Justin Lisso

przez Julia Pawłowska

Dziś przybliżymy Wam sylwetkę niemieckiego zawodnika, reprezentanta klubu WSV Schmiedefeld. Justin Lisso to skoczek narciarski, który urodził się 12 grudnia 1999 roku w Turyngii, lecz wychowywał w Hanowerze.

Justin Lisso

Początki kariery

Justin Lisso swoją przygodę ze skokami narciarskimi rozpoczął w wieku 6 lat dzięki swojemu tacie, który był kombinatorem norweskim. Niemiec od początku swojej kariery związał się z klubem WSV Schmiedefeld. Kiedy ukończył 12. rok życia przeniósł się do szkoły sportowej w Oberhofie, aby jeszcze bardziej móc skupić się na sporcie i osiągać lepsze rezultaty.

Swój debiut na międzynarodowej arenie zaliczył we wrześniu 2015 w Hinterzarten. Miejsce wówczas miał konkurs rangi Alpen Cup, który Lisso ukończył w szóstej dziesiątce. Swoje pierwsze punkty zdobył on 19 marca 2016 w Baiersbronn w zawodach tej samej rangi, gdzie był 22.

W 2016 roku Justin Lisso zaczął brać udział w rywalizacji FIS Cup, debiutując w Szczyrku. Dzięki dobrym wynikom dostał powołanie na zawody Pucharu Kontynentalnego, gdzie swoją inaugurację odbył 7 stycznia 2017 w Titisee-Neustadt. Zajął wtedy 25. lokatę i zdobył pierwsze punkty.

Justin Lisso

Sezon 2017/2018

Latem 2017 roku Justin zadebiutował w zawodach najwyższej rangi, uczestnicząc w zawodach Letniego Grand Prix. We wrześniu po raz pierwszy stanął na podium konkursu z cyklu Alpen Cup, ponieważ zajął dwukrotnie pierwsze miejsce w Predazzo. Niemiec brał również udział w kilku konkursach Pucharu Kontynentalnego, jednak zajmował miejsca w trzeciej dziesiątce.

W lutym 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Kandersteg, podczas których Lisso zanotował dobre wyniki. Indywidualnie zajął dopiero 20 pozycję, jednak w zawodach drużynowych sięgnął po medale. Drużynowo Niemcy wywalczyli złoto, a w konkursie drużyn mieszanych zdobyli srebrny krążek.

Sezon 2018/2019

W tym sezonie Lisso był częstym uczestnikiem zawodów Pucharu Kontynentalnego. Punktował w większości konkursów, z czego czterokrotnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce. W trakcie niemieckiej części Turnieju Czterech Skoczni zadebiutował w Pucharze Świata, ale dwukrotnie nie zdołał przejść kwalifikacji.

Kontuzja i kilkumiesięczna przerwa

Mogło się wydawać, że kariera Justina Lisso zaczynała się rozwijać, jednak młody Niemiec w listopadzie 2019 upadł na treningu. Po dokładnych badaniach okazało się, iż zerwał więzadło w lewym stawie skokowym. Wiązało się to z kilkumiesięcznym wykluczeniem sportowca z rywalizacji. Lisso do skoków powrócił w maju 2020 roku, a na zawodach pokazał się w grudniu, ale tylko w ramach Fis Cup.

Justin Lisso

Sezon 2021/2022

Lato przed sezonem zaczęło się dobrze dla Niemca. Po raz pierwszy stanął na podium w ramach zawodów Fis Cup. Dokonał tego dwukrotnie w lipcu w Otepää, zajmując 2 i 3 miejsce. W części zimowej cyklu udało mu się wskoczyć na podium raz jeszcze, w Falun w listopadzie. Całościowo, Lisso bardzo dobrze radził sobie w Fis Cup, ponieważ zgromadził aż 449 punktów.

Niemiec był częstym uczestnikiem Pucharu Kontynentalnego. Brał udział w znacznej części konkursów i zdołał stanąć na podium. Dokonał tego raz w Oberstdorfie, gdzie zajął 3. lokatę. Oprócz tego jeszcze pięciokrotnie notował starty w czołowej dziesiątce rywalizacji.

W styczniu 2022 Niemiec wziął udział w zawodach Pucharu Świata i w Garmisch-Partenkirchen przeszedł przez kwalifikacje, zajmując 43. miejsce w konkursie. Niecały miesiąc później, Lisso zdobył swoje pierwsze punkty, ponieważ zajął 11. miejsce w Titisee-Neustadt. Łącznie w sezonie punktował dwukrotnie.

Sezon 2022/2023

Sezon 2022/2023 jest najlepszym w dotychczasowej karierze Lisso. Mężczyzna zgromadził aż 483 punkty w ramach Pucharu Kontynentalnego. Jego najwyższym rezultatem było 3. miejsce w Klingenthal, a oprócz tego siedmiokrotnie meldował się w czołowej dziesiątce.

W ramach Pucharu Świata Niemiec przeszedł kwalifikacje do siedmiu konkursów, z czego czterokrotnie punktował. Najwyższą lokatą zajętą przez Niemca było 13. miejsce.

W czerwcu 2023 roku Lisso ponownie nabawił się kontuzji. Niemiec zerwał więzadło krzyżowe i musiał poddać się operacji. Wobec tego zapowiedział, że prawdopodobnie nie pojawi się na zawodach w sezonie 2023/2024, a jego celem jest udział w Mistrzostwach Świata w Trondheim w 2025 roku.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródło informacji: dsv-jahrbuch.de
Źródło grafik: Instagram/@justin_lisso, insuedthueringen.de

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać