Puchar Świata po raz kolejny zawitał w Beskidy! Już dzisiaj rozpocznie się prawdziwe święto biało-czerwonych kibiców! Na właśnie rozpoczynający się weekend zaplanowano dwa konkursy indywidualne. Niestety, prognozy pogody, zwłaszcza, na piątek, nie są sprzyjające. W Wiśle zapowiadany jest wiatr, którego siła może osiągać powyżej 20 km/h.
ZOBACZ TEŻ: ŁUKASZ ŁUKASZCZYK KONTUZJOWANY
Lista startowa
Do Wisły przyjechało 67 skoczków z aż 19 krajów. Warto podkreślić, że taka liczba reprezentacji robi wrażenie i nieczęsto przedstawiciele tak wielu państw startują jednocześnie w zawodach.
Po konkursach w Ruce do Polski nie przyjechał reprezentant Chin, jednak niespodzianką może być fakt, iż w Wiśle pojawi się Heung Chul Choi z Korei Południowej. Ponadto, po startach w Lillehammer, do rywalizacji powracają Rumuni, Ukraińcy oraz Enzo Milesi z Francji. W uszczuplonym składzie pojawią się jednak Włosi i Amerykanie. Andrea Campregher i Erik Belshaw, których dotychczasowa forma pozostawia wiele do życzenia, zostali wycofani ze startów w Pucharze Świata.
Polski sztab trenerski zadecydował o wykorzystaniu grupy narodowej. W rezultacie na starcie zarówno piątkowych, jak i niedzielnych kwalifikacji ujrzymy dziewięciu biało-czerwonych. Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki i Kamil Stoch mają już na swoim koncie punkty w klasyfikacji generalnej. Kolejną szansę do walki o nie dostają Maciej Kot i Jakub Wolny. Ponadto w ramach kwoty krajowej wystąpią: Kacper Juroszek, Andrzej Stękała i Piotr Żyła. Ten ostatni wraca do rywalizacji po kontuzji, na skutek której musiał przejść operację kolana.
Harmonogram
ZOBACZ TEŻ: ARVID ENDLER: „MOGĘ NAUCZYĆ SKOCZKÓW NARCIARSKICH, JAK EFEKTYWNIE KORZYSTAĆ Z CIAŁA”
Skocznia
Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle – Malince (K120, HS134) to, zaraz po Wielkiej Krokwi, najważniejszy obiekt w naszym kraju. Dzięki sukcesom pochodzącego z Wisły Adama Małysza w 2001 roku podjęto decyzję o budowie nowoczesnej skoczni K120. Obiekt ten jest bardzo charakterystyczny, głównie ze względu na ostry przeciwstok, pod którym znajduje się tunel drogowy.
Na arenie międzynarodowej skocznia zadebiutowała konkursem Pucharu Kontynentalnego w 2008 roku. Od 2010 odbywa się tam Letnie Grand Prix. Puchar Świata zawitał tam po raz pierwszy w 2013 roku, jednak przez wiele lat nie przeznaczano na niego całego weekendu. Zmieniło się to dopiero od sezonu 2017/2018, kiedy to zdecydowano, że w Wiśle odbywać się będą konkursy inaugurujące sezon zimowy.
W sierpniu 2023 roku rozpoczęła się przebudowa skoczni. W jej trakcie zmodernizowano profil zeskoku i przeciwstoku. Mimo obaw organizatorzy zdążyli z koniecznymi pracami i bez przeszkód mogą się odbyć niej zawody Pucharu Świata w styczniu 2024. Po nich skocznia jednak znów została zamknięta i w kolejnym etapie, w miejsce tradycyjnego wyciągu, powstała nowoczesna kolejka szynowa.
Po ostatniej renowacji na nowo zaczęto liczyć statystyki. W związku z tym rekordzistą jest Andreas Wellinger, który podczas Polskiego Turnieju skoczył 144,5 m.
ZOBACZ TEŻ: SKOCZNIA IM. ADAMA MAŁYSZA – WISŁA, POLSKA
Puchar Świata w Wiśle – styczeń 2024
W ubiegłym sezonie Wisła, po raz pierwszy od długiego czasu, zaplanowana była na termin styczniowy. Zainaugurowany został tam Polski Turniej, który miał obejmować rywalizację na trzech najważniejszych skoczniach narciarskich w naszym kraju. W związku z tym odbył się jeden konkurs duetów oraz jeden konkurs indywidualny.
Pierwszego dnia najlepsi okazali się Słoweńcy – Lovro Kos i Anze Laninsek. Poza nimi w czołówce znaleźli się Austriacy – Manuel Fettner i Jan Hoerl oraz Niemcy – Stephan Leyhe i Andreas Wellinger.
W niedzielnej rywalizacji podium okazało się bardzo podobne do tego, które kilka miesięcy później odbierało laury na zakończenie sezonu w Planicy. Pierwsze miejsce tym razem przypadło Japończykowi Ryoyu Kobayashiemu, drugie Stefanowi Kraftowi, natomiast na najniższym stopniu stanął Andreas Wellinger.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.