Fatih Arda Ipçioğlu

przez Julia Pawłowska

Fatih Arda Ipçioğlu to turecki skoczek narciarski z Erzurum, który urodził się 28 września 1997 roku. Reprezentanta klubu ARAS Edaş Kayak Kulübü można uznać za jednego z najlepszych przedstawicieli skoków narciarskich w Turcji.

fot. Neja Tamshe

Początki kariery 

Przygodę ze skokami Fatih Arda Ipçioğlu rozpoczął w wieku 11 lat, ale początkowo trenował narciarstwo alpejskie. Kiedy był nastolatkiem, podczas treningu złamał obie nogi. Po powrocie do zdrowia, mimo niezadowolenia mamy, rozpoczął ponownie szkolenie.

Zadebiutował w lipcu 2012 roku w zawodach Fis Cup w Villach, zajmując 69. lokatę. Swoje pierwsze punkty w rozgrywkach tej rangi zdobył w lutym 2014 roku. Uplasował się wtedy na 17. oraz 18. pozycji w konkursach w Râșnovie. Tego samego roku w marcu, rozpoczął zmagania w Pucharze Kontynentalnym i wywalczył 47. miejsce w Niżnym Tagile.

Puchar Kontynentalny

9 grudnia 2016 roku Ipçioğlu zdobył pierwsze punkty w karierze w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Udało mu się to osiągnąć w Vikersund, kiedy zajął 26. miejsce. Oprócz tego, Turek punktował jeszcze w 2017 roku w Erzurum (dwukrotnie 12. lokata), w 2018 roku również w Erzurum (22. i 24. lokata) oraz w 2019 roku w Czajkowskim (28. lokata). W Letnim Pucharze Kontynentalnym najwyższa pozycja, jaką osiągnął Fatih, to 6. miejsce w Rasnovie w 2021 roku. 

Puchar Świata

Fatih zadebiutował w Pucharze Świata w listopadzie 2021 roku w Niżnym Tagile, gdzie zajął 46. lokatę. Natomiast pierwsze oczka wywalczył 2 miesiące później w Oberstdorfie (29. pozycja). Jego osiągnięcie nie obeszło się bez echa, ponieważ Ipçioğlu został pierwszym w historii skoczkiem z Turcji, któremu udało się zdobyć punkty zarówno w zawodach najwyższej rangi jak i w Turnieju Czterech Skoczni.

Turek tylko dwukrotnie znalazł się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepszy rezultat osiągnął w sezonie 2022/23. Zajął wtedy 60. lokatę i zdobył całościowo 16 punktów. W konkursach indywidualnych jego najwyższą pozycją było 24. miejsce w Titisee-Neustadt. Swój rekord życiowy w długości skoku narciarskiego ustanowił w Bad Mitterndorf w 2023 roku. Poszybował wtedy na odległość 209,5 metrów.

Igrzyska Olimpijskie

Skoczek brał udział w dwóch imprezach zimowych igrzysk olimpijskich. W 2018 roku w Pjongczangu ponownie dokonał historycznej rzeczy, gdyż został pierwszym tureckim reprezentantem, który uczestniczył w olimpijskich konkursach skoków narciarskich. W trakcie zawodów w Korei Południowej nie przeszedł jednak kwalifikacji, zarówno na skoczni normalnej, jak i dużej (57. i 56. pozycja). Ipçioğlu wystąpił również w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, gdzie udało mu się dostać do konkursów, ale ani razu nie wszedł do drugiej serii (36. i 40. pozycja).

Mistrzostwa Świata

Turek wystąpił na Mistrzostwach Świata w Lahti w 2017 roku, które zakończył na kwalifikacjach. Wziął udział również w Mistrzostwach Świata w Planicy w 2023 roku, gdzie na skoczni normalnej zajął 29. pozycję. Ipçioğlu uczestniczył także w Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Vikersund w 2022 roku. Zajął tam 35. lokatę.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne
źródło grafiki: Instagram/@fatihardaipcioglu, Neja Tamshe

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać