Szymon Zapotoczny kończy karierę!

przez Martyna Okrzesik

Szymon Zapotoczny poinformował na swoim profilu na Instagramie, że kończy swoją dotychczasową karierę skoczka narciarskiego. Niespełna 20-letni reprezentant KS Eve-nement Zakopane to uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem oraz Zimowej Uniwersjady 2023 w Lake Placid.

Szymon Zapotoczny, fot. Martyna Okrzesik

– ,,Coś się kończy a coś zaczyna… Koniec kariery, przygody w skokach. Dziękuje każdemu z osobna za kibicowanie i wspieranie mnie na tej drodze. Piękne wspomnienia zostaną ze mną na zawsze, ale czas wejść na inną drogę życia” – napisał Szymon Zapotoczny na swoim profilu na Instagramie.

Początki kariery

W 2019 zadebiutował w zawodach FIS Cup w Szczyrku (12-13 stycznia), gdzie wówczas zajął 70. oraz 64. miejsce. W kolejnym sezonie, w zawodach tej rangi zaprezentował się dwukrotnie – w Szczyrku (61. & 49. pozycja) oraz Zakopanem (49. & 43. lokata).

Sezon 2020/2021

12 grudnia 2020 roku zadebiutował na arenie międzynarodowej, podczas zawodów FIS Cup w szwajcarskim Kanderstegu. Wówczas pierwszego dnia zajął 36. miejsce, a drugiego wywalczył swoje pierwsze punkty, dzięki uplasowaniu się na 28. pozycji. W tym sezonie Zapotoczny wystąpił jeszcze w Zakopanem, Szczyrku, Villach oraz Oberhofie. Do najbardziej udanych może uznać weekend w austriackim Villach, gdzie wywalczył swoje kolejne punkty (23. & 29. lokata). W rezultacie zdobył 13 punktów, co sklasyfikowało go na 110. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2021/2022

W sezonie 2021/2022 Zapotoczny regularnie startował w zawodach FIS Cup, gdzie regularnie punktował. W rezultacie jego najlepszym wynikiem okazało się 11. miejsce w estońskim mieście Otepaa. Natomiast w klasyfikacji generalnej cyklu zajął 57. lokatę, dzięki zebraniu 74. punktów.

Dodatkowo czterokrotnie wystartował w zawodach Pucharu Kontynentalnego (Kuopio, Rasnov, Oberstdorf i Innsbruck). W efekcie punktował tylko raz, podczas konkursu w Oberstdorfie, gdzie uplasował się na 30. pozycji.

Szymon Zapotoczny uczestniczył m.in. w Mistrzostwach Świata Juniorów 2022 w Zakopanem, gdzie w konkursie indywidualnym na Średniej Krokwi zajął 37. miejsce. Niestety, zabrakło go w składzie kadry na konkurs drużynowy, w którym wystartowali Tymoteusz Amilkiewicz, Adam Niżnik, Arkadiusz Jojko oraz Jan Habdas.

Sezon 2022/2023

W swoim ostatnim sezonie w karierze, zawodnik KS Eve-nement Zakopane kilkukrotnie wystartował w zawodach trzeciej ligi, gdzie zgromadził 54 punkty, co dało mu 61. miejsce w klasyfikacji generalnej. Niespełna 20-letni skoczek wystartował we Frenstacie pod Radhostem, dwukrotnie w Szczyrku, Kranju, Villach i Zakopanem. Zapotoczny wziął także udział w Zimowej Uniwersjadzie 2023 w Lake Placid, gdzie indywidualnie uplasował się na 10. pozycji.

Szymon Zapotoczny, fot. Dominika Śmiech

Szymon Zapotoczny to także wychowanek programu ,,Szukamy Następców Mistrza”, gdzie wielokrotnie stawał na podiach krajowych zawodów LOTOS i ORLEN Cup. Wziął także udział w pierwszych w historii zawodach Real Logistics Cup, gdzie w swojej kategorii wiekowej zajął 3. miejsce. W ostatnich sezonach zawodnik trenował w kadrze młodzieżowej.

ZOBACZ TEŻ REAL LOGISTICS CUP: DEKLASACJA TOMASIAKA, ZWYCIĘSTWO WRÓBLA I NIŻNIKA

Tymoteusz Amilkiewicz, Marcin Wróbel, Szymon Zapotoczny, fot. Vivienne Stycz

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać