Katra Komar

przez Magdalena Rutkowska

Katra Komar to słoweńska skoczkini, która urodziła się 16 maja 2001 roku i jest reprezentantką klubu SSK Bohinj. Zawodniczka jest medalistką m.in. mistrzostw świata juniorów w drużynie oraz zwyciężczynią klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2018/2019. ,,Pochodzę z Polje, a skocznie są za naszym domem. Byłam więc zainteresowana, co się tam dzieje, już kiedy byłam mała. Trener Brane Iskra zaprosił mnie, żebym dołączyła do klubu i trenuję już 6 lat” – tak o swoich początkach w 2017 roku, mówiła bohaterka dzisiejszego wpisu.

Katra Komar, źródło: Instagram: @/katra_komar

Sezon 2015/2016 & 2016/2017

Swój debiut na arenie międzynarodowej młoda Słowenka zaliczyła w Harrachovie, przy okazji konkursu cyklu FIS Cup. Swój pierwszy start zakończyła w czwartej dziesiątce. Już w sierpniu, tego samego roku wystąpiła w konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oberwiesenthal, gdzie zajęła 32. pozycję. W 2017 roku została powołana do reprezentowania Słowenii w Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2017 w Park City. To właśnie tam osiągnęła swój pierwszy większy sukces, bowiem zajęła drugie miejsce w drużynie kobiecej. Indywidualnie natomiast była 26. Niedługo później, odbył się Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy 2017. Katra Komar zdobyła tam dwa krążki – brązowy indywidualnie oraz złoty w drużynie mieszanej.

Sezon 2017/2018

W sierpniu 2017 roku zajęła 25. miejsce w Oberwiesenthal, tym samym zdobywając swoje pierwsze punkty Letniego Pucharu Kontynentalnego. W tym sezonie również miały miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów 2018. To tam, wspólnie z: Jerneją Brecl, Niką Kriznar i Emą Klinec zdobyła złoty krążek w konkursie drużynowym. Indywidualnie była 18. a w drużynie mieszanej zajęła 5. pozycję. 27 stycznia był zdecydowanie przełomowym dniem dla Katry Komar. Wtedy bowiem zaliczyła swój pierwszy start w Pucharze Świata. Konkurs odbył się w Ljubnie a młoda Słowenka uplasowała się na 37. lokacie. Swoje pierwsze punkty tego cyklu zdobyła 24 marca w Obersdorfie, gdzie była 29.

ZOBACZ TEŻ: GAY I PAGNIER NAJLEPSI PODCZAS FINAŁU SUMMER TOUR W COURCHEVEL!

Sezon 2018/2019

W sierpniu 2018 roku Katra Komar zadebiutowała w Letnim Grand Prix w Hinterzarten, zajmując 24. miejsce. W tym sezonie startowała również w cyklu najwyższej rangi, ale niestety ani razu nie uplasowała się w pierwszej 10. Ostatecznie, na jej konto wpłynęły 44 punkty Pucharu Świata, co dało jej 37. pozycję klasyfikacji generalnej. Swój najlepszy występ zaliczyła w Lillehammer, przy okazji Raw Air (17. pozycja). Był to również czas Mistrzostw Świata Juniorów 2019, gdzie indywidualnie plasowała się na 14. pozycji a w obu konkursach drużynowych słoweńska ekipa była 5. Ogromnym osiągnięciem w karierze Słowenki było zwycięstwo klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Umożliwiły jej to trzy miejsca na podium, które zajmowała w ciągu sezonu. Przy okazji rywalizacji w Planicy była kolejno 2. i 3., zaraz za Jerneją Brecl. Trzeci raz, stanęła na pierwszym stopniu podium, dokładnie 24 lutego w Brotterode. Sezon ukończyła z 246-punktowym dorobkiem.

Katra Komar, źródło: Instagram: @/katra_komar

Sezon 2019/2020

W sezonie 2019/2020 regularnie startowała w Pucharze Świata. W stosunku do poprzedniego cyklu awansowała o 10 miejsc w klasyfikacji generalnej. Jej występów nie oglądaliśmy tylko w Lillehammer. Najlepszymi wynikami Słowenki natomiast okazało się 16. miejsce w Hinzenbach i Ljubnie. Co ciekawe, dokładnie tą samą pozycję zdobyła w klasyfikacji generalnej nordyckiego turnieju Raw Air. W 2020 roku odbyły się również Mistrzostwa Świata Juniorów, z których wróciła z powodami do radości. Indywidualnie uplasowała się na 5. pozycji, w drużynie żeńskiej stanęła na drugim stopniu podium, a w drużynie mieszanej na trzecim.

Sezon 2020/2021

Sezon letni 2020, rozpoczęła od 9. miejsca w zawodach Letniego Grand Prix we Frenštácie pod Radhoštěm . Był to jej jedyny letni start. Podczas zimy regularnie mogliśmy oglądać jej skoki w zawodach Pucharu Świata. Sezon ukończyła z 44 punktami na koncie.

Sezon 2021/2022

Latem 2021 regularnie startowała w Letnim Grand Prix, a najwyżej sklasyfikowana była na 17. miejscu w Wiśle. W Pucharze Świata wystąpiła tylko 9 razy, w tym raz została zdyskwalifikowana. Ostatecznie dało jej to dopiero 49. pozycję. Jak co roku, odbyło się także Raw Air, w którym była dopiero 31.

Katra Komar, źródło: Instagram: @/katra_komar

Sezon 2022/2023

Letni sezon zawodniczki opierał się głównie na startach w Letnim Grand Prix. Regularne występy dały jej 18. miejsce na koniec cyklu. Zima natomiast była obfita w weekendy z Pucharem Świata. Swój najlepszy wynik sezonu osiągnęła w Lillehammer (13. pozycja). Warto dodać również, że ten cykl zakończyła z dorobkiem 102 punktów, co jest najlepszym wynikiem w karierze Komar. Jeśli chodzi o Turniej Raw Air, to ukończyła go na 27. lokacie, co oznacza, że w stosunku do roku poprzedniego poprawiła się o 4 miejsca.

Sezon 2023/2024

Lato 2023 było bardzo pracowite jeśli chodzi o młodą Słowenkę. Była obecna na każdym z siedmiu konkursów Letniego Grand Prix. Swój najlepszy wynik zaliczyła 24 września w Rasnovie. W tym roku odbyły się również Igrzyska Europejskie 2023, których organizatorem było Zakopane. Ostatecznie i tam zawodniczka pokazała na co ją stać. W konkursie na Średniej Krokwi (K-95), uplasowała się na 5 pozycji, natomiast na większym obiekcie zajęła 13. miejsce.

ZOBACZ TEŻ: IGRZYSKA EUROPEJSKIE W ZAKOPANEM: ZŁOTO DLA NIKI KRIZNAR!

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: FIS, www.gorenjskiglas.si
Źródła grafiki: Instagram: @/katra_komar

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać