Luca Roth

przez Szymon Kołtun

Luca Roth urodził się 14 kwietnia 2000 roku w Meßstetten, położonym w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Roth na co dzień reprezentuje barwy lokalnego klubu Sv Meßstetten. Ten niemiecki skoczek narciarski kilka tygodni temu nieoczekiwanie wskoczył na podium konkursu Letniego Grand Prix w Szczyrku. Czy zatem omawiany zawodnik to kolejna gwiazda niemieckich skoków? Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak dotąd przebiegała jego kariera, zapraszamy do dalszej lektury!

Luca Roth, fot. Martyna Okrzesik

Początki

Luca Roth zaczął treningi skoków narciarskich w wieku 7 lat. Warto wspomnieć, iż Roth uczęszczał do szkoły sportowej w Furtwangen, którą niegdyś ukończyły takie ikony skoków jak Martin Schmitt i Sven Hannawald.

Swoje pierwsze przetarcie w zawodach rozegranych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) reprezentant Niemiec zaliczył już w lipcu 2013 roku. Był to jednak konkurs FIS Youth Cup w Hinterzarten, w którym startowali sportowcy urodzeni w latach 1999-2001. Roth na doskonale znanym mu obiekcie wywalczył 4.miejsce. Jako ciekawostkę warto dodać, że przed nim znaleźli się m.in. Domen Prevc i Constantin Schmid. Rok później w tych samych zmaganiach był już drugi, ustępując tylko Jonathanowi Learoydowi.

W cyklu Alpen Cup przyszło mu zadebiutować 17 stycznia 2015 roku w Oberwiesenthal, gdzie doskoczył do 54. lokaty. Na usprawiedliwienie Rotha trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że Niemiec był najmłodszym uczestnikiem konkursu, a czołówkę stanowili skoczkowie z lat 1996-1997. Pierwsze znaczące rezultaty na tym szczeblu zanotował we wrześniu 2016 roku w Einsiedeln. Wówczas uplasował się na 2. i 7. pozycji, co stanowiło dla niego przepustkę do pierwszego występu w bardziej prestiżowym cyklu-FIS Cup.

Ów debiut przypadł na 17 września 2016 roku w Hinterzarten i wypadł względnie pomyślnie dla wówczas 16-letniego zawodnika, albowiem w bardzo licznej stawce zajął on 23. miejsce, czym z marszu wywalczył sobie prawo startu w Pucharze Kontynentalnym. Następnego dnia było jeszcze lepiej, gdyż zakończył konkurs z 17. wynikiem. Zimą jednakże startował tylko w Alpen Cup, raz zajmując miejsce na podium w…Hinterzarten.

Sezon 2017/2018

Osiemnastego sierpnia 2017 roku Luca Roth zaliczył pierwszy start na poziomie Pucharu Kontynentalnego, który miał miejsce w Szczyrku i przyniósł 11. miejsce zawodnikowi z zachodnich Niemiec. Pomimo obiecujących występów latem, sezon 2017/2018 nie przyniósł oczekiwanego postępu. Poza regularnymi startami w Alpen Cup, trzykrotnie wziął udział w zmaganiach na zapleczu Pucharu Świata, lecz kończyły się one odległymi pozycjami.

Luca Roth, fot. Instagram/ _lucaroth_

Sezon 2018/2019

Kampania startów w sezonie 2018/2019 okazała się przełomowa dla niemieckiego juniora. Luca Roth dostawał dużo szans w Pucharze Kontynentalnym i dobrze je wykorzystywał. Tuż po świętach Bożego Narodzenia zajął w jednym z konkursów w Engelbergu 13. miejsce, lecz nie był to szczyt jego możliwości. Jeszcze lepiej wypadł w Klingenthal, gdzie uzyskał 6. i 10. wynik dnia. Były to zarazem jego ostanie występy przed imprezą docelową-Mistrzostwami Świata Juniorów w Lahti.

W Finlandii Niemiec potwierdził swoje medalowe aspiracje. W skokach treningowych i serii próbnej nie wypadał z najlepszej piątki, toteż był jednym z największych faworytów konkursu. Potwierdziło się to w 1. serii, którą zakończył na 3. pozycji. W finale atakował złoto skokiem na 97.5 metra, który był najdłuższą próbą zmagań. Jego wysiłki przełożyły się w końcowym rozrachunku na srebrny medal. Jakby tego było mało, Roth wywalczył jeszcze złoto z kolegami w konkursie drużynowym oraz brąz w rywalizacji mikstów.

Od tego momentu jego wyniki tamtej zimy nie były już tak okazałe. Wprawdzie na poziomie  „drugoligowym” zanotował jeszcze kilka rezultatów w Top 20, ale zdarzało mu się także wiele razy nie wchodzić do drugiej serii. Poza bajecznym dla niego czempionatem w Lahti zaliczył jeszcze jeden sukces w sezonie, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji Alpen Cup.

Sezon 2019/2020

Wobec wyśmienitego poprzedniego sezonu sportowiec z Badenii-Wirtembergii mógł liczyć na przychylność nowego głównego szkoleniowca Niemców-Stefana Horngachera. Rzeczywiście, Roth otrzymał szansę debiutu w Letnim Grand Prix. Na zamknięcie sezonu letniego pokazał się w Klingenthal, gdzie w jednoseryjnym konkursie zajął 45. miejsce.

Zima rozpoczęła się dla niego od startów w Pucharze Kontynentalnym, aczkolwiek 19-latek pojawił się w szerokim składzie gospodarzy na niemieckie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. W konsekwencji jego debiut w Pucharze Świata przypadł na 29 grudnia 2019 roku w Oberstdorfie. Na „Górze Cieni ” pokonał w parze Anttiego Aalto i kończąc na 27. pozycji, zainkasował zarazem pierwsze w karierze punkty. Poza tym w 2. serii znalazł się jeszcze w Predazzo, gdzie finiszował 28. i 30.

W dalszej fazie sezonu można było zauważyć u niego dużą niestabilność, która skutkowała brakiem powołań na zawody elity. Również Mistrzostwa Świata Juniorów w Oberwiesenthal nie poszły zgodnie z założeniami, bo jak inaczej nazwać dopiero 16. rezultat. Mimo wszystko nawet z tej imprezy udało mu się wrócić z tarczą do domu. Po zmaganiach zespołowych wraz z: Claudio Haasem, Kilianem Maerklem i Philippem Raimundem założył na szyję brązowy krążek.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata otworzył siódmą dziesiątkę z dorobkiem 8 punktów.

Luca Roth, fot.berkutschi.com

Sezony 2020/2021-2021/2022

Sezon letni 2020 pomimo niewielkiej liczby zawodów nie zwiastował dobrej zimy dla bohatera tego tekstu. Brak punktów w Letnim Grand Prix oraz Pucharze Kontynentalnym w Wiśle nie napawały optymizmem. Do tego dochodziła jeszcze zaledwie 15. lokata w konkursie o Mistrzostwo Niemiec.

Niestety, forma z lata znalazła swoje odzwierciedlenie na śniegu. Luca nie wskakiwał do czołówki nawet na poziomie FIS Cup, o Pucharze Świata nie wspominając. Notabene, nie stanowił on wyjątku, gdyż praktycznie całe niemieckie zaplecze znalazło się wówczas w impasie. W Pucharze Świata skończył sezon bez dorobku punktowego z zaledwie dwoma podejściami w Oberstdorfie i Ga-Pa. Na poziomie Pucharu Kontynentalnego najwyżej był 14. w Czajkowskim, zaś w FIS Cup nie podskoczył powyżej 8. pozycji.

Następna kampania była zadziwiająco podobna. Luca Roth nie mógł wydostać się z pułapki przeciętności, co mogło zasiać w jego głowie wiele niepewności dotyczących przyszłości jego kariery.

Sezon 2022/2023

Pewne światełko w tunelu pojawiło się dla Rotha latem 2022 roku. Co prawda 15. miejsce podczas słabo obsadzonego LGP w Rasnovie nie jest może wielkim sukcesem, ale był to jego najlepszy w karierze występ w tym cyklu.

W sezonie zimowym długo nie pokazywał swego potencjału, lecz przełamanie nadeszło podczas styczniowych konkursów „drugiej ligi” w Eisenerz. W Austrii Niemiec wywalczył siódmą i piątą lokatę. Dwa tygodnie później dostał szansę występu w trakcie Pucharu Świata w Willingen. Niestety, skończyło się na ostatnim 50. miejscu.

Przed końcem skoków na śniegu pojawiły się jeszcze sygnały dobrej formy u Luci, ponieważ dwukrotnie kończył konkurs Pucharu Kontynentalnego na podium. Zarówno w Renie, jak i Iron Mountain były to 2. miejsca. Skutkowało to 10. lokatą w końcowym zestawieniu.

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR NIEMIEC NA SEZON 2023/2024

Luca Roth, fot. Martyna Okrzesik

Sezon 2023/2024

Przed sezonem 2023/2024 Luca Roth został przypisany do kadry Ib, której stery przejął Ronny Hornschuh.

Reprezentant Niemiec wystartował do tej pory tego lata we wszystkich konkursach najwyższej rangi, przy czym najmilej wspomina starty w Szczyrku. To właśnie w Beskidach podczas drugiego konkursu rozegranego 6 sierpnia po raz pierwszy w karierze zasmakował podium w zawodach elity. Po skoku na 104.5 metra zajął 3.miejsce w zmaganiach składających się z jednej serii. Na ten moment może pochwalić się też 6. pozycją w klasyfikacji generalnej Grand Prix.

Podsumowanie dotychczasowej kariery

Na dzisiaj Luca Roth ma na swoim koncie jedynie 9 startów w Pucharze Świata. W sumie uzbierał tylko 8 punktów do klasyfikacji generalnej, a jego najlepszy wynik to 27. pozycja w Oberstdorfie w sezonie 2019/2020. Nie należy zapominać, że w swoim dorobku ma też 4 medale Mistrzostw Świata Juniorów, w tym srebro z konkursu indywidualnego. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jako największe osiągnięcie może postawić sobie wspomniane podium Letniego Grand Prix w Szczyrku. Warto dodać, iż sportowiec 17 marca 2022 roku poszybował 201 metrów na skoczni im. Heiniego Klopfera, co jest jego rekordem życiowym.

Luca Roth, fot. Martyna Okrzesik

Jeśli jesteście ciekawi, jakiego zawodnika opisywaliśmy wcześniej, zachęcamy do kliknięcia tutaj.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafik: Martyna Okrzesik, Berkutschi.com, Instagram
Źródła informacji: www.fis-ski.com,schwarzwaelder-bote.de, informacja własna

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać