Karl Geiger

przez Vivienne Stycz

Karl Geiger – niemiecki skoczek narciarski urodzony 11 lutego 1993 roku w Oberstdorfie, reprezentant klubu SC 1906 Oberstdorf. 

Karl Geiger, fot. Neja Tamshe

Początki Kariery

Na początku próbował swoich sił w kombinacji norweskiej, jednak całkowicie przerzucił się na skoki narciarskie.
W 2005 jako dwunastolatek zajął trzecie miejsce w roczniku 1993 na nieoficjalnych mistrzostwach świata dzieci w Garmisch-Partenkirchen. Wtedy także już na poważnie rozpoczęła się jego skokowa kariera. Niestety kolejne lata nie przyniosły żadnych większych sukcesów.

Na pierwszych poważniejszych zawodach zadebiutował w 2010 roku, były to zawody rangi Fis Cup w Lauschy. Udało mu się tam wywalczyć pierwsze punkty tego cyklu. Niestety dalsza część tego sezonu nie należała do bardzo udanych. Dopiero w sezonie 2011/2012 po dobrych występach w zawodach FIS Cup i Alpen Cup został powołany na zawody Pucharu Kontynentalnego w Kuopio.

Po dobrych wynikach w Pucharze Kontynentalnym i Letnim Grand Prix został powołany przez trenera Wernera Schustera na inaugurujacę Pucharu Świata w Lillehammer. W pierwszym konkursie sezonu zajął 21. miejsce. Najlepszym jego wynikiem była 6. pozycja na próbie przedolimpijskiej w Krasnej Polanie.

Sezony od 2013 do 2015

Sezony od 2013 do 2015 bywały różne, ponieważ w zawodach Pucharu Świata Geiger kilkukrotnie zajmował miejsca w drugiej dziesiątce. Indywidualnie najwyżej sklasyfikowany został na 12. miejscu w Sapporo. Pięciokrotnie także stawał na podium w Pucharze Kontynentalnym. W sezonie 2014/2015 występował głównie w Pucharze Kontynentalnym, w zimowej edycji nawet raz stanął na podium.

Karl Geiger, fot. Neja Tamshe

Sezon 2015/16

Przez większość sezonu 2015/2016 Karl startował w Pucharze Kontynentalnym, w grudniu i styczniu pięciokrotnie, stając na podium. Dobre wyniki w PK pozwoliły na powołanie go do zawodów Pucharu Świata. Na pierwsze podium nie musiał jednak długo czekać. Już 21 lutego po raz pierwszy w karierze stanął na podium, było to 2. miejsca w konkursie w Lahti. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sklasyfikowany został na 30. miejscu, zaś w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego znalazł się na trzeciej pozycji.

Sezon 2016/17

Letnie zmagania były dla niego raczej udane, wywalczył on nawet 3. miejsce podczas zawodów odbywających się w Czajkowskim. Rywalizację podczas zimowych zmagań rozpoczął dosyć dobrze, bo od 6. miejska niestety w trakcje trwania sezonu okazało się ono najlepszym, jakie udało mu się osiągnąć. Ostatecznie klasyfikacje generalną sezonu 2015/16 zakończył na 18. miejscu.

Sezon 2017/18

W tym sezonie mogliśmy śledzić zmagania sportowców podczas ogromnej imprezy sportowej, jaką są igrzyska olimpijskie. Karl także został powołany do składu wyjeżdżającego do Korei Południowej, aby walczyć o medale. W Pjongczangu indywidualnie zajął 10. miejsce na skoczni normalnej i 7 na skoczni dużej. Natomiast najlepsze było dopiero przed nim, ponieważ razem z razem ze Stephanem Leyhe, Richardem Freitagiem oraz Andreasem Wellingerem w konkursie drużynowym zdobył srebrny medal.

Od lewej: Karl Geiger, Andreas Wellinger, Richard Freitag, Stephan Leyhe

Sezon 2018/19

Przełomowy okazał się być sezon 2018/2019, kiedy skoczek wygrał swój pierwszy konkurs (15 grudnia w szwajcarskim Engelbergu) i przez niemal połowę tego sezonu kończył zawody w najlepszej dziesiątce zawodników. 16 lutego w Willingen po raz drugi zwyciężył w konkursie Pucharu Świata. Dzień później był 6, a całe Willingen Five ukończył na 3. pozycji.

Na mistrzostwach świata, które również odbywały się tego roku zdobył srebrny medal w zawodach indywidualnych na skoczni dużej, a także dwa złote medale w konkursach drużynowych. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej był 18.

Sezon 2019/20

Od początku sezonu 2019/20 regularnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata. Na 68. Turnieju Czterech Skoczni zajął 2. pozycję w zawodach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Bischofshofen, a w zawodach w Innsbrucku znalazł się na 8. lokacie. Cały cykl zakończył na 3. miejscu. 11 i 12 stycznia 2020 dwukrotnie zwyciężył w rozgrywanych na skoczni normalnej zawodach w Predazzo. Po pierwszym z tych zwycięstw objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Po zajęciu 11. pozycji w Sapporo stracił pozycję lidera cyklu na rzecz Stefana Krafta. Koniec końców Puchar Świata 2019/2020 zakończył na 2. miejscu, przegrywając o 140 punktów ze Stefanem Kraftem.

Sezon 2020/21

Sezon 2020/21 rozpoczął świetnie, ponieważ zajął drugie miejsce w Wiśle. Mistrzostwa świata, które także odbywały się w tym sezonie Karl może zaliczyć do tych bardzo udanych. Wywalczył na nich złoty medal w konkursie indywidualnym, jak również srebro w zawodach drużynowych, w których wystąpił wraz z Constantinem Schmidem, Piusem Paschke i Markusem Eisenbichlerem. Odbywający się 69. Turniej Czterech Skoczni zakończył tak jak poprzednim razem na drugim miejscu, przegrywając tylko z Kamilem Stochem.

Karl Geiger, fot. Neja Tamshe

Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 indywidualnie zdobył srebrny medal na skoczni normalnej oraz brązowy na skoczni dużej, zaś w konkursach drużynowych, zarówno w zespole mieszanym oraz w męskim wywalczył złoty medal. W kończących sezon zawodach Pucharu Świata w Planicy zajął 3. miejsce w pierwszym konkursie indywidualnym, a w drugim i trzecim zwyciężył. Co dało mu wygraną w turnieju Planica 7 oraz Pucharze Świata w lotach narciarskich 2020/2021.

Sezon 2021/22

W sezonie 2021/22 toczył zaciętą walkę o Kryształową Kulę razem z Ryoyu Kobayashim. Przez cały czas ta dwójka wymieniała się plastronem lidera i do samego końca. Do zawodów w samej Planicy nie było wiadomo, który z nich wróci z Kryształową Kulą. Ostatecznie jednak Karl ukończył cykl na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej z 1515 punktami, o 106 za Kobayashim i to on mógł cieszyć się z kuli.

Tegoroczne igrzyska olimpijskie przyniosły mu upragniony medal indywidualny. Był to brązowy krążek wywalczony na skoczni dużej. Nie był to jedyny medal wywalczony na tej imprezie, ponieważ już kilka dni później wraz z kolegami cieszył się z brązu.

Od lewej: Constantin Schmid, Stephan Leyhe, Markus Eisenbichler, Karl Geiger

Sezon 2022/23

Pierwszą połowę tego sezonu zawodnik z Niemiec rozpoczął bardzo nieregularnie. Nie zdobył punktów w dwóch z czterech zawodów zorganizowanych w listopadzie. Najlepszym wynikiem było 3. miejsce podczas zawodów w Titisee-Neustadt. Niestety w lutym jego wyniki bardzo się pogorszyły ani razu nie znalazł się bowiem w najlepszej dziesiątce zawodów. Z tego też powodu przed konkursami w Bad Mitterndorf został wycofany ze startów w celu treningu i przygotowania do najważniejszej imprezy sezonu.

Treningi okazały się owocne, ponieważ po powrocie do Pucharu Świata Karl zaczął zajmować miejsca w pierwszej dziesiątce. Na mistrzostwach świata zdobył brązowy medal indywidualnie na skoczni normalnej, a także złoty w drużynie mieszanej, w której wystąpił wraz z Seliną Freitag, Kathariną Althaus i Andreasem Wellingerem. Indywidualnie na skoczni dużej był 8, a w drużynie męskiej zajął 5. miejsce.

Życie Prywatne

W grudniu 2019 r. ukończył studia na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kempten z dziedziny technologii energetycznych i środowiskowych. Hobbistycznie zajmuje się również paralotniarstwem.

We wrześniu 2020 r. ożenił się ze Franziską, która pod koniec roku urodziła ich pierwsze dziecko, córkę Luisę. Co ciekawe, stało się to w tym samym tygodniu, w którym niemiecki skoczek zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w lotach.

Karl wraz z żoną i córeczką

Serdecznie zapraszamy także na nasze social media takie jak TwitterInstagram oraz Facebook.

Źródło informacji: własne, życiorys.pl
Źródło zdjęć: ig: karl.geiger, Neja Tamshe

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać