Puchar Świata w Zakopanem: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

PolSKI Tour zbliża się do końca, a to oznacza, że Puchar Świata przyjechał do stolicy polskich Tatr. Konkursy te od lat cieszą się niesłychaną popularnością, a na trybunach można doświadczyć niesamowitej atmosfery. W tym roku dodatkowych emocji dostarcza turniejowa rywalizacja. Zdecydowanymi liderami jest drużyna słoweńska.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: JAKUB WOLNY ZAWIESZONY

Listy startowe

Na liście startowej znajduje się 66 zawodników z 17 krajów. W porównaniu do poprzednich zawodów stawka uległa kilku zmianom. Przede wszystkim do rywalizacji powraca dwóch doświadczonych skoczków: Simon Ammann i Daniel Andre Tande. W rezultacie w składzie reprezentacji Szwajcarii i Norwegii zabrakło miejsca dla Yanicka Wassera i Benjamina Oestvolda. Dodatkowo ujrzymy kilku zawodników, których rzadko możemy oglądać w Pucharze Świata. Do drużyny czeskiej dołączają Radek Rydl i Benedikt Holub, natomiast Kazachstan wspomoże Nikita Devyatkin.

Polska drużyna po raz kolejny, podobnie jak w Wiśle, wystąpi w powiększonym składzie za sprawą kwoty narodowej. Na starcie piątkowych kwalifikacji pojawią się zatem: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Maciej Kot, Andrzej Stękała i Klemens Murańka. Mimo, iż przepisy pozwalają na wystawienie jeszcze dziewiątego zawodnika, to szkoleniowiec Thomas Thurnbichler postanowił pozostawić to miejsce nieobsadzone. W związku z kontrowersyjną wypowiedzią Jakuba Wolnego po kwalifikacjach w Wiśle, uderzającą w trenera kadry B Davida Jiroutka, decyzją PZN został on zawieszony i odsunięty od zawodów. Pozostali skoczkowie z zaplecza, którzy mogliby być brani pod uwagę przebywają w Azji, na Pucharze Kontynentalnym i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W SZCZYRKU: ZAWODY ODWOŁANE

PolSKI Tour

Polski Turniej na razie nie idzie zgodnie z przewidywaniami. Niestety, z powodu silnego wiatru konkurs w Szczyrku został odwołany. 40 skoczkom udało się oddać swoje próby, a liderem pozostawał cały czas Dawid Kubacki. Była ogromna szansa na najlepszy wynik Polaków w tym sezonie, jednak ostatecznie jury zadecydowało o zakończeniu rywalizacji. Do klasyfikacji turniejowej zostaną zaliczone skoki z kwalifikacji w Szczyrku, jednak nie uwzględnione będą skoki konkursowe.

Do tej pory zdecydowanie najlepiej w turnieju spisują się Słoweńcy. Zdobyli 1821.6 punktów, a ich przewaga nad drugimi Austriakami to aż 62.3 punkty! Na trzecim miejscu utrzymują się Niemcy. Kolejne drużyny mają już wyraźną stratę do podium. Na czwartym miejscu plasują się Japończycy, na piątym Norwegowie. Polacy zajmują szóstą lokatę. Mało prawdopodobne, iż ulegnie ona zmianie, ponieważ biało-czerwoni do drużyny norweskiej tracą ponad 70 punktów.

ZOBACZ DOTYCHCZASOWĄ KLASYFIKACJĘ POLSKIEGO TURNIEJU

Dawid Kubacki podczas przerwanego konkursu w Szczyrku, fot. Martyna Okrzesik

Skocznia

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to bez wątpienia najważniejszy obiekt w naszym kraju. Zawody Pucharu Świata odbywają się tam regularnie od 2002, chociaż wcześniej też zdarzało się, że światowa czołówka zjeżdżała do Zakopanego. Zarówno kibice jak i skoczkowie z całego świata zawsze podkreślają iż konkursy w Zakopanem to niezwykłe sportowe święto.

Wielka Krokiew (K125, HS140) to jedna z nielicznych skoczni w Pucharze Świata ulokowanych na naturalnym zboczu. Wyposażona jest w igelit, siatki przeciwwiatrowe, sztuczne oświetlenie, tory lodowe i trybuny mieszczące 40 tys. osób. Do historii przeszły zawody na początku tzw. małyszomanii, kiedy na terenie skoczni i wokół niej zgromadziło się około 100 tys. osób.

Rekordzistą skoczni jest Japończyk Yukia Sato, który w 2020 roku wylądował na 147 m. Co ciekawe, do Sato należy także najdłuższy skok oddany w zawodach letnich (145 m). Nie są to jednak najdłuższe skoki ustane na tym obiekcie. W Pucharze Kontynentalnym Benjamin Oestvold przed trzema laty skoczył aż 150 m! Według oficjalnych wytycznych FIS oficjalne rekordy to jednak te, które padły w zawodach najwyższej rangi jaka odbywała się na danej skoczni. Z tego powodu nazwisko Norwega nie figuruje na liście rekordzistów. Najbardziej utytułowanym skoczkiem na Wielkiej Krokwi jest Gregor Schlierenzauer. Ma on, tak samo jak Kamil Stoch, pięć tryumfów na swoim koncie.

ZOBACZ TEŻ: WIELKA KROKIEW – ZAKOPANE, POLSKA

Puchar Świata w Zakopanem 2023

W ubiegłym roku plan zawodów był bardzo podobny do tegorocznego. W sobotę odbył się konkurs drużynowy, w którym zwyciężyła drużyna austriacka w składzie: Daniel Tschofenig, Michael Hayboeck, Manuel Fettner i Stefan Kraft. Na drugim stopniu znaleźli się nasi reprezentanci – Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Czołową trójkę uzupełnili Niemcy – Markus Eisenbichler, Philipp Raimund, Karl Geiger i Andreas Wellinger.

W niedzielę, w rywalizacji indywidualnej, polscy kibice znowu mogli cieszyć się z podium. Drugie miejsce wywalczył Dawid Kubacki. Chociaż prowadził po pierwszej serii nie zdołał utrzymać pierwszego miejsca. W rezultacie stracił 1.1 punktu do Halvora Egnera Graneruda. Na najniższym stopniu stanął natomiast Stefan Kraft.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać