Zmiany w Raw Air 2024!

przez Szymon Kołtun

Turniej Raw Air rozgrywany na norweskich obiektach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund odbywa się od 2017 roku. W tym czasie norweski maraton skoków narciarskich stał się dla wielu kibiców nieodłącznym elementem kalendarza Pucharu Świata. Jednakże na przestrzeni czasu turniej doświadczył wielu problemów organizacyjnych. Odwołanie edycji z 2021 roku (pandemia SARS-CoV-2) oraz skrócenie imprez w latach 2020 i 2022 z pewnością nie wpłynęły pozytywnie na prestiż turnieju, który próbuje zrzucić z piedestału legendarny Turniej Czterech Skoczni. Jak się jednak okazuje, najbliższej zimy dojdzie do gruntownej modernizacji sposobu rozgrywania całego cyklu. Po tę niezbędną porcję informacji zapraszamy do dalszej lektury!

Vikersundbakken, fot. Magdalena Rutkowska

Lista zmian w cyklu Raw Air 2024:

– Po konkursach w Oslo zostaje czołowa 50 klasyfikacji turnieju

Dwa konkursy w Oslo zostaną rozegrane według tradycyjnej formuły Pucharu Świata. Po rywalizacji w stolicy Norwegii (sześć skoków do klasyfikacji cyklu) w grze o triumf zostanie tylko 50 najlepszych skoczków w tabeli turnieju. Oznacza to, iż w Trondheim nie będzie potrzeby rozgrywania kwalifikacji, które byłyby zaliczane do klasyfikacji generalnej. Bez względu na układ tabeli do Oslo, dalszy udział w turnieju zapewniona mieć będzie czołowa trójka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

– Lista startowa ustalana na podstawie klasyfikacji Raw Air

Od sobotniego konkursu w Oslo lista startowa będzie ustalona w kolejności odwrotnej do miejsc zajmowanych w klasyfikacji cyklu Raw Air, a nie Pucharu Świata.

– Konkurs na normalnej skoczni w Trondheim

Przebudowana duża skocznia w Trondheim wraca do kalendarza Pucharu Świata po trzyletniej nieobecności. Z tego powodu już wcześniej podjęto decyzję o tym, że na zmodernizowanym kompleksie skoczni Granåsen odbędą się dwa konkursy. Wobec tego na mapie turnieju zabraknie wyprawy do Lillehammer. Teraz jednak okazuje się, iż rywalizacja nad rzeką Nidelvą odbędzie się na dwóch różnych skoczniach. Najpierw panie i panowie zmierzą się na normalnym obiekcie (K-94, HS-105). Z kolei następnie przejdą na lepiej znaną dużą skocznię (K-124, HS-138). Można więc uznać te zawody za pełnowymiarową próbę generalną przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata.

Granåsen, fot. trondheim2025.no
– Trzyseryjny konkurs na zakończenie turnieju!

Jest to prawdopodobnie największa ze wszystkich wprowadzonych korekt. Piątkowe kwalifikacje na Vikersundbakken wyłonią 40, która wystartuje w sobotnich zmaganiach. Jest to więc rozwiązanie powszechnie stosowane podczas konkursów lotów narciarskich. W sobotę rywalizacja przebiegnie w sposób znany ze wszystkich konkursów Pucharu Świata. Prawdziwa rewolucja zajdzie z kolei w przypadku niedzielnego finału maratonu ze skokami w Norwegii. Wtedy to zostanie przeprowadzony konkurs składający się z 3 serii. Do pierwszej z nich zostanie dokooptowana najlepsza 30 klasyfikacji cyklu Raw Air. Promocję do występu w drugiej rundzie otrzyma czołowa 20 skoczków po pierwszej rundzie, zaś w trzeciej obejrzymy już tylko top 10.

W tym punkcie sprawa wygląda odmiennie w przypadku pań. Wedle wcześniejszych ustaleń w pierwszych konkursach lotów kobiet zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata udział weźmie 20 sportsmenek. Prawo startu będą miały zawodniczki z czołowej 15 cyklu Raw Air i Pucharu Świata. Dodatkowo panie będą walczyć dwukrotnie w dwuseryjnej formule.

W sumie Raw Air będzie liczył 16 serii zarówno u pań, jak i panów.

Program Raw Air pań 2024:

Oslo (8-10 marca 2024)

8 marca (piątek): kwalifikacje (prolog)
9 marca (sobota): konkurs indywidualny
10 marca (niedziela): kwalifikacje (prolog) i konkurs indywidualny

Trondheim (12-13 marca 2024)

12 marca (wtorek): kwalifikacje (prolog) i konkurs indywidualny (skocznia normalna)
13 marca (środa): kwalifikacje (prolog) i konkurs indywidualny (skocznia duża)

Vikersund (16-17 marca 2024)

16 marca (sobota): konkurs indywidualny (20 zawodniczek)
17 marca (niedziela): konkurs indywidualny (20 zawodniczek)

Program Raw Air panów 2024:

Oslo (8-10 marca 2024)

8 marca (piątek): kwalifikacje (prolog)
9 marca (sobota): konkurs indywidualny
10 marca (niedziela): kwalifikacje (prolog) i konkurs indywidualny

Trondheim (12-13 marca 2024)

12 marca (wtorek): konkurs indywidualny (skocznia normalna)
13 marca (środa): konkurs indywidualny (skocznia duża)

Vikersund (15-17 marca 2024)

15 marca (piątek): kwalifikacje (prolog)
16 marca (sobota): konkurs indywidualny
17 marca (niedziela): konkurs indywidualny (3 serie)

Jak oceniają zmiany ludzie ze środowiska?

Zarówno działacze, jak i sami zawodnicy pozytywnie patrzą na powyższe zmiany. Do tej grupy zalicza się m.in. Ståle Villumstad: – „W zeszłym roku zaobserwowaliśmy napięcie związane z tym, która z kobiet będzie skakać w Vikersund, a teraz podejmujemy kroki, aby zwiększyć napięcie w męskim Raw Air.  Dużo dramatyzmu i zainteresowania będzie także wokół skoczków, którzy będą musieli opanować trzy różne rodzaje skoczni w Raw Air 2024. Coś takiego nigdy wcześniej się nie zdarzało” – podsumował dla skiforbundet.no kierownik projektu turnieju.

Z entuzjazmem do nowej formuły cyklu, a zwłaszcza jego finału podchodzi Halvor Egner Granerud: – „To ekscytująca wiadomość i myślę, że brzmi fajnie. Wierzę w budowanie większej dramaturgii wokół Raw Air i wyobrażam sobie, że będzie to ekskluzywne dla nas, sportowców, iż będzie tylko dziesięciu skoczków w ostatniej rundzie. Mam wiarę” – wyjawił najlepszy skoczek poprzedniego sezonu.

Halvor Egner Granerud, fot. Neja Tamshe

Maren Lundby zwraca uwagę na to, że nowy format może być bardziej atrakcyjny dla kibiców: – „Z naszej strony ważne będzie występy przez cały sezon, aby zapewnić sobie miejsce w Vikersund. Dodatkowo, podczas Raw Air wystąpią dodatkowe emocje związane z tym, kim będą dodatkowi sportowcy, co daje dodatkowy moment ekscytacji oprócz walki o ogólne zwycięstwo. Myślę, że tego typu nowe koncepcje, wymagające nieszablonowego myślenia, pomogą w nadaniu skokom narciarskim czegoś nowego i ekscytującego, co będzie świetną zabawą do śledzenia” – twierdzi trzykrotna zdobywczyni wielkiej Kryształowej Kuli.

– „To kontynuacja rozwoju Raw Air, zainicjowanego przez dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich, Sandro Pertile, co pokazuje, że norweskie skoki narciarskie stworzyły turniej, który ma ogromną wartość i jest zainteresowany zwiększaniem wartości naszego sportu. To pokazuje, że w dalszym ciągu realizujemy naszą wizję. Chcemy być najważniejszym narodem w skokach narciarskich na świecie” – wyznał odważnie Clas Brede Bråthen, dyrektor sportowy ds. skoków w Norweskim Związku Narciarskim.

Clas Brede Bråthen, fot. Hopplandslaget

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafik: Magdalena Rutkowska, trondheim2025.no, Neja Tamshe, Hopplandslaget
Żródła informacji: skiforbundet.no, nordicmag.info, skispringen.com


0 komentarzy
1

Może ci się spodobać