Kombinacja norweska – Puchar Świata w Ramsau

przez Martyna Okrzesik

Za nami weekend z Pucharem Świata w kombinacji norweskiej w Ramsau (HS98). Rozegrano zarówno rywalizację mężczyzn, jak i kobiet. Na starcie zmagań mogliśmy oglądać dwójkę biało-czerwonych – Joannę Kil oraz Andrzeja Szczechowicza. Dla Polki był to debiutancki występ, podczas którego zapisała się na kartach historii polskiej kombinacji norweskiej. Natomiast ze swoich zwycięstw mogli cieszyć się Jarl Magnus Riiber, Vinzenz Geiger oraz Gyda Westvold Hansen.

Czwartek

W czwartek rozegrano rundy prowizoryczne. Najlepsza okazała się być Gyda Westvold Hansen (96m), przed Anniką Sieff (92m) oraz Lisą Hirner (89m). Czwarty wynik uzyskała Natalie Armbruster (88,5m), a piąty Svenja Wuerth (92m). Joanna Kil (81,5m) zajęła 16. lokatę.

Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Ryota Yamamoto (99,5m), przed Jarlem Magnusem Riiberem (97,5m) oraz Julianem Schmidem (98m). Tuż za najlepszą trójką znalazł się Austriak Mario Seidl (93m) oraz Jens Luraas Oftebro (98m). Andrzej Szczechowicz (81m) zajął 47. miejsce.

Piątek

Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, to po serii skoków na czele plasowała się Norweżka Gyda Westvold Hansen, po skoku na 95 metrów. Drugą pozycję zajmowała Austriaczka Lisa Hirner, która uzyskała odległość 93 metrów. Natomiast trzeci rezultat należał do młodej Nathalie Armbruster (93m) z Niemiec. Tuż za czołową trójką uplasowała się Włoszka Annika Sieff (90,5m), a piąty rezultat osiągnęła Niemka Svenja Wuerth (95m).

Natomiast reprezentantka Polski, Joanna Kil po swoim skoku na 76 metrów, plasowała się na 18. pozycji.

W rezultacie po biegu na 5km triumfatorką, po raz kolejny w tym sezonie, okazała się Gyda Westvold Hansen. Norweżka dobiegła do mety z czasem 14:31.0. Na drugim stopniu podium uplasowała się Lisa Hirner (+56.8), tym samym wyprzedzając Nathalie Armbruster (+58.5). Na czwarte miejsce awans zaliczyła reprezentantka Norwegii, Ida Marie Hagen (+1:07.4). W efekcie piąty wynik uzyskała Annika Sieff (+1:28.0), a szósta była Słowenka Ema Volavsek (+1:43.1).

Jeśli chodzi o Joannę Kil (+3:45.3), to ostatecznie Polka zajęła 19. pozycję. Tym samym, stała się pierwszą reprezentantką Polski w historii, która dokonała tego czynu. Przypomnijmy, że dla 22-latki był to debiut w zawodach najwyższej rangi.

Joanna Kil, fot. Instagram/@assiullaa

Natomiast wśród mężczyzn, po serii skoków najlepszy okazał się obecny lider Pucharu Świata – Jarl Magnus Riiber. Norweg poszybował na odległość 98,5 metra. Drugą lokatę zajmował Japończyk – Ryota Yamamoto (95m). Natomiast trzeci rezultat uzyskał Austriak Franz-Josef Rehl (93,5m). Tuż za czołową trójką plasował się Niemiec Julian Schmid (92m) oraz piąty Johannes Lamparter (91m). Szóste miejsce po pierwszej serii zajmował Jens Luraas Ofetbro ((91,5m).

Andrzej Szczechowicz, po skoku na odległość 81 metrów, sklasyfikowany został na 44. pozycji.

W rezultacie triumfatorem rywalizacji, po raz kolejny w tym sezonie, został Jarl Magnus Riiber. W biegu na 10km uzyskał czas 24:15.4. Na drugim stopniu podium stanął Jens Luraas Oftebro (+7.9), a trzeci był Niemiec Vinzenz Geiger (+8.0). Tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Johannes Lamparter (+18.3) oraz Joergen Graabak (+47.1).

W rezultacie reprezentant Polski – Andrzej Szczechowicz (+4:09.3) – utrzymał swój 44. rezultat.

Sobota

Sobotni poranek rozpoczęto od serii skoków kobiet. Po raz kolejny w tym sezonie liderką okazała się Gyda Westvold Hansen (91,5m). Na drugiej pozycji plasowała się Annika Sieff (92m), natomiast trzeci wynik należał do Nathalie Armbruster (93m). Czwarty rezultat uzyskała Lisa Hirner (93m), tym samym wyprzedzając Svenję Wuerth (93,5m).

Joanna Kil, po skoku na 78 metrów, zajmowała 18. pozycję.

Po biegu na 5km wszystko było już jasne. Kolejny triumf odniosła niesamowita Norweżka Gyda Westvold Hansen, która w tym sezonie deklasuje swoje rywalki. Swoje miejsca z serii skoków utrzymały Sieff (+1:01.7) oraz Armbruster (1:04.7). Lisa Hirner (+1:14.7) zakończyła rywalizację tuż za podium. Natomiast Lena Brocard (1:20.3) ostatecznie sklasyfikowana została na piątej pozycji. Tym samym, jest to najlepszy wynik w karierze młodej Francuzki.

Jeśli chodzi o Joannę Kil (+4:05.8), to zmagania zakończyła na 20. miejscu. Tym samym, zdobyła ona kolejne pucharowe punkty.

Dyskwalifikację otrzymała Czeszka Tereza Koldovska.

Natomiast u mężczyzn, po rywalizacji na skoczni, na czele plasował się Jarl Magnus Riiber (97m). Kolejne lokaty zajmowali Ryota Yamamoto (94m) oraz Franz-Josef Rehl (98m). Czwarty rezultat uzyskał Jens Luraas Oftebro (91m), razem z Yoshito Watabe (97,5m).

W rezultacie Andrzej Szczechowicz, po zmaganiach na skoczni, plasował się na 41. pozycji. Reprezentant Polski poszybował na odległość 81,5 metra.

Vinzenz Geiger, fot. Instagram/@vinzenz_geiger

Ostatecznie, triumf w drugim konkursie w Ramsau odniósł Vinzenz Geiger, który poszybował na odległość 88 metrów oraz dobiegł do mety z czasem 25:06.0. Na drugiej pozycji uplasował się Johannes Lamparter (+5.0), dla którego było to pierwsze podium w tym sezonie. Natomiast trzeci rezultat należał do Jarla Magnusa Riibera (+6.1). Tuż za podium sklasyfikowany został Joergen Graabak (+9.6) oraz Jens Luraas Oftebro (+12.4).

Andrzej Szczechowicz (+4:22.0) zakończył konkurs na 43. miejscu.

Zdyskwalifikowany został Francuz Antonie Gerard.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać