Fis Cup w Kranju: Triumf Laniska!

przez Zofia Hunkiewicz

Po ostatnich zawodach w Szwajarii, zawodnicy ponownie zmienili lokalizację. Tym razem konkursy z cyklu Fis Cup zawitały do słoweńskiego Kranju. W piątek na starcie pojawiło się 82 zawodników z dwunastu nacji. Warto wspomnieć, iż wśród nich byli tacy skoczkowie jak Anze Lanisek czy Timi Zajc. Na belce zasiadło również ośmiu biało-czerwonych.

fot. Maksim Bartolj

Trening

Po godzinie szesnastej rozpoczął się trening, który z pewnością był dosyć niecodzienny. Na belce zabrakło połowy skoczków ze stawki, a wiatr co chwilę zmieniał się. Równało się to z tym, że belka nieustannie szła w górę i w dół. Warto też wspomnieć, iż daleki skok oddał Maximilian Ortner. Zawodnik lądował na 121 metrze, przy czym zostało mu odjęte 32,5 pkt za wiatr.

Krótkie zmagania zwyciężył Janni Reisenauer, który skoczył 111 metrów. Tuż za nim uplasował się Marcin Wróbel (108 m), a trzecie miejsce zajął Finn Braun (108 m). Ponadto w pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Klemens Joniak (4. pozycja; 102 m), Wiktor Szozda (5. pozycja; 101 m), Tymoteusz Amilkiewicz (7. pozycja; 98 m) oraz Szymon Jojko (8 pozycja; 97,5 m).

Seria próbna

Seria próbna rozpoczęła się z opóźnieniem, jednak już z udziałem większości skoczków. Zabrakło jedynie Maximiliana Ortnera, Giovanniego Bresadoli oraz Miki Schwanna.

Niko Kytosaho zwyciężył ową próbę. Fin skoczył 109,5 metra. Drugą pozycję zajął jego kolega z drużyny Eetu Nousiainen (102,5 m), natomiast Janni Reisenauer uplasował się na trzecim miejscu (107,5 m). Najwyżej z biało-czerwonych był Klemens Joniak. Polak skoczył sto metrów.

Zawodnicy odbijali się z siódmej i dziewiątej platformy startowej.

Konkurs

O 18:45 rozpoczął się konkurs mężczyzn. Na starcie pojawiło się 80 zawodników. Ponownie zabrakło Maximiliana Ortnera oraz Miki Schwanna. W międzyczasie został także zdyskwalifikowany Bryce Kloc. Powodem był nieprzepisowy kombinezon. Dodatkowo wszyscy skoczkowie startowali z ósmej belki.

Liderem na półmetku został Anze Lanisek. Słoweniec oddał najdłuższy skok tej serii, bowiem lądował on na 107,5 m. Tuż za nim uplasował się Rok Oblak (102 m). Janni Reisenauer po 102 metrowym skoku zajął trzecią pozycję. Jeśli chodzi o Polaków, to do serii finałowej zakwalifikowało się czterech zawodników (Marcin Wróbel, Klemens Joniak, Szymon Zapotoczny, Szymon Jojko).

Ostatecznie po triumf sięgnął Anze Lanisek. Słoweniec przypieczętował to 109,5 metrowym skokiem, który był najdłuższy w serii finałowej. Drugie miejsce zajął Lovro Kos (100 m; 106 m), natomiast Rok Oblak trzecie. Słoweniec w drugiej rundzie skoczył 104 metry. Klemens Joniak uplasował się na najwyższej pozycji (94,5 m; 99,5 m).

Jeśli chodzi o pozostałych Polaków, to plasowali się oni następująco:

23. Szymon Zapotoczny (94,5 m; 98 m)
27. Szymon Jojko (94,5 m; 94,5 m)
29. Marcin Wróbel (96,5 m; 90 m)
31. Tymoteusz Amilkiewicz (95,5 m)
53. Jakub Wisełka (86,5 m)
64. Wiktor Szozda (82,5 m)
67. Arkadiusz Jojko (80 m)

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać