Aigner-Schanze – Hinzenbach, Austria

przez Zuzanna Karwacka

Energie AG-Skisprung Arena to kompleks 4 skoczni, którymi może pochwalić się Austria. Najbardziej znanym obiektem jest natomiast Aigner-Schanze, który od dwunastu lat niemalże co roku gości najlepszych zawodników. Rywalizują oni w tym miejscu podczas konkursów Letniego Grand Prix. Na mniejszych skoczniach organizuje się zaś jedną część zmagań Turnieju Czterech Skoczni dla dzieci.

Energie AG-Skisprung Arena, Hinzenbach, fot. Artur Bała

Parametry skoczni K85

Punkt konstrukcyjny: 85 m
Rozmiar skoczni (HS): 90 m
Długość najazdu: 94.9 m
Nachylenie najazdu: 30°
Długość progu: 6.4 m
Nachylenie progu: 10°
Wysokość progu: 2,13 m
Nachylenie zeskoku: 32.8°

Zarys historyczny skoków w regionie

Skoki narciarskie istnieją w okręgu Eferding od 1933 roku. Wtedy też na stoku Häuselgstötten na czerwonym szlaku, powstała skocznia z pomysłu Rudiego Lidauera, Heinricha Dorna i kilku innych osób. Pod koniec lat trzydziestych przeniesiono ją zaś na wzgórze Aigner Sägewerk.

Do wojny pojawiało się coraz więcej pasjonatów, jednak po niej dyscyplina ta wymarła w tym rejonie, jak i w całej Górnej Austrii poza paroma idealistami. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero w latach 60-tych, a właściwie pod ich koniec. Wtedy też nową wizją Josef Rathmayr zainspirował nie tylko swojego syna do zdobycia Mistrzostwa Austrii, ale także cały region do powrotu do skoków. Coraz szersze zainteresowanie spowodowało wyłamanie się skoczków z Hinzenbach z Eferding i utworzenie klubu o nazwie Union Volksbank Hinzenbach.

Zdjęcie drużynowe UVB Hinzenbach (Hochkönig ok. 1975), fot. schiclub.at

Historia kompleksu i skoczni Aigner-Schanze

Ten krótki zarys historyczny pozwala na płynne przejście do zmian w kontekście obiektów w tej części Austrii. W 1980 roku powstała pierwsza skocznia pokryta igelitem w całej Górnej Austrii. Na jej otwarciu obecny był między innymi dobrze znany kibicom Toni Innauer. Rok 1990 był przełomowy dla obiektu w Hinzenbach, gdyż wraz z niespodziewaną śmiercią pasjonata Josefa Rathmayra klub miał problemy. Finansowe kłopoty dotyczyły opłaty gruntowej modernizacji, której wymagał FIS.

Warto zaznaczyć, że obiekt, potrzebujący zmian to K40. Po przejęciu władzy przez Leopolda Zaunera nad klubem po długich negocjacjach udało się odzyskać finanse i w 1996 roku doszło do jego otwarcia. Ponadto sukcesem zakończył się także projekt juniorskiej skoczni K20, którą dwa lata później pokryto igelitem. Jesienią 1999 roku konieczne stało się zainstalowanie systemu reflektorów.

Szybko zorientowano się jednak, że w XXI wieku Górna Austria potrzebuje większego obiektu i tak w 2006 roku zaczęto pracę nad K85. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2010. Na skoczni od 2011 organizowane jest Letnie Grand Prix mężczyzn. Ponadto kobiety również startowały w Hinzenbach podczas konkursów Pucharu Świata.

Energie AG-Skisprung Arena, kwiecieć 2010, fot. Alexandra Gall

Rekordziści oraz rekordzistki skoczni Aigner-Schanze

Rekordziści skoczni K85
Rekordzistki skoczni K85

By być z naszymi wpisami na bieżąco, to zaobserwuj naszą redakcje na portalach społecznościowych takich jak: FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: schiclub.at, skisprungschanzen .com

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać