Puchar Kontynentalny w Planicy: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Karolina Lenard

Po zeszłotygodniowych drugoligowych zmaganiach w amerykańskim Iron Mountain, nadszedł czas aby zawodnicy ponownie powrócili rywalizacji rozgrywanej na ziemiach Starego Kontynentu. Obiektem goszczącym najbliższe konkursy w Planicy, będzie większa ze skoczni kompleksu – Bloudkova Velikanka (HS138). Organizatorzy na ten weekend zaplanowali dwa konkursy indywidualne.

Kompleks Bloudkova Velikanka, fot. Maksim Bartolj

Na początku, przypomnijmy, że pierwotnie zawody zaplanowane na 2-3 marca, miały odbyć się w słoweńskim Kranju. Brak śniegu na obiekcie Bauhenk (HS109), wymusił przeniesienie zawodów do innego ośrodka. Pomocną dłoń podała Planica, gdzie zmagania zostaną przeprowadzone na Bloudkovej Velikance (HS138). Nie jest to pierwsza taka sytuacja w tym sezonie, ponieważ wcześniej do podobnej zmiany lokalizacji doszło w przypadku konkursów rangi Alpen Cup.

Kilka słów o skoczni

Srednja Skakalnica oraz Velikanka to dwa z ośmiu obiektów znajdujących się na terenie ,,Planica Nordic Center”’. Rozmiar większego obiektu wynosi 138 metrów, zaś punkt konstrykcyjny skoczni został umiejscowiony na metrze 125.

Oficjalnym rekordzistą jest doskonale znany miejscowym, a szczególnie na arenie międzynarodowej – Peter Prevc. Słowenec dzierży ten rekord od 2014 roku! Swój niezwykle daleki, 142-metrowy skok oddał w ramach konkursu Pucharu Świata. Tego samego dnia jego rekord wyrównał Severin Freund. Dzień wcześniej natomiast, Piotr Żyła poszybował na 141. metr.

ZOBACZ TEŻ: BLOUDKOVA VELIKANKA – PLANICA, SŁOWENIA

Listy startowe

Ostatecznie do sobotniej rywalizacji zostało zgłoszonych 53 skoczków, reprezentujących 10 nacji. W najliczniejszym gronie startować będzie reprezetacja gospodarzy, bowiem w ich szeregach znaleźli się taże zawodnicy z przysługującej im kwoty narodowej.

Ponadto roszady w składzie nastąpiły także u naszych zachodnich sąsiadów. W niemieckiej drużynie zabraknie wówczas Constantina Schmida, który po raz drugi w tym sezonie zapewnił drużynie dodatkowe miejsce startowe, na 7. period Pucharu Świata. 24-latek weźmie udział w konkursach na obiekcie Salpausselkä (HS130), zaś w jego miejsce w drugoligowych wystartuje Felix Hoffmann.

Oprócz tego, ponownie o punkty do klasyfikacji generalnej cyklu zawalczy nieobecny przez dłuższy czas – Bendik Jakobsen Heggli czy Adrian Thon Gundersrud, który nie brał udziału w minionych zmaganiach, rozgrywanych za oceanem. Względem zmagań w Iron Mountain zabrknie Roberta Johanssona czy Fredrika Villumstada, którzy ponownie jak Schmid udali się w podróż do fińskiego Lahti.

Jeżeli chodzi o reprezentację Polski, to wówczas do walki o punkty przystąpi Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Kacper Tomasiak, Jakub Wolny, a także Łukasz Łukaszczyk. Warto zaznaczyć, iż dla Łukaszczyka będzie to debiut w zmaganiach rangi kontynentalnej.

Przypomnijmy, że 16-latek to indywidualny brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon, a ponadto tegoroczny, drużynowy medalista Mistrozstw Świata Juniorów.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Łukasz Łukaszczyk, fot. Martyna Okrzesik

Obecnym liderem klasyfikacji generalnej cyklu jest Austriak Jonas Schuster z sumą 897 punktów. Drugą lokatę w tabeli zajmuje jego rodak – Maximilian Ortner (848), zaś na trzeciej pozycji plasuje się Norweg Robin Pedersen, z 800-punktową notą. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków, to dziewiętnasty Klemens Murańka (257 pkt).

Harmonogram zawodów Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w Planicy:

Sobota, 02.03.2024
15:00 – Oficjalny trening
16:00 – Seria próbna
17:15 – Konkurs

Niedziela, 03.03.2024
10:00 – Seria próbna
11:15 – Konkurs

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać