Punkty dla 40 zawodników i wydłużenie dystansu na trasie?

przez Martyna Okrzesik

14-15 kwietnia w Zurychu odbyło się spotkanie techniczne podkomitetów w sprawie sprzętu, zasad i kontroli, których decyzje następnie omawiano w zarządzie. Ponadto zaprezentowano szkice kalendarzy zawodów kombinacji norweskiej na kolejny sezon. Natomiast wszystkie aktualizacje muszą zostać zatwierdzone przez Radę FIS. 

źródło: FIS

Proponowane zmiany:

Nowe formaty

Narodowe Związki Narciarskie złożyły różne propozycje zmian formatu zawodów. Ostatecznie wydano zgodę, aby wydłużyć dystans w formacie Individual Gundersen z 10 km do 12,5 km dla mężczyzn oraz z 5 km do 7,5 km dla kobiet.

Dodatkowo w ramach Letniego Grand Prix odbędą się testy mieszanego sprintu drużynowego i zmagań Individual Compact.

W mieszanym sprincie drużynowym ma startować jedna kobieta i jeden mężczyzna z danego kraju. Uczestnicy i uczestniczki oddadzą jeden skok oraz wykonają cztery okrążenia na trasie o długości 1.5 km.

Natomiast zawody Individual Compact, w przeciwieństwie do Gundersena, będą miały ustalone czasy startów dla każdej rangi, które będą zawsze identyczne i niezależne od liczby punktów zdobytych w części skoków narciarskich. Kobiety będą rywalizować na dystansie 5 km, a mężczyźni na 7,5 km. 

Punkty Pucharu Świata

Od sezonu 2023/24 punkty Pucharu Świata punkty będą przyznawane 40 zawodnikom. Jak do tej pory, tylko 30 najlepszych kobiet i mężczyzn otrzymywało pucharowe punkty.

Nagrody pieniężne

Dystrybucja nagród pieniężnych, podczas Letniego Grand Prix, została przekazana Przedstawicielom Zawodników, którzy opracują nowy system alokacji w imieniu wszystkich sportowców obu płci.

Aktualizacja w kontroli sprzętu

Podczas Letniego Grand Prix nowa procedura pomiaru ciała przetestowana będzie za pomocą skanera 3D. Dodatkowo dokonano drobnych poprawek przy butach. Ze względów bezpieczeństwa, w nadchodzącym sezonie obowiązkowy będzie stoper na narty i pasek zabezpieczający na wiązaniach.

Kalendarze – sezon 2023/2024

Przedstawiono projekty kalendarzy na sezon 2023/24, które będą dostępne po posiedzeniu komisji w Dubrowniku.

Propozycje kalendarza, jak również wszelkie inne aktualizacje zostaną przedstawione Komitetowi Kombinacji Norweskiej i podlegają zatwierdzeniu przez Radę FIS. Spotkanie odbędzie się 5 maja.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: FIS

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać