Turniej Czterech Skoczni w Innsbrucku: Hoerl triumfuje

przez Aleksandra Rajewicz

Nadszedł czas na przedostatni przystanek w rywalizacji o złotego orła, tym razem zawodnicy rywalizowali ze sobą na obiekcie HS-128 w Innsbrucku. W konkursie mogliśmy oglądać pięciu reprezentantów Polski. Triumfatorem zmagań został Austriak Jan Hoerl, zaś my mogliśmy cieszyć się z 11. miejsca Kamila Stocha.

Bergisel, fot. Magdalena Rutkowska

Ta część rywalizacji rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:30. Zawodnicy swe próby oddawali z belki 12., 11. oraz 10.

Najlepszym okazał się Austriak Jan Hoerl, który uzyskał 125.5 metra, tuż za nim znalazł się jego rodak Manuel Fettner (127.5 m), zaś trzeci był Ryoyu Kobayashi, który wylądował na 128. metrze. Wśród reprezentantów Polski najwyżej sklasyfikowanym został Kamil Stoch, który uzyskał 121. metrów i serię próbną ukończył na 18. miejscu.
Andreas Wellinger, lider Turnieju Czterech Skoczni, uzyskał 121. metrów i znalazł się na 11. lokacie.

Warto zwrócić uwagę na próbę młodego Austriaka – Embachera, zawodnik uzyskał 118.5 metra i ostatecznie uplasował się na 19. pozycji. Niespodziewanie słabo spisał się jego rodak Daniel Tschofenig, który wylądował na 102. metrze i znalazł się na przedostatniej pozycji.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Właściwa cześć rywalizacji rozpoczęła się o godzinie 13:30 z belki 11., a następnie została obniżona na 10.

Liderem na półmetku był zwycięzca serii próbnej Hoerl, który uzyskał 134. metry, tuż za nim eq aequo znaleźli się: Słoweniec Lovro Kos (135 m) oraz Ryoyu Kobayashi (128.5 m). Na 4. miejscu po niezwykle udanej próbie znalazł się Piotr Żyła, który swój skok wykończył na 131. metrze, zaś na 5. lider turnieju Wellinger (132 m).

Alex Insam został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Stephan Embacher ponownie mógł uznać swoją próbę za udaną, tym razem uzyskał 126. metrów i sklasyfikowano go na 10. pozycji.

W czołowej „30” oprócz Żyły znaleźli się: 20. Kamil Stoch (121.5 m), 25. Aleksander Zniszczoł (121 m) oraz 29. Paweł Wąsek (108 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Rezultaty w systemie KO

Jewhen Marusiak (118.5 m) vs Clemens Aigner (127.5 m)
Gregor Deschwanden (129 m) vs Witalij Kaliniczenko (116 m)
Simon Ammann (113 m) vs Michael Hayboeck (131 m)
Halvor Egner Granerud (120.5 m) vs Roman Koudelka (125.5 m)
Stephan Leyhe (124.5 m) vs Philipp Raimund (127.5 m)
Tate Frantz (111.5 m) vs Timi Zajc (123.5 m)
Antti Aalto (103 m) vs Marius Lindvik (123.5 m)
Karl Geiger (120.5 m) vs Maciej Kot (117. 5 m)
Domen Prevc (121.5 m) vs Eetu Nousiainen (119.5 m)
Pius Paschke (114 m) vs Piotr Żyła (131 m)
Andrea Campregher (100.5 m) vs Andreas Wellinger (132 m)
Valentin Foubert (109. 5 m) vs Paweł Wąsek (108 m)
Władimir Zografski (122 m) vs Stephan Embacher (126 m)
Johann André Forfang (121.5 m) vs Kamil Stoch (121.5 m)
Benjamin Østvold (112 m) vs Lovro Kos (135 m)
Daniel André Tande (117 m) vs Manuel Fettner (108 m)
Danil Vassilyev (93.5 m) vs Giovanni Bresadola (118 m)
Junshiro Kobayashi (105 m) vs Alex Insam (DSQ)
Kristoffer Eriksen Sundal (122 m) vs Peter Prevc (122 m)
Francesco Cecon (109.5) vs Ren Nikaido (126.5 m)
Erik Belshaw (112 m) vs Jan Hoerl (134 m)
Jonas Schuster (122.5 m) vs Daniel Tschofenig (126 m)
Artti Aigro (123.5 m) vs Ryoyu Kobayashi (128.5 m)
Aleksander Zniszczoł (121 m) vs Stefan Kraft (123 m)
Niko Kytosaho (114 m) vs Anze Lanisek (124.5 m)

Druga seria

Ostatecznie po drugiej dobrej próbie, na 127.5 metra, Jan Hoerl sięgnął po końcowy triumf. Na drugim miejscu znalazł się Ryoyu Kobayashi (132 m), zaś trzeci był Michael Hayboeck (135.5 m). Tuż za podium znalazł się Lovro Kos, zaś 5. był Andreas Wellinger. Wśród Polaków najlepiej zaprezentował się 11. Kamil Stoch (130 m), na 14. lokatę, po próbie na 115. metrów, spadł Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł zmagania ukończył na 24. pozycję, zaś Paweł Wąsek na 29.

Przed próbą Stefana Krafta potrzebna był krótka przerwa z powodu niesprzyjającego wiatru, jednak konkurs został szybko wznowiony.

Debiutant Stephan Embacher ostatecznie zmagania ukończył na 13. miejscu.

Przed ostatnim konkursem turnieju liderem został Kobayashi, na drugim miejscu ze stratą 4.8 punktu znalazł się Wellinger, zaś trzeci jest Jan Hoerl (23.6 p straty).