FIS Cup Mężczyzn w Falun: Triumf Resingera, Habdas tuż za podium!

przez Martyna Okrzesik

Nim rozpoczniemy zimowy sezon Pucharu Świata czeka nas weekend w Szwecji – w mieście Falun znanego w świecie skoków m.in z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym z 1974 oraz 2015 roku. Po porannej rywalizacji kobiet nadszedł czas na rywalizację panów w zawodach rangi FIS Cup. Zawodnicy startowali na skoczni HS-100. Kto poradził sobie najlepiej? Zapraszamy do lektury!

Lugnet, Falun

Trening

Seria treningowa rozpoczęła się o godzinie 13:00 i została rozegrana z 17. oraz 15. platformy startowej. Z wzięcia udziału w niej zrezygnowali zawodnicy z Austrii, Niemiec i Ukrainy. Skoczkiem, który zaprezentował się najlepiej był reprezentant Norwegii – Simen Kvarstad. Norweg uzyskał odległość 91,5 metra, dzięki czemu wyprzedził reprezentanta Włoch Francesco Cecona (85,5m) o 0,4 punktu. Trzeci wynik uzyskał Polak – Jan Habdas, oddając skok na 86 metr. Natomiast w czołowej dziesiątce treningu znalazł się również Arkadiusz Jojko (83m) oraz Klemens Joniak (81m). Tuż za Joniakiem uplasowali się kolejno Szymon Jojko (80,5m) oraz Szymon Zapotoczny (81m). Siedemnastą lokatę zajął Adam Niżnik (79m).

Seria próbna

O godzinie 14:00 rozpoczęła się seria próbna poprzedzająca sobotni konkurs. Zwycięzcą okazał się reprezentant Austrii Maximilian Ortner (90,5m), a o 1,9 punktu za nim uplasował się Markus Rupitsch (91m). Na trzeciej pozycji znalazł się zwycięzca treningu Norweg Simen Kvarstad (89,5m). Najlepszy z Polaków – Jan Habdas (87,5m) sklasyfikowany został na ósmej pozycji. Dwudzieste pierwsze miejsce należało do Arkadiusza Jojko (84,5m), a dwudzieste siódme do Klemensa Joniaka (83m). Poza czołową trzydziestką znaleźli się trzydziesty pierwszy Szymon Zapotoczny (80,5m), tuż za nim Adam Niżnik (81,5m) oraz trzydziesty czwarty Szymon Jojko (80m). Seria próbna w całości została rozegrana z 16. belki startowej.

Konkurs

Rozpoczęcie konkursu nastało o godzinie 15:00. Na prowadzeniu rywalizacji znalazł się reprezentant Austrii Peter Resinger, który oddał skok na 95 metr i tym samym wyprzedził swoich dwóch rodaków – Francisco Moertha (94,5m) oraz Clemensa Leitnera (93,5m). Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Jan Habdas, zajmujący szóstą pozycję po skoku na 92,5 metra. Awans do serii finałowej wywalczyli również piętnasty Arkadiusz Jojko (90m), dwudziesty szósty Klemens Joniak (86,5m), dwudziesty ósmy Szymon Zapotoczny (86m) oraz dwudziesty dziewiąty Adam Niżnik (86m). Próba ta nie powiodła się jedynie Szymonowi Jojko (86m), ktory zakończył konkurs na trzydziestym pierwszym miejscu. Pierwsza seria konkursowa w całości rozegrana została z 17. platformy startowej.

Ostatecznie triumfatorem zawodów został Austriak Peter Resinger (92,5m) przed Francisco Moerthem (94m). Na najniższym stopniu podium uplasował się Justin Lisso (94 i 93m) z Niemiec. Tuż za podium znalazł się Jan Habdas (92,5m). Na jedenastej pozycji sklasyfikowano Arkadiusza Jojko (95,5m), dwudziestej drugiej Szymon Zapotoczny (87m), dwudziestej ósmej Klemens Joniak (85m) i trzydziestej Adam Niżnik (81m).

Martyna

źródło grafiki: wikipedia

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać