Zwycięstwa Aalto i Rautionaho w fińskim Rovaniemi. Reprezentanci Chin w czołówce!

W fińskim Rovaniemi odbyły się zawody „First Snow Competition” w skokach narciarskich. Zawodnicy po raz pierwszy rywalizowali na śniegu, na obiekcie Ounasvaara (HS100). Ostatecznie wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Antti Aalto, Jenny Rautionaho i Eemeli Kurttila. Dodatkowo w czołówce pojawili się… reprezentanci Chin!

Ounasvaara, fot. Lukáš Doležal

Kategoria mężczyzn

Ostatecznie po triumf w fińskim Rovaniemi sięgnął Antti Aalto, który okazał się liderem już na półmetku rywalizacji. 28-latek oddał skoki na 97.5 oraz 99 metrów, co pozwoliło mu na pewne zwycięstwo. Ze stratą 12.7 punktu za triumfatorem, uplasował się Kasperi Valto (98.5 & 96 m). Zaskoczeniem natomiast mogła się okazać trzecia pozycja, którą wywalczył Qiwu Song, reprezentujący Chiny. W efekcie Chińczyk oddał dwie bardzo dobre próby na 96.5 oraz 97 metrów, co pozwoliło mu na uzyskanie 6.3 punku przewagi nad czwartym Niko Kytosaho (94 & 93.5 m). Czołową piątkę dopełnił Eetu Nousiainen (93 & 93.5 m).

Antti Aalto, fot. Neja Tamshe

Na szóstej pozycji uplasował się Mico Ahonen (96 & 95 m), syn dobrze znanego wszystkim Janne Ahonena. Dodatkowo siódmy wynik wywalczył Henri Kavilo (94.5 & 89 m), a dopiero ósme miejsca zajął tegoroczny mistrz świata juniorów z Whistler – Vilho Palosaari. 19-latek uzyskał odległości wynoszące 91.5 oraz 90 metrów.

Najlepszą dziesiątkę dopełnił reprezentant Japonii Shinnosuke Fujita, który dwukrotnie wylądował na linii 90-metra oraz Timi Heiskanen (90 & 89 m). Obowiązywała 4. oraz 3. platforma startowa.

źródło: kilipa.com

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Kategoria U18 mężczyzn

Zwycięzcą w kategorii U18 mężczyzn okazał się Eemeli Kurttila. Zawodnik poszybował na odległość 91 oraz 92 metrów i uzyskał jeden punkt przewagi nad drugim Eelim Keranenem, który uzyskał dokładnie takie same odległości. Dwukrotnie na linii 85-metra lądował dopełniający podium zmagań Veeti Hyvarinen. Miejsca w najlepszej piątce wywalczyli także Juho Ojala (82 & 85 m) oraz Peter Raisanen (82 & 80 m). Zawodnicy startowali z 8. belki startowej.

Kategoria kobiet

Wśród kobiet najlepsza okazała się liderka fińskiej kadry – Jenny Rautionaho. Zawodniczka poszybowała na odległość 91 oraz 95 metrów, tym samym deklasując swoje zawodniczki. Na drugiej pozycji, ze stratą aż 25.1 punktu do liderki, uplasowała się Minja Korhonen, która na co dzień trenuje kombinację norweską. Podium zmagań uzupełniła reprezentantka Japonii Kurumi Ichinohe (92 & 95 m). Co ciekawe, tuż za podium, ze stratą 8.6 punktu, sklasyfikowana została Chinka Bing Dong (82 & 95 m). Czołową piątkę dopełniła Heta Hirvonen (91 & 89 m).

Zawodniczki startowały z 11. platformy startowej, natomiast Rautionaho oddawała swoje próby z belki numer 8.

Kategoria U18 kobiet

W kategorii U18 wystartowały zaledwie dwie zawodniczki. Rywalizacja została rozegrana na obiekcie HS-70. Po triumf sięgnęła Oosa Thure, która uzyskała odległość 60.5 oraz 61 metrów, natomiast drugą pozycję zajęła Petra Torvinen (44 & 46 m).

Zapraszamy szczególnie na naszą akcję odliczania dni do początku sezonu zimowego! Każdego dnia na naszym instagramowym profilu pojawiają się nowe wywiady ze skoczkami i kombinatorami norweskimi!

źródło informacji: informacja własna
źródło grafiki: Lukáš Doležal, Neja Tamshe