktów. Na najniższym stopniu podium uplasował się Wiktor Pękala, członek klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk. Pękala oddał skoki długości 98 oraz 94,5 metra.

Krzysztof Leja, Jarosław Krzak, Wiktor Pękala

Sobotnim zawodom towarzyszyła silna mgła. Mimo słabszej widoczności udało się rozegrać zawody bez większych problemów. Zmagania rozpoczęto na HS-77, które rozpoczęto o godzinie 9:00

W kategorii Chłopiec starszy (12-13 lat) wystartowało 34 zawodników. W sobotę ponownie triumfował Kacper Tomasiak (72m i 74,5m) z klubu LKS Klimczok Bystra, a na drugim miejscu uplasował się Michał Obtułowicz (73,5m i 71,5m) z KS Evenement Zakopane. Sobotnie podium uzupełnił Szymon Byrski z KS Chochołów, który uzyskał odległości 69,5 i 71 metrów.

W zawodach Młodzików (14-15 lat) wzięło udział 31 zawodników.  Zwycięzcą został Kacper Jarząbek z TS Wisła Zakopane dzięki skokom na 71,5 i 74,5 metra. Podium uzupełnili Tymoteusz Amilkiewicz (69,5m i 72m) z AZS Zakopane oraz Wiktor Szozda (69m i 72,5m) z Wiślańskiego Towarzyszenia Sportowego.

W sobotę wystartowało 5 dziewczyn w kategorii Młodziczki (14-15 lat).  Na pierwszych dwóch miejscach znalazły się członkinie klubu AZS Zakopane. Zwyciężczynią została Pola Bełtowska (69,5m i 67m), a tuż za nią uplasowała się Natalia Słowik (64m i 65m). Na trzecim miejscu znalazła się Tamara Mesikova (59,5m i 67m) z klubu Ski Club Selce.

O godzinie 12:00 przyszedł czas na zawody na HS-104. Na podium wśród Kobiet (16-24 lata) ponownie znalazły się Wiktoria Przybyła (91m i 90m) z SS-R LZS Sokól Szczyrk oraz dwie zawodniczki z AZS Zakopane – Magdalena Pałasz (81m i 78,5m) i Wiktoria Polanowska (73,5m i 74m).

W kategorii Junior Młodszy (16-17 lat) wystartowało 23 zawodników. Najlepszym z nich okazał się członek klubu AZS Zakopane – Marcin Wróbel (100m i 102m). Na drugim miejscu sklasyfikowany został Jan Habdas z LKS Klimczok Bystra, dzięki skokom na 102 i 101 metr. Na najniższym stopniu podium znalazł się Szymon Zapotoczny z KS Evenement Zakopane, który dwukrotnie wylądował na 94 metrze.

Jan Habdas, Marcin Wróbel, Szymon Zapotoczny

W kategorii Junior wystartowało 11 zawodników. Na najwyższym stopniu podium uplasował się Arkadiusz Jojko z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Zawodnik dwukrotnie wylądował na 102,5m. Na drugim miejscu znalazł się Mateusz Gruszka (99,5m i 101m) z AZS Zakopane. Na podium sklasyfikowany został również Kacper Juroszek (98,5m i 100m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Mateusz Gruszka, Arkadiusz Jojko, Kacper Juroszek

Wśród 7 zawodników startujących w kategorii Senior (20-24 lata) triumfował Jarosław Krzak z PKS Olimpijczyk Gilowice, który oddał dwa skoki na 104,5m oraz 102m. Na drugim miejscu znalazł się Krzysztof Leja (97m i 99,5m) z AZS Zakopane, a na trzecim Wiktor Pękala (95,5m i 92,5m) z SS-R LZS Sokół Szczyrk.

Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego artkułu i serdecznie zapraszamy do kolejnych!