Kombinacja norweska – PŚ w Ruce

przez Zofia Hunkiewicz

Z przyjemnością zapraszamy Was na pierwsze podsumowanie weekendu z kombinacją. Zakończyły się pierwsze zawody Pucharu Świata w Ruce. To właśnie tam sportowcy rozpoczęli swój sezon. Na liście startowej znalazło się 52 zawodników (12 nacji).

Czwartek

Przed prowizoryczną rundą, odbyła się sesja treningowa. Pierwszą z prób wygrał Jarl Magnus Riiber. Norweg poszybował na 146 metr. Była to najdłuższa odległość w tym dniu. Na drugiej pozycji uplasował się Ryota Yamamoto (138,5 m), natomiast na trzeciej Franz-Josef Rehrl (143 m).

W drugiej próbie najlepszy okazał się Ryota Yamamoto. Japończyk wylądował na 140,5 m. Zaraz za nim znalazł się Julian Schmid (136,5 m), następnie Mario Seidl (137 m).

W pierwszym treningu zawodnicy odbijali się z następujących belek numer – 14,16,18,20,22, natomiast w drugim z 13, 16 oraz 18.

O 14:00 rozpoczęła się prowizoryczna runda. Zwyciężył ją Mario Seidl, który skoczył 145,5 metra. Tuż za Austriakiem uplasowało się dwóch Norwegów – Jarl Magnus Riiber (132,5 m) oraz Jens Luraas Oftebro (136 m). Kolejne miejsca zajmowali Ryota Yamamoto (136 m), Julian Schmid (134,5 m) i Matteo Baud (137 m). Następnie Manuel Faisst (134,5 m), Franz-Josef Rehrl (134,5 m) oraz Stefan Rettenegger (131 m). Dziesiąte miejsce zajął Joergen Graabak (132 m).

Tym razem sportowcy zaczynali z 14, 16. oraz 18. platformy startowej.

Piątek

O 9:45 rozpoczęła się seria próbna, w której triumfował Jarl Magnus Riiber (141 m). Drugą pozycję zajął Mario Seidl (140,5 m), natomiast Julian Schmid trzecią (137 m). Następnie Laurent Muhlethaler czwartą (132 m), a Ryota Yamamoto piątą (134 m).

Półtorej godziny później, zawodnicy przystąpili do oddania skoku. Tym razem Ryota Yamamoto odleciał najdalej. Japończyk skoczył 143,5 metra. Drugą pozycję zajął Julian Schmid (142,5 m), a Mario Seidl trzecią (135,5 m). Ponadto czwarte miejsce wywalczył Jens Luraas Oftebro (138 m), a piąte Eric Frenzel (136 m).

O 15:00 rozpoczął się pięciokilometrowy bieg, Ostatecznie zwyciezcą został Julian Schmid, dla którego było to pierwsze zwycięstwo. Niemiec pokonał dystans w czasie 12:02.2. Drugą pozycję zajął Ryota Yamamoto (+5.9), natomiast trzecią Jens Luraas Ortebro (+11.0). Johannes Rydzek uplasował się na czwartym miejscu (+37.1), a Eric Frenzel na piątym (+38.1). Następnie szóstą lokatę objął Kristjan Ilves (+40.2), siódmą Franz-Josef Rehrl (41.8). Kolejni przybiegli Mario Seidl (+42.4) oraz Laurent Muhlethaler (+42.9). Pierwszą dziesiątkę zamknął Manuel Faisst (+1:03.6).

Dodatkowo w biegu nie wziął udziału Lukas Greiderer.

Sobota

Przed zawodami standardowo odbyła się seria próbna. Zwyciężył ją Ryota Yamamoto. Japończyk skoczył 138,5 metra. Tuż za nim uplasował się Mario Seidl. Austriak oddał najdłuższy skok, lądując na 141 metrze. Trzecią pozycję zajął Julian Schmid (138 m). Następnie czwartą Joergen Graabak (136 m), a piątą Jarl Magnus Riiber (131,5 m).

Niedługo później rozpoczęła się seria skoków, w której Ryota Yamamoto ponownie okazał się najlepszy. Japończyk wylądował na 141 metrze. Stefan Retteneger zajął drugą pozycję (140 m), natomiast Jarl Magnus Riiber trzecią (136 m). Ponadto dwie kolejne lokaty wywalczyli Laurent Muhlethaler (137,5 m) i Jens Luraas Oftebro (137,5 m) ex-aequo z Mario Seidlem (135 m).

Tym razem zawodnicy przystąpili do dziesięciokilometrowego biegu. Ostatecznie swoje 50. zwycięstwo wywalczył Jarl Magnus Riiber. Norweg przybiegł do mety w czasie 24:26.7. Zaraz za nim znalazł się Julian Schmid (+10.4), a później Jens Luraas Oftebro (+12.4). Czwartą pozycję zajął Ryota Yamamoto (+13.3), a piątą Stefan Rettenegger (+18.5). Następne dwie pozycję zajęli Francuzi – Laurent Muhlethaler (+45.5) i Matteo Baud (+57.9). Joergen Graabak wywalczył ósmą lokatę (1:06.1), a Vinzenz Geiger dziewiątą (1:07.3). Natomiast pierwszą dziesiątkę zamknął Johannes Rydzek (1:08.0).

Dodatkowo biegu nie ukończył Philipp Orter, zaś Waltteri Karhumaa, Lukas Danek i Jan Vytrval nie przystąpili do niego.

Niedziela

Ostatni dzień zmagań rozpoczął się od masowego biegu. Zawodnicy do samego końca walczyli o jak najwyższe lokaty. Ostatecznie wyścig zwyciężył Jarl Magnus Riiber (23:59.3). Drugą pozycję zajął Jens Luraas Oftebro (+0.8), ze stratą 0,2 pkt do Norwega. Natomiast po trzecią pozycję sięgnął Johannes Rydzek (+3.1; strata 0,8 pkt). Johannes Lamparter zajął czwartą lokatę (+3.5; strata 0.9 pkt), a Manuel Faisst piątą (+4.6; strata 1.2 pkt).

W biegu nie wystartował Jesse Paeaekkoenen.

Kolejno odbyła się seria próbna skoków, do której nie przystąpili Tomas Portyk oraz Eero Hirvonen. Najlepszy skok oddał Mario Seidl. Austriak wylądował na 140 metrze. Drugą pozycję zajął Jarl Magnus Riiber (138,5 m), a trzecią Ryota Yamamoto (138 m). Następnie dwie kolejne pozycje zajmowali Franz-Josef Rehrl (139 m) oraz Joergen Graabak (134,5 m).

Ostatni element weekendu z kombinacją dopełniła seria skoków. Ponownie najlepszy okazał siię Jarl Magnus Riiber. Skok na 145 metrów, zapewnił Norwegowi 51. zwycięstwo. Drugie miejsce wywalczył Matteo Baud. Warto wspomnieć, że to pierwsze podium młodego Francuza w zawodach Pucharu Świata. Zawodnik skoczył 145 metrów. Trzecią pozycję zajął Ryota Yamamoto, który wylądował na 140,5 m.

Czwarte miejsce zajął Jens Luraas Oftebro (137,5 m), a piątą Julian Schmid (142,5 m). Następnie kolejne lokaty zajmowali Manuel Faisst (133,5 m), Johannes Lamparter (137,5 m) oraz Mario Seidl (147 m). Eric Frenzel zakończył zawody na dziewiątej pozycji (135,5 m), a Joergen Graabak na dziesiątej (133 m).