Janni Reisenauer

przez Magdalena Rutkowska

Janni Reisenauer to urodzony 7 listopada 1997 roku austriacki skoczek narciarski. Do 2014 roku uprawiał także kombinację norweską, jego największym sukcesem było zwycięstwo w cyklu Alpen Cup. Teraz skupia się wyłącznie na skokach i to właśnie im poświęca całą swoją uwagę. Jest reprezentantem klubu TSU St. Veit, a do jego największych osiągnięć należy m.in. srebrny medal mistrzostw świata Juniorów.

Janni Reisenauer, fot. Zofia Hunkiewicz

Sezon 2014/2015

W tym sezonie starty młodego zawodnika nie były zbyt liczne. Zaledwie dwa razy wystąpił w zawodach cyklu FIS Cup. Startował podczas weekendu w Kuopio i w pierwszym konkursie zajmując 17. pozycję, zapewnił sobie miejsce w najlepszej 20. Następnego dnia natomiast był dopiero 42. Te wyniki dały mu ostatecznie 177. miejsce w klasyfikacji końcowej. W styczniu 2015 pojawił się w Wiśle w ramach cyklu Pucharu Kontynentalnego, jednak w pierwszym z dwóch konkursów został zdyskwalifikowany, a w kolejnym nie wszedł do najlepszej 30. Brał udział też w letnim Pucharze Kontynentalnym 2015, w którym opuścił tylko 4 konkursy. Jego najlepszym wynikiem była 9. pozycja we Frenštácie pod Radhoštěm. Cały cykl ukończył z 85-punktowym dorobkiem, co dało mu 39. pozycję na koniec. Próbował swoich sił w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Najlepszym wynikiem młodego Austriaka było 9. miejsce, ponownie w Czechach. Cały cykl ukończył z 85-punktowym dorobkiem na 39. pozycji klasyfikacji generalnej.

Sezon 2015/2016

Sezon 2015/2016 rozpoczął się od występów w FIS Cup. Dwa razy miał okazję reprezentować Austrię w doskonale znanym mu Villach, gdzie był 20. i 12. Kolejne starty miały miejsce w norweskim Nottoden. Tam nie poszło mu już tak dobrze, bowiem zajął 42. a następnego dnia 27. miejsce. Na początku 2016 roku, jak zwykle odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów. Podczas konkursu indywidualnego był piąty. Następnego dnia natomiast zdobył srebrny medal w rywalizacji drużyn mieszanych. Do tej pory jest to z pewnością jedno z ważniejszych osiągnięć zawodnika. Tego samego dnia (24 lutego) odbył się również konkurs drużyn męskich, w którym Austriacy zajęli 4. miejsce. Startował też w Pucharze Kontynentalnym, w tamtym sezonie reprezentował Austrię 6 razy. W czterech z tych konkursów meldował się w pierwszej dwudziestce. Po zakończeniu sezonu zimowego nadszedł czas na letnie próby. Skakał także w Letnim Pucharze Kontynentalnym, jednak jego wyniki nie były zadowalające. Ani razu nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, a jego najlepszym wynikiem była 11. pozycja we Frenštácie pod Radhoštěm.

Sezon 2016/2017

Występy w cyklu FIS Cup w sezonie 2016/2017 Janni Reisenauer może zdecydowanie zaliczyć do udanych. Tylko w jednym z konkursów w Kuopio nie zdołał wejść do najlepszej 30. Podczas pierwszego weekendu w Villach zajął kolejno 10. oraz 9. miejsce a w Polsce dwa razy stanął na najniższym stopniu podium. Niestety w dalszej części sezonu nie startował, co sprawiło, że zakończył cykl na 24. miejscu. W lutym odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Park City. Rywalizacja indywidualna nie poszła po myśli Reisenauera, bowiem był dopiero 32. Dużo lepiej poradził sobie w konkursie drużynowym, w efekcie wraz z kolegami z drużyny: Markusem Rupitschem, Miką Schwannem i Clemensem Leitnerem stanął na trzecim stopniu podium. Następnego dnia, w drużynie mieszanej był szósty. Podczas tego sezonu mogliśmy obserwować jego skoki także w drugoligowych zawodach. Niestety, startował tylko w pierwszych siedmiu konkursach. Jego najlepszym wynikiem była 7. pozycja w Vikersund. Zaledwie cztery starty w Letnim Pucharze Kontynentalnym dały mu 1 punkt, co skutkowało 107. miejscem w klasyfikacji generalnej cyklu. Jako austriacki zawodnik miał szansę na pokazanie się w Innsbrucku oraz Bischofshofen podczas Turnieju Czterech Skoczni. W pierwszym konkursie został zdyskwalifikowany w już w kwalifikacjach, natomiast do kolejnego nie zdołał się zakwalifikować.

Janni Reisenauer, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2017/2018

Tradycyjnie, Reisenauer skupiał się głównie na udziale w konkursach cyklu FIS Cup. W porównaniu z poprzednim sezonem, w tym jego starty były zdecydowanie bardziej regularne, jednak na podium stanął tylko raz. Trzecie miejsce zdobył przy okazji konkursu w Planicy. Polska ponownie okazała się szczęśliwym miejscem dla Austriaka, bowiem podczas konkursów w Zakopanem dwa razy zameldował się w pierwszej dziesiątce (7. oraz 9. pozycja). Znowu austriaccy kibice mogli obserwować zmagania swojego rodaka w Pucharze Kontynentalnym. Niestety, tylko dwa razy udało mu się wskoczyć do pierwszej dwudziestki podczas zawodów w Whistler oraz Bischofschofen. Sezon drugoligowych zmagań zakończył dopiero na 101. miejscu z 12-punktowym dorobkiem.

Sezon 2018/2019

Zmagania w sezonie 2018/2019 również skupiały się wokół startów w FIS Cup. Podczas konkursów w Zakopanem, Rastbüchl i Villach zajmował kolejno 8., 7. oraz 6. miejsce. Były to jego zdecydowanie najlepsze występy. Jednak podsumowując, Reisenauer dość regularnie meldował się w najlepszej dwudziestce. Cykl zakończył na 18. lokacie. W tym sezonie nie wziął udziału w żadnym konkursie cyklu Pucharu Kontynentalnego. W letniej edycji tego cyklu startował tylko 4 razy, co dało mu 20 punktów w klasyfikacji końcowej a także 91. pozycję.

Sezon 2019/2020

Podczas tego sezonu, jak co roku, Janniego Reisenauera mogliśmy zobaczyć podczas konkursów cyklu FIS Cup. Tutaj warto wspomnieć o zawodach w Rumunii, które był najlepszy w wykonaniu Austriaka. Jego łupem padło tam kolejno 5. i 6. miejsce. W stosunku do zeszłego roku jego dorobek punktowy powiększył się o 94. Sezon 2019/2020 był kolejnym, w którym zawodnik zrobił przerwę od startów w drugoligowych zawodach.

Janni Reisenauer, Niklas Bachlinger, Maximilian Lienher, Markus Rupitsch, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2020/2021

Kolejny sezon w FIS Cup Janni Reisenauer rozpoczął dopiero w Zakopanem, gdzie zdobył 25. i 12. pozycję. W Szczyrku poszło mu za to znacznie lepiej i to tam dwa razy zameldował się w najlepszej dziesiątce (5. i 7. miejsce). Po historii jego startów w Polsce można wywnioskować, że polskie obiekty zdecydowanie mu odpowiadają. Niestety, był to kolejno sezon, w którym austriaccy kibice nie mogli oglądać skoków swojego rodaka w zimowym Pucharze Kontynentalnym, za to brał udział w letniej edycji tego cyklu. Co prawda były to tylko dwa występy w Bischofshofen, jednak te dały mu 12 punktów do klasyfikacji generalnej.

Sezon 2021/2022

W tym sezonie Reisenauer pokazał swoją moc w FIS Cup. Wystartował w 8 konkursach i aż 5 z nich wygrał! Raz także stanął na najniższym stopniu podium. Tak znakomite występy dały mu 650 punktów na koniec i trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej! Wystąpił także w kilku konkursach Pucharu Kontynentalnego. Najlepsze wyniki osiągnął podczas pierwszego weekendu w chińskim Zhangjiakou. Pierwszy dzień zmagań ukończył na 7. pozycji, drugi natomiast na 5. We wszystkich pozostałych konkursach wchodził do najlepszej trzydziestki. Po zakończeniu sezonu zimowego dwa razy wystąpił w konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego. Konkursy odbyły się w austriackim Stams. W pierwszym z nich Janni Reisenauer był 18. a następnego dnia dopiero 36. Warto dodać, że miał okazję wziąć udział w kwalifikacjach do konkursów Pucharu Świata w Bischofshofen. W obu przypadkach jednak nie przebrnął przez nie. Latem, w Hinzenbach zdobył także swój jedyny punkt cyklu Letniego Grand Prix, mimo dyskwalifikacji w drugiej serii.

Sezon 2022/2023

Podczas tego sezonu Austriak ponownie, regularnie zaliczał występy w zawodach rangi FIS Cup. Wygrywał dwa razy, we Frenstacie oraz w Kranju. Warto dodać także, że poprzedniego dnia w Czechach włożył na szyję srebrny krążek. Ten wynik powtórzył później w Szczyrku. Oprócz tego sześć razy wskakiwał do najlepszej dziesiątki. Dzięki temu na koniec stanął na drugim stopniu podium klasyfikacji generalnej. Mimo tego, że próbował swoich sił w Pucharze Kontynentalnym, to nie udało mu się zdobyć ani jednego punktu. Pojawił się w Eisenerz ale dyskwalifikacja sprawiła, że nie ukończył pierwszego rozgrywanego konkursu. Następnego dnia natomiast był dopiero 42.

Sezon 2023/2024

Sezonu 2023/2024 Janni Reisenauer nie może zaliczyć do udanych. Nieregularne starty w FIS Cup i brak miejsc na podium dały mu zaledwie 172 punkty w klasyfikacji generalnej cyklu oraz 24. miejsce. Jeśli chodzi o udział w drugoligowych zawodach, to w tym sezonie także nie wystartował ani razu.