Alpen Cup w Kanderstegu: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

W dniach 23-24 września Kandersteg będzie gospodarzem zmagań w ramach cyklu Alpen Cup. Zarówno skoczkowie, jak i skoczkinie będą odbijać się z progu skoczni Lötschberg-Schanze (K-95, HS-106), która była areną Mistrzostw Świata Juniorów w 2018 roku. Kto powalczy o zwycięstwa w ramach Alpen Cup w Kanderstegu? Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem i listami startowymi konkursów w Szwajcarii!

Lötschberg-Schanze, fot. Jannik Morin

ZOBACZ TEŻ: ALTE LÖTSCHBERGSCHANZE – KANDERSTEG, SZWAJCARIA

Kilka słów o skoczni

Skocznia Lötschberg-Schanze jest największą z czterech, które wchodzą w skład kompleksu obiektów w Kanderstegu. Ów kompleks nabrał obecnych kształtów podczas rozbudowy datowanej na lata 2014-2016. Kandersteg jest najbardziej znany ze zorganizowania Mistrzostw Świata Juniorów w 2018 roku.

Punkt konstrukcyjny normalnej skoczni położony jest na 95. metrze, natomiast rozmiar wyznaczono 11 metrów dalej. W warunkach letnich rekordem skoczni może pochwalić się Pascal Kaelin, który w październiku 2016 roku uzyskał 110 metrów. Z kolei wśród pań takie osiągnięcie dzierży nieskacząca już Lea Lemare, a jej rezultat to 105,5 metra.

Reprezentacja Polski i listy startowe

Do startu podczas Alpen Cup w Kanderstegu anonsowanych zostało ośmiu reprezentantów Polski. Podobnie jak podczas inauguracyjnych konkursów w Libercu w Szwajcarii skoczą: Klemens Bafia, Szymon Byrski, Jan Galica, Łukasz Łukaszczyk, Klemens Staszel, Wiktor Szozda oraz Szymon Urbański. Ponadto na starcie pojawi się jeszcze Michał Obtułowicz. Tym razem zabraknie najlepiej spisującego się w Czechach Kacpra Tomasiaka. W ten weekend szesnastolatek będzie miał okazję do zaprezentowania swoich umiejętności na Vogtland Arenie podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal.

Na listach startowych brak nazwisk polskich skoczkiń, które za to zaprezentują się podczas Letniego Grand Prix w Rasnovie.

Reasumując, na belce startowej podczas konkursów pań zasiądą 33 skoczkinie. Co interesujące, najliczniej reprezentowaną nacją jest Słowenia, która wystawia 11 zawodniczek, czyli aż 1/3 stawki. Wśród nich nie zabraknie Tiny Erzar, a zatem jednej z triumfatorek zmagań w Libercu. Poza tym obecna w Szwajcarii jest także liderka cyklu-Noelia Vuerich. Ponadto, swój pierwszy występ międzynarodowy występ tego lata zaliczy Lilou Zepchi, która była najlepszą skoczkinią Alpen Cup w poprzednim sezonie.

ZOBACZ TEŻ: PEŁNA LISTA STARTOWA KONKURSU KOBIET

Rywalizacja mężczyzn charakteryzuje się dużo dłuższą liczbą nazwisk, gdyż jest ich 73. W oczy rzuca się przede wszystkim absencja najlepszego w Libercu Adriana Tittela, który został desygnowany do występu podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal.

ZOBACZ TEŻ: PEŁNA LISTA STARTOWA KONKURSU MĘŻCZYZN

Łukasz Łukaszczyk, fot. Zofia Hunkiewicz

Harmonogram Alpen Cup w Kanderstegu

Sobota, 23 września 2023
11:00 – oficjalny trening kobiet
11:30 – seria próbna kobiet
12:00 – konkurs indywidualny kobiet
16:30 – oficjalny trening mężczyzn
17:30 – seria próbna mężczyzn
18:30 – konkurs indywidualny mężczyzn

Niedziela, 24 września 2023
08:30 – seria próbna kobiet
09:00 – konkurs indywidualny kobiet
10:30 – seria próbna mężczyzn
11:45 – konkurs indywidualny mężczyzn

Chwila wspomnień

Ostatni raz, kiedy panie i panowie rywalizowali na szczeblu Alpen Cup w Kanderstegu, miał miejsce dwa lata temu.

W konkursach kobiet (24.09-25.09.2021) brylowały Słowenki. Pierwszego dnia triumfowała Nika Prevc, zaś nazajutrz na najwyższym stopniu podium stanęła Jerneja Repinc Zupancic. Ponadto w trakcie pierwszego konkursu podium dopełniły Repinc Zupancic i Anna Fay-Scharfenberg. Drugiego dnia natomiast Słowenki zablokowały podium, gdyż za plecami wspomnianej zwyciężczyni znalazły się Nika Vetrih i Nika Prevc.

Zmagania mężczyzn (25.09-26.09.2021) zakończyły się dubletem Maximiliana Ortnera. W sobotę Austriak zdystansował słoweński duet Mark Hafnar-Maksim Bartolj. Z kolei w niedzielnym konkursie na pokonanym polu zostawił Paula Justusa Grundmanna oraz Marcela Strzinara.

Maximilian Ortner, fot. Martyna Okrzesik

Warto wrócić również pamięcią do rozegranego ponad 5 lat temu czempionatu juniorów. Wówczas ze złotego medalu cieszył się Marius Lindvik, a kolejne pozycje medalowe zajęli Constantin Schmid i Clemens Leitner. Czwartą pozycję ze stratą zaledwie 0.2 punktu do podium zajął Tomasz Pilch. Jeśli chodzi o zmagania zespołowe, to w konkursie drużynowym najlepsi byli Niemcy, a konkurencję mikstów na swoją szalę przechylili Norwegowie.

Od lewej: Constantin Schmid, Marius Lindvik i Clemens Leitner, fot.berkutschi.com

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafiki: Jannik Morin, Zofia Hunkiewicz, Martyna Okrzesik, berkutschi.com
Źródła informacji: fis-ski.com, informacja własna

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać