Schattenbergschanze – Oberstdorf, Niemcy

przez Stylowo z Telemarkiem

Dziś przeniesiemy się do naszych zachodnich sąsiadów, aby przybliżyć Wam skocznię, którą z pewnością znacie. Schattenbergschanze to jeden z najbardziej prestiżowych obiektów do skoków narciarskich na świecie. Położony jest w niemieckim Oberstdorfie i należy do kompleksu Audi Arena Oberstdorf. Chcecie poznać historię skoczni, która od kilkudziesięciu lat regularnie gości w Turnieju Czterech Skoczni? Zapraszamy do lektury!

fot. Maksim Bartolj

Historia skoczni

Pierwszą skocznią w Oberstdorfie była ,,Schanzen auf den Helden’’ wybudowana w 1909 roku. Nie była ona jednak najlepsza do uprawiania skoków narciarskich, gdyż padające na nią światło słoneczne oślepiało zawodników. Powodem znalezienia lepszego miejsca i wybudowania nowej skoczni był także zbyt krótki rozbieg, co uniemożliwiało oddawanie dalekich prób. Ostatecznym obszarem, gdzie w 1925 roku powstał nowy obiekt, było podnóże Schattenbergu. Miejsce to było dobrze zacienione, co pozwoliło na wyeliminowanie pierwotnego problemu, czyli oślepiającego skoczków słońca. Stąd też nazwę wzięła Schattenbergschanze (w tłumaczeniu: góra położona w cieniu), czyli obecna skocznia zlokalizowana w Oberstdorfie. Obiekt podupadł podczas II wojny światowej, jednak został wyremontowany w 1945 roku. W 2003 roku Schattenbergschanze została poddana rozbudowie. W jej trakcie zmieniono punkt K, który przeniesiono na 120 metr. Powstały również trybuny, które mogą pomieścić ponad 27 tysięcy kibiców.

Zawody rozgrywane na Schattenbergschanze

W Oberstdorfie regularnie odbywają się zawody różnych rang. Skocznia ta od 1953 roku niezmiennie gości w kalendarzu Turnieju Czterech Skoczni. Dodatkowo trzykrotnie odbywały się na niej mistrzostwa świata w narciarskie klasycznym – w 1987, 2005 oraz 2021 roku. Podczas pamiętnych mistrzostw w 2021 roku na Schattenbergschanze zwyciężył Stefan Kraft, jednak na obiekcie normalnym po złoto sięgnął Piotr Żyła.

Rekordziści skoczni

Oficjalnym rekordzistą skoczni jest Sigurd Pettersen, ponieważ w 2003 roku osiągnął 143,5 metra podczas konkursu w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Wśród Panów najdłuższy nieoficjalny skok należy do Gregora Schlierenzauera. Austriak podczas Mistrzostw Austrii w 2007 roku poszybował na odległość 145,5 metra. Najdalej ze wszystkich skoczyła jednak Sarah Hendrickson w 2013 roku. Amerykanka w trakcie treningu doleciała do 148 metra. Niestety nie ustała swojej próby i nabawiła się kontuzji kolana.

Parametry

Wielkość skoczni: HS137
Punkt K: 120 m
Długość najazdu: 99 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 6,5 m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 3,38 m
Nachylenie zeskoku: 35,5°

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

Zródło grafiki: Maksim Bartolj
źródło informacji: własne

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać