Nika Vodan

przez Małgosia Mikulska

 Nika Vodan (dawniej: Nika Križnar) to zawodniczka z absolutnej czołówki Pucharu Świata. Najlepsza Słowenka w tej dyscyplinie, która sięgała już po takie trofea jak Kryształowa Kula czy medale olimpijskie. Urodzona 9 marca 2000 roku skoczkini reprezentuje klub SSK Alpina Žiri.

Nika Kriznar, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: ZMIANA WARTY W SŁOWEŃSKIEJ KADRZE KOBIET. JURIJ TEPEŠ NOWYM TRENEREM!

Początki kariery

Nika Križnar uprawia skoki narciarskie od kiedy skończyła osiem lat. Zaczęła skakać razem z braćmi w klubie SSK Norica Žiri, który reprezentuje do dziś. Urodziła się w niewielkim miasteczku Skofjej Loce i jak sama przyznaje, dorastała na farmie, wiele czasu spędzając na świeżym powietrzu. Swoją energię i entuzjazm, za namową trenerów, postanowiła poświęcić skokom narciarskim.

Swoje pierwsze sukcesy zaczęła odnosić już jako juniorka. Na arenie międzynarodowej zadebiutowała na zawodach Alpen Cup w 2013 roku, gdzie już w swoim pierwszym występie zdobyła debiutanckie punkty. Dwa lata później udało jej się po raz pierwszy stanąć na podium tego cyklu.

W 2015 roku, w Villach, wystąpiła po raz pierwszy w cyklu Fis Cup. Premierowe podium tej imprezy wywalczyła zwyciężając w Harrachovie w marcu 2016 roku. Równolegle, w tym samym czasie zaczęła pojawiać się w Pucharze Kontynentalnym.

Lata 2016-2018

Nika Križnar zadebiutowała w Pucharze Świata w Ljubnie, gdzie wywalczyła 14. i 12. miejsce. W kolejnym sezonie można już było widywać ją regularnie na zawodach najwyższej rangi, chociaż zazwyczaj plasowała się w drugiej lub trzeciej dziesiątce. Przełamanie przyszło pod koniec sezonu 2017/18, podczas zawodów w Rasnovie. Wtedy właśnie Križnar zajęła trzecie miejsce i po raz pierwszy zameldowała się na podium Pucharu Świata.

Trzykrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. W 2016 roku w Rasnovie wywalczyła złoty medal w drużynie mieszanej. Rok później z Mistrzostw w Park City przywiozła brązowy medal indywidualnie, srebrny w drużynie i złoty w drużynie mieszanej. W roku 2018, w Kanderstegu, zdobyła dwa złota – indywidualnie i drużynowo.

W sezonie 2017/2018 wygrywała prawie wszystkie konkursy FIS Cup, w jakich startowała (za wyjątkiem jednego drugiego miejsca), dzięki czemu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej tego cyku.

Była także uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. W konkursie indywidualnym na skoczni normalnej zajęła 7. lokatę.

Nika Kriznar, fot. Martyna Okrzesik

Sezony 2018/2019 i 2019/2020

 Sezon 2018/2019 był pierwszym, w którym wystąpiła i punktowała we wszystkich zawodach Pucharu Świata. Podczas ostatniego konkursu w sezonie, w Czajkowskim stanęła na najniższym stopniu podium. Klasyfikację generalną ukończyła na 5. miejscu.

Križnar wzięła także udział w Mistrzostwach Świata w Seefeld, jednak nie udało jej się wywalczyć żadnego medalu.

W czasie sezonu letniego zajęła drugie miejsce klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix.

W sezonie 2019/2020, podobnie jak rok wcześniej, Nika Križnar punktowała we wszystkich konkurach Pucharu Świata, natomiast na podium stanęła jeden raz, dzięki zajęciu trzeciego miejsca w Ljubnie. Jak sama zawodniczka podkreśla, to było wspaniałe uczucie tak dobrze zaprezentować się przed własną publicznością. Sezon ukończyła na 7. pozycji klasyfikacji generalnej.

W lecie 2020 wygrała klasyfikację generalną Letniego Grand Prix, na którą jednak, jak trzeba zaznaczyć, składał się zaledwie jeden konkurs, w czeskim Frenstacie.

Sezon 2020/2021

Forma sportowa Niki Križnar wystrzeliła w roku 2020. Sezon rozpoczęła od zajęcia drugiego miejsca w Ramsau, natomiast pierwsze zwycięstwo odniosła 5 lutego 2020 roku podczas zawodów w austriackim Hinzenbach. Od tego czasu, już do końca sezonu nie schodziła z podium. Swoją kolejną wygraną odniosła w czasie zawodów w rumuńskim Rasnovie. W efekcie rewelacyjnych wyników, a także trudności zdrowotnych jej ówczesnej największej rywalki Marity Kramer, Nika Križnar zdobyła Kryształową Kulę za sezon 2020/2021.

Podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie wywalczyła brązowy medal na skoczni dużej, a także srebrny medal w konkursie drużynowym na skoczni normalnej.

źródło: instagram.com/nika.kriznar

Sezon 2021/2022

Kolejny sezon również przebiegał w cieniu rywalizacji Križnar – Kramer. Nika ani razu nie wypadła poza pierwszą dziesiątkę, a na podium Pucharu Świata stawała dziewięciokrotnie. Trzykrotnie wygrywała zawody: w Ljubnie, Willingen oraz Hinzenbach. Dzięki doskonałym występom pod koniec sezonu wygrała norweski turniej Raw Air. Występy te nie wystarczyły jednak do pokonania Marity Kramer i w efekcie Križnar w klasyfikacji generalnej uplasowała się na drugim miejscu.

W lutym 2022 miały miejsce Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, które okazały się być bardzo szczęśliwą imprezą dla reprezentacji Słowenii. W zawodach indywidualnych na skoczni normalnej Križnar wywalczyła brązowy medal, ustępując jedynie swojej rodaczce Ursie Bogataj oraz Niemce Katharinie Althaus. Najlepsza okazała się także słoweńska drużyna mieszana w składzie: Križnar, Bogataj, Prevc P., Zajc. Po pełnym nieoczekiwanych dyskwalifikacji konkursie Słoweńcy wywalczyli zasłużony złoty medal.

ZOBACZ TEŻ: CO Z KARIERĄ URSY BOGATAJ?

Sezon 2022/2023

W kolejnym sezonie Nika Križnar zaliczyła spadek formy. Jedynie dwukrotnie stawała na podium, zajmując trzecie miejsce w obu konkursach Pucharu Świata w Villach. Po nieudanych startach w Hinterzarten wycofała się na kilka tygodni z rywalizacji. Powróciła na Mistrzostwa Świata w Planicy, które miały dla niej słodko-gorzki wymiar. Z jednej strony nie zaprezentowała się dobrze w konkursach indywidualnych, ponieważ zajęła dopiero 11. i 10. miejsce. Z drugiej jednak strony słoweńskiej drużynie mieszanej (w składzie: Križnar, Klinec, Zajc, Lanisek) udało się wywalczyć brązowy medal.

W czasie turnieju Raw Air miał miejsce historyczny konkurs lotów kobiet. Nika Križnar zajęła w nim 7. pozycję, a także pobiła swój rekord życiowy, który teraz wynosi 193,5 m.

Sezon 2023/2024

Sezon letni 2023 rozpoczął się wyjątkowo wcześniej, ponieważ już w czerwcu zawodnicy i zawodniczki zmierzyli się w trakcie Igrzysk Europejskich w Krakowie – Małopolsce. Nika Kriznar pokazała się tam z fantastycznej strony, ponieważ na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdobyła złoty medal. Z Polski przywiozła także brązowy krążek – wywalczony w konkursie drużyn mieszanych.

Jej świetna forma trwała całe lato. W Letnim Grand Prix pań zdeklasowała rywalki. Na 7 przeprowadzonych konkursów, aż 6 z nich Nika zakończyła na najwyższym stopniu podium. Jedynie w czasie finałowej rywalizacji w Klingenthal zajęła drugie miejsce.

Forma z letniej rywalizacji nie przełożyła się jednak na dobry początek sezonu zimowego. Na pierwsze podium Kriznar musiała czekać aż do 4 stycznia. Wtedy, w Villach, wywalczyła 3. miejsce. Łącznie w czołowej trójce meldowała się 5 razy. Najlepszym jej występem był konkurs w Lahti, gdzie udało jej się tryumfować po raz szósty w karierze. Łącznie w Pucharze Świata zdobyła 893 punkty, dzięki czemu zajęła 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W kwietniu 2024 Nika Kriznar wzięła ślub ze swoim wieloletnim partnerem Aljazem Vodanem. W związku z tym w kolejnych sezonach będzie występować jako Nika Vodan.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

Źródła: własne, nikakriznar.com, fis-ski.com, siol.net, SSK Norica Ziri, instagram.com/nika.kriznar

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać