Deutschlandpokal w Oberhofie: Zwycięstwa Hamanna, Reisch, Scharfenberg i innych

przez Szymon Kołtun

W przeddzień konkursów rangi FIS Cup w Oberhofie odbyły się jeszcze krajowe zawody z cyklu Deutschlandpokal. W piątek na Rennsteig-Schanze (K-90, HS-100) rywalizacja toczyła się w sześciu kategoriach wiekowych. Wśród zwycięzców znalazł się m.in. aktualny mistrz Niemiec, Martin Hamann. Zawody z racji wysokich temperatur i braku śniegu odbyły się w formule hybrydowej.

Kanzlersgrund, fot. Nick Schönfeld

Jugend 16

Do konkursu mężczyzn poniżej 16 roku życia zgłoszonych zostało 14 zawodników. Koniec końców jednak swoich sił spróbowało 9 skoczków z rocznika 2008. Rywalizacja odbywała się z 24. belki startowej.

Nie po raz pierwszy w tej kategorii zwycięstwo mógł świętować Aaron Siegel. Skoczkowi reprezentującemu SV Baiersbronn taką szansę dały skoki na 97,5 i 91,5 metra. Na srebrnej pozycji ze stratą 3.1 punktu wylądował Louis Woelfle (94,0 & 91,5 m). Trzecie miejsce jednakże z dużą, bo ponad 20-punktową stratą zajął Bastian Schmid (93,5 & 88,5 m).

Lokaty poza podium należały do 4. Eliasa Holzera (93,5 & 82,5 m) z WSV Oberaudorf oraz 5. Janne Schmelzle (88,5 & 81,0 m).

Źródło: deutscherskiverband.de

Jugend 16 W

W konkursie kobiet do lat 16 wystartowały zaledwie 2 zawodniczki, które skakały z 32. (1. seria) oraz 34. (2. seria) belki startowej. W tym pojedynku Lara Sophie Legenmajer (87,5 & 91,5 m) okazała się wyraźnie lepsza od Anny Deufel (82,5 & 88,5 m).

Lara Legenmajer, fot. Martyna Okrzesik

Jugend 17

W kategorii mężczyzn do lat 17 ponownie doszło do pewnych ubytków, albowiem spośród 18 zawodników na liście startowej 12 oddało skoki w konkursie. Obowiązywała 22. platforma startowa.

Zwycięzcą został Lasse Deimel (109,5 & 100,0 m) po dwóch wspaniałych próbach. Drugi rezultat dnia wywalczył Janne Holz (102,5 & 99,5 m), natomiast trzeci Nando Riemann (103,5 & 97,5 m) z WSV Braunlage. Warto nadmienić, iż po pierwszej serii skoczkowie ci dzielili 2. pozycję. Tym razem, smakiem musiał obejść się 9. skoczek tegorocznych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Gangwon, a zatem Max Unglaube (103,5 & 97,0 m), który zajął 4. miejsce. Czołową piątkę uzupełnił Bjoern Kupke (99,5 & 93,0 m).

Jugend 17 W

W potyczce kobiet do 17. roku życia udział wzięły 3 skoczkinie. Ze startu ostatecznie zrezygnowała Sofia Eggensberger. Panie odpychały się z 30. i 32. bramki startowej.

Pewny triumf odniosła Anna-Fay Scharfenberg (92,0 & 99,5 m). Multimedalistka Mistrzostw Świata Juniorów z Planicy uzyskała 20.8 punktu przewagi nad drugą Emily Teubner (88,0 & 96,5 m). Stawkę dopełniła trzecia Amelie Neumann (83,0 & 85,5 m).

Anna-Fay Scharfenberg, fot. Martyna Okrzesik

Herren

Najstarsza męska kategoria była zarazem najbardziej liczną, gdyż w szranki stanęło 18 śmiałków z roczników 1997-2005. Wszyscy sportowcy ruszali z 18. poziomu najazdu.

Bez zaskoczenia, prym w tej kategorii wiódł Martin Hamann (110,5 & 104,5 m). Skoczek, który na początku sezonu regularnie występował w Pucharze Świata, na pokonanym polu zostawił 2. Finna Brauna (103,5 & 102,0 m), startującego notabene przed tygodniem podczas konkursów lotów w Oberstdorfie. Podium zostało dopełnione przez Simona Spiewoka (103,5 & 103,5 m).

Czwarta lokata stała się udziałem Erica Hoyera (101,0 & 97,5 m), zaś piąta Emanuela Schmida (95,5 & 101,0 m).

Martin Hamann, fot. Martyna Okrzesik

Damen

Do konkursu kobiet w najstarszej kategorii wiekowej anonsowanych zostało 7 zawodniczek, lecz na skoczni nie pojawiła się Sophia Maurus. Zawody przeprowadzono z 32. i 30. szczebla najazdu, choć Agnes Reisch w obu rundach skakała z wyraźnie skróconego rozbiegu (21. i 23.) na życzenie trenera.

To właśnie 24-latka z WSV Isny zwyciężyła w tych zmaganiach. Druga Maike Tyralla (89,5 & 92,0 m) straciła do Reisch (91,5 & 94,5 m) tylko 0.4 punktu. W walce o 3. miejsce niezagrożona była Josephin Laue (87,0 & 92,5 m). Za jej plecami znalazły się: 4. Ronja Drax (79,0 & 87,0 m), 5. Lia Boehme (77,0 & 83,5 m), a także 6. Selina Koelle (77,0 & 82,0 m).

Źródło informacji: deutscherskiverband.de