ORLEN Cup w Zakopanem: Wróbel, Majerczyk i Staszel triumfują w pierwszym dniu zmagań

W Zakopanem, na skoczni Mała Krokiew (HS70), czyli części kompleksu Średnia Krokiew, przeprowadzono pierwszy dzień zmagań, drugiej edycji zawodów ORLEN Cup. Zawodnicy wystartowali w pięciu grupach wiekowych: Junior Młodszy, Open, Chłopiec Starszy, Młodzik oraz Kobiety. Wśród triumfatorów w najstarszych kategoriach, znaleźli się Marcin Wróbel, Stanisław Majerczyk oraz Klemens Staszel.

Średnia Krokiew, fot. Martyna Okrzesik

Junior Młodszy

W zmaganiach w kategorii Junior Młodszy, wystartowało 21 zawodników. Skoczkowie swoje próby oddawali z 16. platformy startowej.

Po zwycięstwo sięgnął Klemens Staszel, startujący pod barwami KS Eve-nement Zakopane. Zawodnik w pierwszej serii ocenianej, poszybował na odległość 65.5 metra, zaś w drugiej rundzie wylądował o pół metra dalej. Na drugim stopniu podium stanął Mateusz Maciusiak z KS Rutkowski, który dwukrotnie uzyskał odległość 63 metrów. Najlepszą trójkę dopełnił kombinator norweski – Kacper Jarząbek (62 & 63 m).

Klemens Staszel, fot. Martyna Okrzesik

Tuż za podium uplasował się Kamil Waszek (61.5 & 63 m) z LKS Olimpia Goleszów. W czołowej piątce miejsce wywalczył także kolejny z dwuboistów – Mikołaj Wantulok (62 & 61 m).

Warto odnotować także fakt, że Szymon Urbański, plasował się na drugiej pozycji po pierwszej serii. Zawodnik poszybował wówczas na 65 metr, jednak nie oddał próby w drugiej rundzie.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW W KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Open

Najstarszą kategorią mężczyzn, był Open. W zmaganiach wystartowało dwudziestu czterech zawodników, z roczników 1996-2005, w tym jeden reprezentant Słowacji. Konkurs rozegrano z 15. platformy startowej.

Zwycięstwo ex aequo z notą 237.6 pkt. osiągnęli Marcin Wróbel (66.5 & 65.5 m) z AZS Zakopane oraz Stanisław Majerczyk. Reprezentant LKS Poroniec Poronin, dwukrotnie poszybował na odległość 66 metrów. Warto wspomnieć, że liderem po pierwszej serii był Wróbel. Na najniższym stopniu podium, ze stratą 9.9 punktu do triumfatorów, uplasował się zawodnik KS Eve-nement Zakopane – Jan Galica (63.5 & 65 m).

Marcin Wróbel, fot. Martyna Okrzesik
Stanisław Majerczyk, fot. Martyna Okrzesik

To kolejna edycja, w której Wiktor Węgrzynkiewicz sklasyfikowany został tuż za podium, na czwartej lokacie. Zawodnik SS-R LZS Sokół Szczyrk oddał skoki na odległość 62 oraz 61.5 metra. Najlepszą piątkę dopełnił jego klubowy kolega – Wiktor Pękala, który dwukrotnie uzyskał 61.5-metrowe skoki.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW W KATEGORII OPEN

Chłopiec Starszy

Najmłodsza kategoria wiekowa, liczyła trzydziestu jeden zawodników. Wszyscy, oprócz Miłosza Malarza, oddawali skoki z 18. belki startowej. Malarz odpychał się z szesnastego poziomu najazdu.

Dominatorem okazał się Miłosz Malarz, który zwyciężył z przewagą 44.3 punktu. Reprezentant KS Rutkowski poszybował na odległość 65.5 oraz 63 metrów. Drugą notę wywalczył Rafał Luberda (58.5 & 59 m) z LKS Klimczok Bystra, natomiast trzeci wynik odnotował Bartłomiej Czech z KS Chochołów.

Miłosz Malarz, fot. Martyna Okrzesik

Tuż za czołową trójką znalazł się Jan Stopka (58 & 57 m), natomiast piąty rezultat uzyskał Daniel Rączka (54.5 & 57 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW W KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Młodzik

Kategoria młodzików liczyła trzydziestu dziewięciu zawodników. Wszyscy oddawali swoje próby z belki numer osiemnaście.

Zwycięstwo, z przewagą 1.6 punktu, wywalczył Szymon Byrski. Reprezentant KS Chochołów w pierwszej serii poszybował na odległość 65.5 metra, zaś w drugiej rundzie wylądował półtorej metra bliżej. Na drugim stopniu podium znalazł się Szymon Sarniak (65 & 65.5 m), reprezentujący KS Eve-nement Zakopane. Miejsce w najlepszej trójce wywalczył także jego klubowy kolega – Michał Obtułowicz (63 & 63.5 m).

Szymon Byrski, fot. Vivienne Stycz

Tuż za podium uplasował się kombinator norweski – Tymoteusz Dyduch. Dwuboista z LKS Klimczok Bystra, oddał próby na 64.5 oraz 61 metr. Czołową piątkę dopełnił Stanisław Wierchoch (62 & 63 m), który awansował z dziesiątej lokaty.

Znaczny spadek odnotował Konrad Tomasiak, który w pierwszej serii poszybował na odległość 65 metrów, co dało mu drugą pozycję. W finale zmagań, zawodnik oddał próbę na 66 metr, jednak zakończyła się ona podparciem. Ostatecznie Tomasiak zajął siódme miejsce.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW W KATEGORII MŁODZIK

Kobiety

W jedynej kategorii kobiet, wzięło udział sześć zawodniczek. Wszystkie skoczkinie oddawały swoje próby z 18. poziomu najazdu.

Zdecydowaną triumfatorką okazała się Joanna Kil, która na co dzień trenuje kombinację norweską. Dwuboistka w pierwszej rundzie oddała skok na dystans 53.5 metra, zaś w drugiej serii wylądowała o metr dalej. Na drugim stopniu podium stanęła Zuzanna Rapacz, która dwukrotnie poszybowała na odległość 49 metrów. Czołową trójkę zmagań dopełniła Julia Wolska (45.5 & 45.5 m).

Joanna Kil, fot. Dominika Śmiech

Kolejne pozycje zajęły Ewa Frączek (42.5 & 43 m), Natalia Łupieżowiec (42.5 & 42 m) oraz Magdalena Mąka (31.5 & 30 m).

Już w niedzielę, odbędzie się drugi dzień rywalizacji w Zakopanem. O godzinie 9:00 wystartuje seria próbna na skoczni, w starszych kategoriach, natomiast na 11:30 zaplanowano zmagania w młodszych grupach wiekowych. Dodatkowo na 15:00 wyznaczono start biegów do kombinacji norweskiej.