Danil Vassilyev

przez Michał Misiejuk

Danil Vassilyev jest urodzonym 22 lipca 2004 reprezentantem klubu z Ałmatów. Mimo że kadra, w której barwach startuje uchodzi za dość egzotyczną, to jest z pewnością wyróżniającą się postacią w roczniku 2004. W tym tekście pokrótce przybliżę sylwetkę młodego Kazacha.

Danil Vassilyev, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery (sezon 2016/2017-2018/2019)

Reprezentant Kazachstanu po raz pierwszy zaprezentował się na arenie międzynarodowej jako dwunastolatek, 15 grudnia 2016 roku. W konkursie FIS Cup na skoczni normalnej w Notodden zajął 82. miejsce. Latem następnego roku wystąpił na FIS Youth Cup, w którym uplasował się tuż za podium. Do końca sezonu 2017/2018 sporadycznie startował w cyklu FIS Cup odpadając w pierwszej serii.

W lipcu 2018 roku po raz drugi wystartował na nieoficjalnych mistrzostwach świata dzieci. Na skoczni w Hinterzarten, podobnie jak rok wcześniej, wywalczył 4. pozycję. Pod koniec sezonu został wicemistrzem Kazachstanu na skoczni normalnej. W lutym 2019 roku był już bezkonkurencyjny. Wasiljew zdobył złoty medal na dużej i normalnej skoczni. W tym samym miesiącu wraz z Veroniką Shishkiną zdobył złoto Zimowych Igrzyskach Azjatyckich Dzieci w konkursie drużyn mieszanych. W rywalizacji indywidualnej uplasowała się na 6. miejscu.

Sezon 2019/2020

Kazach rozpoczął starty od konkursów rangi FIS Cup w Szczuczyńsku. W pierwszym z nich Danil zajął 33. pozycję, a nazajutrz 28. stając się pierwszym zawodnikiem urodzonym w 2004 roku z punktami zawodów rozgrywanych pod egidą FIS. 13 i 14 lipca Vassilyev również jako pierwszy ze swojego rocznika startował w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na większej skoczni w Szczuczyńsku finiszował na pozycji 35. i 32. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że stawka, która prezentowała się w azjatyckich konkursach była dość przeciętna i niezbyt liczna. W październiku zdobył złoto i srebro mistrzostw Kazachstanu.

7 grudnia zadebiutował w zimowym Pucharze Kontynentalnym. Na dużej skoczni w Vikersund zajął 58. lokatę. 2 tygodnie później wywalczył 25. miejsce podczas zawodów cyklu FIS Cup. W odróżnieniu od zmagań w Kazachstanie konkurs w Oberwiesenthal można uznać za dobrze obsadzony. 19 stycznia Wasiljew wystartował na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Na obiekcie w Premanon zajął 9 miejsce okazując się numerem 1 wśród zawodników z rocznika 2004. Cztery tygodnie później wywalczył 26. i 29. pozycję podczas konkursów w Iron Mountain stając się wówczas najmłodszym zawodnikiem z punktami zimowego Pucharu Kontynentalnego. W tym samym miesiącu na mistrzostwach Kazachstanu zdobył złoty medal na obiekcie normalnym.

Sezon 2020/2021

Restrykcje związane z pandemią Covid-19 w znaczącym stopniu dotknęły reprezentację Kazachstanu. Przez obostrzenia, którym podlegali sportowcy, skoczkowie z Azji przystąpili do rywalizacji dopiero w połowie sezonu. Na skoczni w Willingen Danil najpierw wystartował w kwalifikacjach, a dzień później ze względu na ich odwołanie, wystąpił w konkursie. W obydwu przypadkach uplasował się na 54. miejscu. Dzięki temu stał się pierwszym zawodnikiem urodzonym w 2004 roku ze startem w kwalifikacjach i w konkursie Pucharu Świata. Bezpośrednio przed Mistrzostwami Świata w Oberstdorfie wywalczył 40. miejsce na Trambulina Valea Carbunarii. Na czempionacie dwukrotnie przebrnął kwalifikacje. W konkursach indywidualnych zajął 49. i 47. lokatę oraz zaledwie 14. w rywalizacji drużynowej.

Sezon 2021/2022

Vassilyev rozpoczął sezon letni od 28. i 19. pozycji podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. 3 tygodnie później wywalczył 45. miejsce debiutując w Letniej Grand Prix na skoczni w Courchevel. Na początku września wystartował w domowych konkursach najważniejszego letniego cyklu. Na skoczni normalnej w Szczuczyńsku zajął 39. i 14. lokatę. Tym sposobem stał się pierwszym zawodnikiem urodzonym w 2004 roku z punktami zawodów najwyższej rangi. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że stawka, pomijając kadrę Norwegii, przypominała raczej mocno obsadzony Letni Puchar Kontynentalny niż typowy konkurs najwyższej rangi.

Dzięki dobrym występom latem zapewnił sobie start na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Na skoczni normalnej wywalczył 46. miejsce, a na dużej odpadł w kwalifikacjach. Reszta sezonu w większości przypadków polegała na odpadaniu w kwalifikacjach. Tylko raz znalazł się w najlepszej 50. Miało to miejsce w Bischofshofen. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Zakopanem był niekwestionowanym liderem swojej reprezentacji. 24. lokata indywidualnie i 10 drużynowo dość dobrze wpisywało się w całokształt kampanii 2021/2022.

Sezon 2022/2023

Tego lata Danil startował głównie w Letniej Grand Prix. Najlepszy rezultat jaki wywalczył w okresie przygotowawczym to 28. miejsce w Klingenthal. Lato zakończył solidną 12., 10. i 8. lokatą na zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim Lake Placid.

Sezon zimowy w wykonaniu młodego Kazacha rozpoczęty w formule hybrydowej został zapoczątkowany przez świetny występ w Wiśle. 5 listopada zajął 29. pozycję stając się na tamten moment najmłodszym zawodnikiem z punktami klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do końca Turnieju Czterech Skoczni na 11 startów 8 razy przechodził kwalifikacje. Nie można powiedzieć, że wyłącznie podpisywał listę startował gdyż czterokrotnie kończył rywalizację w czwartej dziesiątce. Dla Vassilyeva najbardziej owocną imprezą okazała się Uniwersjada. Reprezentanta Kazachstanu można uznać za gwiazdę studenckiej rywalizacji, podczas której zdobył złoto indywidualnie oraz srebro w drużynie. Jednocześnie wypadł bardzo dobrze na juniorskim czempionacie. 7. miejsce w konkursie indywidualnym, a w rankingu swojego rocznika okazał się numerem 2 po Vilho Palosaarim.

Na Mistrzostwach Świata w Planicy zajął 50. lokatę na skoczni normalnej i 43. na dużej. Po imprezie głównej sezonu tylko raz przebrnął kwalifikacje. Miało to miejsce w Lahti. 30 marca podczas drugiego treningu na obiekcie do lotów narciarskich w Planicy ustanowił swój rekord życiowy w długości lotu wynoszący 194,5 metra.

Danil Vassilyev, fot. Małgorzata Mikulska

Sezon 2023/2024

Vassilyev startował prawie wyłącznie w Letniej Grand Prix najwyżej plasując się na pozycji 10. i 9. w rumuńskim Rasnovie. Ponadto zapunktował w Hinzenbach finiszując na 14. lokacie.

W sezonie zimowym ani razu nie był blisko wywalczenia pozycji w top 30 konkursu. 37. pozycja podczas drugiego konkursu w Engelbergu okazała się najwyższą w sezonie. W związku z brakiem występu na Mistrzostwach Świata w Lotach imprezą docelową dla młodego Kazacha stały się Mistrzostwa Świata Juniorów w Planicy. Na Sredniej Skakalnicy wywalczył 8. lokatę indywidualnie, 9. drużynowo i 15. w konkursie drużyn mieszanych. Po rywalizacji w Słowenii zawitał do Pucharu Kontynentalnego. Tam notował dobre występy czyli 11. i 18. miejsce w Iron Mountain oraz 9. i 12. w Lahti.

W połowie marca wziął udział w konkursach cyklu FIS Cup i Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. W pierwszym dniu rywalizacji zaprezentował się znakomicie. Wasiljew ku zaskoczeniu ekspertów i kibiców wygrał czwartkowy konkurs. Radość została zmącona w trakcie dekoracji, podczas której miał wątpliwą przyjemność wysłuchać nieaktualny hymn swojego kraju. W kolejnych dniach był odpowiednio 9., 20. i 15. Na koniec sezonu odpadł w kwalifikacjach na Letalnicy i zajął 9. lokatę w rywalizacji drużynowej.

Sezon 2024/2025

Lato Vassilyev rozpoczął od 6. i 10. miejsca w konkursach cyklu FIS Cup w Hinterzarten. Na tej samej skoczni rywalizował w ramach Pucharu Kontynentalnego. Na Rothaus-Schanze finiszował na 31. i 18. pozycji. W połowie sierpnia wziął udział w inaugurujących sezon Letniej Grand Prix zawodach na Tremplin Le Praz. Danił zajął 42. i 35. lokatę.

źródła: FIS, Informacja własna