Skocznia, o której mowa w tymże wpisie – zlokalizowana w Schonach (Badenia-Wirtembergia) Langenwaldschanze jest znana szczególnie kibicom kombinacji norweskiej. Co prawda, Langenwaldschanze nie gościła nigdy zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich – mimo to, od wielu lat jest w regularnym użytku.
ZOBACZ TEŻ: PAWEŁ WĄSEK: „SEZON JEST JESZCZE DŁUGI, A W MOICH SKOKACH NADAL SĄ RZECZY DO POPRAWY”
Parametry skoczni
Wielkość skoczni: HS 106
Punkt K: 95 m
Wysokość wieży: 38 m
Długość najazdu: 92,58 m
Nachylenie najazdu: 35 st.
Długość progu: 6,54 m
Nachylenie progu: 11 st.
Wysokość progu: 2,38 m
Nachylenie zeskoku: 34,5 st.
Historia
Skocznia powstała w roku 1925. Już po sześciu latach skocznia doczekała się pierwszej przebudowy. W 1935 roku, na Langenwaldschanze po raz pierwszy odbyły się Mistrzostwa Schwartzwaldu, zaś po dwóch latach od tego wydarzenia, skocznia została ponownie przebudowana i powiększona- nowym rekordzistą skoczni został Artur Scherer, który w 1937 roku skoczył 55,5 metra. Po II wojnie światowej obiekt był rekonstruowany trzykrotnie: w latach 1955, 1963, 1967. W roku 1967 odbył się pierwszy Puchar Schwartzwaldu w kombinacji norweskiej- zawody te odbywają się do dzisiejszego dnia. Skocznia w Schonach gościła dwukrotnie najlepszych juniorów globu: w 1981 oraz w 2002 roku.
Wiosną 2009 roku obiekt przeszedł ponownie modernizację, bowiem został powiększony do rozmiaru K95/HS106. W ramach homologacji FIS, certyfikat skoczni w sezonie 2020/21 został dostosowany do obecnych standardów, a skocznia jest klasyfikowana jako K90/HS100, mimo że jej rozmiar się nie zmienił.
Rywalizacja w skokach narciarskich
Męski Puchar Świata nigdy nie odbył się w Schonach. Kobiety zaś rywalizowały na Langenwaldschanze w zawodach najwyższej rangi dwukrotnie – w 2013 roku. Zwyciężczyniami zawodów zostały wówczas Anette Sagen i Sara Takanashi. Ponadto, kobiety miały możliwość rywalizować w Schonach w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego i OPA Cup. Triumfy na Langenwaldschanze odnosiły m.in. Daniela Iraschko-Stolz, Josephine Pagnier czy Juliane Seyfarth. Skoczkowie, którzy osiągnęli sukces w Schonach to przede wszystkim Janne Happonen i Matti Nykanen, którzy wygrali Mistrzostwa Świata Juniorów (kolejno w 2002 i 1981 roku).
Rywalizacja w kombinacji norweskiej
Pierwsze zawody w kombinacji norweskiej – o puchar Schwartzwaldu – odbyły się w 1967 roku i padły łupem Ediego Lengga. Kombinatorzy regularnie od tej pory uczestniczą w zawodach w Badeni-Wirtembergii. Schonach gości zawody zarówno Pucharu Świata, jak i Pucharu Kontynentalnego i OPA Cup w kombinacji norweskiej.
ZOBACZ TEŻ: KAMIL STOCH POWRACA DO PUCHARU ŚWIATA
Rekordziści skoczni
Co ciekawe, oba rekordy skoczni (męski i damski) ustanowiono 13 marca 2022 roku. Obecnymi rekordzistami obiektu są: Gyda Westvold Hansen (102 m) oraz Ryota Yamamoto (111 m).
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródła informacji: skisprungschanzen.com, berkutschi.com