Austria Cup w Eisenerz: Gruber, Haagen, Held, Poelz, Reisenauer i Wadsak triumfatorami!

przez Zofia Hunkiewicz

Eisenerz, po raz drugi w tym sezonie gościło zawody Austria Cup. Na Erzbergschanzen (HS-109), wystartowało pięć głównych kategorii. W rezultacie, w sobotę, po triumf sięgnęli Janni Reisenauer, Johannes Poelz, David Gruber, bądź Meghann Wadsak. Ponadto wspólną wiktorię wywalczyli Lukas Haagen i Fabian Held.

Janni Reisenauer, fot. Zofia Hunkiewicz

Jugend I

W kategorii roczników 2008 i wyżej, wzięło udział dwunastu zawodników. Podczas zmagań, obowiązywała 23. belka, jednakże w finale, przed skokiem Fabiana Planka i Maxiego Moosbruggera, obniżono ją o jeden stopień. W rezultacie Austriacy otrzymali 4 punkty rekompensaty.

Ostatecznie ruch ze zmianą najazdu, nie pomógł żadnemu z juniorów, bowiem po triumf sięgnął David Gruber. Reprezentant klubu SC Bischofshofen, uzyskał 99 i 107 metrowe odległości. Warto wspomnieć, że druga z nich, była najdłuższą. Ponadto uzyskał on przewagę 6,7 punktu. Fabian Plank zajął drugą pozycję (99,5; 101 m), zaś Maxi Moosbrugger trzecią (100,5; 102,5 m). Czołowe rezultaty zanotowali także Thomas Gfrerer (97,5; 105 m) i Fabian Hoell (92,5; 97,5 m).

źródło: ewoxx.com

Jugend II

Kolejna grupa nieco młodszych sportowców, tym razem z roczników 2006 i 2007, liczyła piętnastu zawodników. Na belce nie zasiadł jedynie zgłoszony Jakob Peer. Tych zawodników obowiązywał niższy rozbieg. W pierwszej serii numer 20., zaś w drugiej 19.

Zwycięstwo ex aequo wywalczyli Lukas Haagen (99,5; 99 m) oraz Fabian Held (99,5; 100,5 m). Obaj uzyskali notę 229,1-punktową. Stylistycznie jednak lepiej wypadł Haagen, który podwójnie zdobył po 53 oczka. Najniższy stopień na podium zdobył Matthias Wieser. Reprezentant WSV Ramsau dwa razy wylądował na 98,5-metrze. Dodatkowo tracił on 6,4 punktu do liderów. Niki Humml wywalczył czwarty wynik (96,5; 98,5 m), natomiast Tobias Benedik piąty (96; 95 m).

Lukas Haagen, fot. Zofia Hunkiewicz

Junioren

Do startu w kategorii juniorów, przystąpiło jedenastu sportowców. Zasiadali oni na 18. i 17. stopień najazdu.

Ostatecznie po pewny triumf sięgnął Johannes Poelz. Złoty medalista drużynowy imprezy juniorskiej w Planicy, lądował na 103 oraz 105,5-metrze. Dodatkowo zapewnił on sobie 14,5-punktową przewagę. Drugi wynik wywalczył również złoty medalista – Simon Steinberger (102,5; 100 m). Tuż za ich plecami znalazł się uczestnik tego samego wydarzenia – Clemens Vinatzer. Reprezentant SC Bischofshofen, podwójnie zakończył swój skok na setnym metrze. Jako następni plasowali się Julian Ertl (97,5; 99,5 m) i Felix Resinger (87,5; 91 m).

Johannes Poelz fot. Zofia Hunkiewicz

Allgemeine Klasse

Kategoria najstarszych była najsłabiej obsadzona, bowiem obfitowała jedynie w czterech zawodników. Absencja pozostałych, dobrze znanych w tych rejonach, spowodowana była zawodami trzech różnych lig, od Pucharu Świata, po FIS Cup. Dodatkowo skoczków, podobnie jak juniorów, także obowiązywały dwie platformy startowe – 18. oraz 17.

Zwyciężył Janni Reisenauer, który lądował kolejno na 99,5 i 94,5-metrze. Reprezentant klubu TSU St.Veit uzyskał 25,9- punktową przewagę nad drugim Michaelem Hoferem-Zaunerem. Austriak pierwotnie skoczył 96 metrów, zaś w finale o cztery metry krócej. Trzeci rezultat padł łupem byłego kombinatora norweskiego – Lukasa Schoenbergera (90,5; 85 m). Do lidera tracił on 56,6 punktu, zaś do drugiej pozycji 30,7 oczek. Wynik poza podium objął Xaver Aigner. Tyrolczyk pojawił się tylko w pierwszej serii, uzyskując 97,5-metrową odległość.

Juniorinnen

Do startu przystąpiło siedem juniorek, które w obu seriach konkursowych rozpoczynały skok z 30. najazdu.

Po triumf sięgnęła Meghann Wasdak. Reprezentantka Wiener Stadtadler lądowała na 98 i 100,5-metrze. Jej druga odległość była najdłuższą wśród zawodniczek. Dodatkowo zapewniła sobie 23,8-punktową przewagę nad jej rodaczką, startującą dla tego samego klubu – Sarą Pokorny. Austriaczka uzyskała 91 i 94 metrowe wyniki. Trzeci wynik wywalczyła Elisa Deubler (87; 90 m). Lokatę za podium osiągnęła Luise Tritscher (82,5; 85,5 m).

Piąte miejsce, jednak ze sporą przepaścią zdobyła Lana Trailovcic (66,5; 65 m). Austriaczka zakończyła konkurs z notą 67,7-punktową. Porównując do zwyciężczyni, przekłada się to na 145,2 punktu. Jednakże nie był to najsłabszy wynik. Takowy odnotowała siódma Clara Dobler (63,5; 62 m), zapewniając sobie końcowo notę 45,7.

źródło informacji: Austria Cup