IO w Pekinie: Pierwsze skoki pań na olimpijskim obiekcie

przez Stylowo z Telemarkiem

Pierwszy dzień w Zhangjiakou dla skoczkiń rozpoczął się od zaplanowanych trzech sesji treningowych na obiekcie Snow Ruyi National Ski Jumping Centre (HS106). Nieoficjalny rekord w kategorii kobiecej należy do przedstawicielki Rosji – Diany Toropchenovej, która osiągnęła go podczas konkursu rangi Pucharu Kontynentalnego, dnia 05.12.2021 r. Całą listę powołanych zawodniczek możecie przeczytać tutaj.

Pierwsza sesja treningowa

Pierwsze zmagania skoczkiń w Zhangjiakou rozpoczęły się o 10:30 naszego czasu. Panie rozpoczęły trening z 18. belki startowej. Po skoku Włoszki – Jessici Malsiner na 101,5 metra jury zdecydowało obniżyć belkę do 15. stopnia.

W międzyczasie swoje skoki oddały Polskie zawodniczki. Kinga Rajda uzyskała rezultat 79,5 metra, a Nicole Konderla 76 m.

Po skoku Fridy Westman doszło do obniżenia belki startowej. Szwedka skoczyła 96 metrów. Do końca rywalizacji w treningu pozostała 13. belka startowa.

W pierwszej sesji najlepszą okazała się Sara Takanashi (104 m). Natomiast tuż za nią uplasowała się Ursa Bogataj (102 m) oraz Katharina Althaus (98,5 m). Natomiast Polki zajęły następujące miejsca: Kinga Rajda – 33., a Nicole Konderla 37. W treningu zabrakło dwóch przesdstawicielek Austrii – Sophie Sorschag oraz Lisy Eder.

Druga sesja treningowa

Kolejny trening rozpoczęto od 13. belki. Skoczkinie rywalizowały jeszcze z 11. oraz 9. belki startowej.

Druga sesja pozwoliła nam zobaczyć cztery fenomenalne skoki ponad stu metrowe. W efekcie najdłuższym skokiem mogła się pochwalić Słowenka Spela Rogelj, która uzyskała rezultat 105 metrów i 4. miejsce!

Najlepszą w drugim treningu okazała się Nika Kriznar (103 m). Za Słowenką uplasowała się jej rodaczka – Ursa Bogataj (99 m). Podium uzupełniła Sara Takanashi (100 m).

Polki zajęły zastępujące miejsca: 31. Nicole Konderla (76,5 m), 36. Kinga Rajda (70,5 m). Do startu również nie przystąpiła dwójka Austriaczek.

Trzecia sesja treningowa

W konsekwencji Sara Takanashi, dzięki próbie na 102 metr uzyskała finalne prowadzenie. Za Japonką uplasowała się zwyciężczyni poprzedniej sesji – Nika Kriznar (96,5 m). Trzecie miejsce zajęła Yuki Ito (97,5 m).

Oprócz tego reprezentantki Polski uzyskały rezultaty 73 metrów – Nicole Konderla (33. miesjce) i 67,5 metra – Kinga Rajda (38. miejsce).

Ostatnią sesję rozgrywano z 11. oraz 9. belki. Na starcie również zabrakło dwóch Austriaczek.

Na zakończenie zapraszamy na naszego Twittera, gdzie dowiecie się więcej o zawodach na Igrzyskach Olimpijskich! Nasze inne social media: Instagram i Facebook.

Źródło informacji & grafiki: własne; Michał Chmielewski