Mistrzostwa Niemiec: Wellinger i Schmid najlepsi w kraju

przez Natalia Kopeć

Zakończyły się krajowe Mistrzostwa Niemiec rozgrywane na obiekcie Grosse Olympiaschanze (HS142) w Garmisch-Partenkirchen. W rywalizacji mężczyzn najlepszym okazał się mistrz olimpijski z 2018 roku, Andreas Wellinger. Wśród pań brylowała zaś Katharina Schmid (z domu Althaus).

Andreas Wellinger, fot. Martyna Okrzesik

Mężczyźni

W mistrzowskim konkursie mężczyzn wystartowało 27 zawodników. Rywalizacja została przeprowadzona z 6 różnych belek startowych: 17., 18., 20., 22., 24., a także 27. W przeciwieństwie do krajowego czempionatu Austrii, na liście startowej nie zabrakło największych nazwisk niemieckich skoków narciarskich.

Triumfatorem zmagań, po raz trzeci w karierze, został bezkonkurencyjny Andreas Wellinger. Zawodnik SC Ruhpolding poszybował dwukrotnie na odległość ponad 143 metrów (143 m i 143.5 m). Tym samym aż o 13.1 punktu wyprzedził drugiego Karla Geigera (138 m i 139.5 m). Najniższy stopień podium należał zaś do Piusa Paschke (134.5 m i 137 m). Na czwartej pozycji zawody ukończył Philipp Raimund, który oddał swoje próby na 135 i 136 metr. Tuż za 24-latkiem uplasował się natomiast Stephan Leyhe (136 m i 130.5 m).

Zmagania juniorów w kategorii do lat 17 padły łupem Aarona Siegela (130 m i 125 m). O 16.3 punktu za reprezentantem SC Baiersbronn znalazł się drugi Janne Holz (130 m i 121 m). Trzeci był zaś syn szkoleniowca głównej kadry Niemiec, Amadeus Horngacher (123 m i 117.5 m). Tuż za podium uplasował się Jacob Frid (119.5 m i 120.5 m), zaś na piątym miejscu był Janne Schmelzle (120 m i 115 m).

źródło: deutscherskiverband.de

Kobiety

Rywalizacja kobiet odbyła się z 28., 29., 30. i 36. belki startowej. W 8-osobowej stawce najlepszą okazała się Katharina Schmid, znana szerszej publiczności pod nazwiskiem Althaus (123 m i 132.5 m). Tuż za nią, na drugiej pozycji, znalazła się Selina Freitag (120 m i 129 m). Trzecia była natomiast Juliane Seyfarth (120.5 m i 122 m). Na czwartym miejscu po próbach na 113 i 122.5 metra uplasowała się Anna Holandt, zaś na 5. pozycji zmagania ukończyła Pia-Lilian Kübler (116.5 m i 119.5 m).

W konkursie juniorek również mogliśmy oglądać zaledwie 8 zawodniczek. Zwyciężyła Anna-Fay Scharfenberg (118.5 m i 117.5 m), przed Juliną Kreibich (116 m i 118 m), a także Kim Amy Duschek (111 m i 117 m). Czwarta była Megi Lou Schmidt (109.5 i 112.5 m), natomiast piąta Lia Böhme (118.5 m i 109.5 m).

Katharina Schmid, fot. Martyna Okrzesik

Zmagania drużynowe

Najlepszym męskim zespołem w Niemczech okazała się drużyna z Bawarii w składzie: Karl Geiger, Philipp Raimund, Pius Paschke, a także triumfator rywalizacji indywidualnej Andreas Wellinger. Czołowi niemieccy skoczkowie zdeklasowali rywali, pokonując drugi zespół o 250.9 punktu!

W rywalizacji kobiet również zwyciężyły przedstawicielki tego landu. Duet w postaci Emely Torazzy, a także Kathariny Schmid stanął na pierwszym stopniu podium, tuż przed drużyną z Turyngii złożonej z Anny-Fay Scharfenberg oraz Juliany Seyfarth. Trzecie były zaś zawodniczki z Saksonii – Julina Kreibich i Selina Freitag.