Alberta Ski Jump Area – Calgary, Kanada

przez Magdalena Rutkowska

Na naszej stronie mogliście już przeczytać wpis o jednym z kanadyjskich obiektów. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przybliżyć historię kompleksu, na którym rywalizowali uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat skoczni w Calgary- zapraszamy do lektury.

Kompleks skoczni w Calgary 2011 rok.

Kilka słów o kompleksie

Skocznia, którą się dzisiaj zajmiemy (a właściwie kompleks skoczni) znajduje się w największym mieście prowincji Alberta – Calgary. Większość pasjonatów skoków narciarskich na pewno będzie kojarzyło miejscowość z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w 1988 roku. Tam bowiem „Latający Fin” Matti Nykänen zdobył dwa złote medale. To właśnie w Calgary serca widzów podbił Michael Edwards, który później zasłynął jako „Eddie the Eagle”. W skład kompleksu wchodzi 5 obiektów: K114, K89, K63, K38 i K15. Wszystkie skocznie (oprócz największej) są wyłożone igielitem, co umożliwia skoki przez cały rok.

Historia

Kompleks skoczni narciarskich Canada Olympic Park powstał w latach 1894-1986 na terenie narciarskim Paskapoo znajdującym się na przedmieściach Calgary. Po tym jak ogłoszono, że następne igrzyska mają odbyć się właśnie tam, rozpoczęto budowę obiektów sportowych. Razem z torem bobslejowym oraz saneczkowym na terenie kompleksu stanęło 5 skoczni. Koszty budowy wyniosły właścicieli aż 72 miliony dolarów! Oficjalnie obiekty oddano do użytku dwa lata przed igrzyskami. Trybuny przy olimpijskiej skoczni przygotowano na użytek 50 000 widzów. Wydarzenie cieszyło się jednak tak ogromnym zainteresowaniem, że ostatecznie zmagania na żywo podziwiało aż 80 000 osób! Zawody, które odbywały się tam później to m.in. konkurs skoków w ramach Mistrzostw Świata Juniorów w Canmore w 1997 roku.

Skocznie (K114 oraz K89) podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988.

Niestety, dzisiaj największa skocznia jest już nieużywana, natomiast reszta obiektów jest miejscem treningów Altius Nordic Ski Club i zawodników reprezentacji kraju. W latach 2005-2006 miała miejsce dość kosztowna modernizacja igielitowych skoczni. Dzięki temu na obiekcie K89 są czasami organizowane zawody cyklu Pucharu Kontynentalnego, a także krajowe. Oprócz tego w 2013 roku wspomniana wcześniej skocznia normalna przeszła modernizację najazdu oraz zainstalowano na niej system chłodzenia torów najazdowych. Poniżej przedstawiamy wam dokładniejsze parametry dwóch większych obiektów.

Parametry skoczni K114

Wielkość skoczni:HS 122
Punkt K:114 m
Oficjalny rekord:118,5 m -Matti Nykänen
Długość najazdu:111 m
Nachylenie najazdu:35°
Nachylenie progu:11°
Wysokość progu:4 m
Nachylenie zeskoku:37°

Parametry skoczni K89

Wielkość skoczni:HS 95
Punkt K:89 m
Zimowy męski rekord skoczni:101,5 m-Christian Friberg 
Zimowy kobiecy rekord skoczni:95,5 m-Sarah Hendrickson 
Długość najazdu:88,2 m
Nachylenie najazdu:35°
Nachylenie progu:10°
Wysokość progu:3,2 m
Nachylenie zeskoku:37°
Obiekty w Calgary, kwiecień 2008 rok.

Na koniec zapraszamy was do odwiedzenia naszych portali społecznościowych takich jak: Instagram, Twitter oraz Facebook.

Źródła grafiki i zdjęć: Wikipedia, Skisprungschanzen

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać