Heini-Klopfer-Skiflugschanze – Oberstdorf, Niemcy

przez Dominika Śmiech

W dzisiejszym poście przygotowaliśmy dla Was informacje i ciekawostki dotyczące jednej z mamucich skoczni narciarskich. Tak jak brzmi tytuł, pod lupę weźmiemy Heini-Klopfer-Skiflugschanze, która znajduje się w bawarskim miasteczku – Oberstdorfie (Niemcy).

Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS235)

Parametry skoczni

  • Wielkość skoczni (HS): 235 m
  • Punkt K: 200 m
  • Długość rozbiegu: 118 m
  • Nachylenie rozbiegu: 38,7 °
  • Nachylenie progu: 11,2°
  • Wysokość progu: 3,40 m
  • Nachylenie zeskoku: 36.9°/33.9°/31.4°

Historia

W 1949 roku rozpoczęto dyskusję na temat przebudowania skoczni Schattenbergschanze. Jednak ostatecznie trójka legendarnych skoczków z Oberstdorfu – Heini Klopfer, Sepp Weiler oraz Toni Brutscher, wyszła z inicjatywą wybudowania nowego obiektu, który byłby Bloudkovej Velikanki w Planicy (Słowenia). Projekt budowy stworzył Heini Klopfer, który był nie tylko skoczkiem, ale także architektem. Pierwsze testowe skoki na nowym obiekcie zostały oddane 2 lutego 1950 roku przez trzech inicjatorów ideii. Najdłuższy skok, na odległość 115 metrów, oddał Sepp Weiler. Oficjalne otwarcie odbyło się jednak później, a dokładnie podczas tygodnia lotów narciarskich, który był wzorowany na rywalizacji w Planicy.

Z różnych źródeł można było przeczytać, iż otwarcie to przyciągnęło około 60 000-170 000 pasjonatów skoków narciarskich. W ciągu kilki kolejnych lat Heini-Klopfer-Skiflugschanze przeszła wiele rozbudów i rekonstrukcji, które polegały głównie na jej powiększeniu. W związku z chęcią organizacji Mistrzostw Świata w roku 2018, potrzeba było ponownie zmodernizować obiekt. Nowy projekt przebudowy należał do Hansa-Martina Renna, a jej koszt finalnie wyniósł prawie 12 milionów euro. W skład modernizacji wchodziła między innymi zmiana profilu zeskoku, budowa nowego wyciągu dla skoczków, montaż torów lodowych oraz wybudowanie nowej wieży sędziowskiej. Nowa skocznia była gotowa do użycia w styczniu 2017 roku, a pierwszy lot oddał niemiecki skoczek – Karl Geiger (184 m).

Rekordziści skoczni

Na zakończenie zapraszamy Was do śledzenia naszych mediów społecznościowych – FacebookInstagramTwitter.

Źródło informacji: skiflugschanze-oberstdorf.de; Źródło grafiki: Wiener Zeitung

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać