Letnie Grand Prix w Hinzenbach: Wielki dzień Tschofeniga!

przez Dorota Romanowicz

Tym razem austriackie Hinzenbach gości najlepszych skoczków globu, którzy rywalizują w cyklu Letniego Grand Prix. Skoczkowie po treningu i kwalifikacjach przystąpili do konkursu, w którym najlepszy okazał się Daniel Tschofenig.

Aigner Schanze w Hinzenbach fot. Sebastian Arnold

Oficjalny trening

Na rozbiegu pojawiło się 41 skoczków. Wśród nieobecnych byli: reprezentacja Niemiec, Stefan Kraft czy Ren Nikaido. Warunki były zmienne- rekompensaty dla skoczków wynosiły od -13.2 do +10.3. Zawodnicy oddawali skoki z 10. i 7. belki startowej, z wyjątkiem Ryoyu Kobayashiego, który zaprezentował swoją próbę z 8. platformy

Zwycięzcą treningu okazał się Daniel Tschofenig (92.5 m), natomiast za jego plecami uplasowali się Francesco Cecon (88 m) i Naoki Nakamura (89.5 m). Dawid Kubacki zajął 5. lokatę (85 m), Kacper Juroszek był ósmy (87.5 m). Jakub Wolny znalazł się na 13. miejscu (82 m), zaś Paweł Wąsek na miejscu 28. (79 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI OFICJALNEGO TRENINGU

Kwalifikacje

Podobnie jak w oficjalnym treningu, zwycięzcą okazał się Daniel Tschofenig (88 m). Dwa pozostałe miejsca na podium padły łupem kolegów z reprezentacji Tschofeniga – drugi był Jan Hoerl (87 m), zaś trzeci Stephan Embacher (89.5 m). Kwalifikacje zostały rozegrane z 10. i 9. belki startowej.

Najlepszym z Polaków okazał się Dawid Kubacki, który zajął 5. miejsce (88 m), zaś 9. był Jakub Wolny (87 m). 21. lokatę zajął Paweł Wąsek (82.5 m), natomiast na miejscu 27. uplasował się Kacper Juroszek (81 m).

Daniel Tschofenig
Daniel Tschofenig, fot. Neja Tamshe

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Pierwsza seria konkursowa

Warunki nie pomagały skoczkom, zwłaszcza pod koniec serii. Przy niezbyt sprzyjającym wietrze nie poradził sobie lider cyklu Alex Insam, który nie zakwalifikował się do 2. serii (74.5 m, 49. miejsce). Skoczkowie oddawali próby z 10, 11, oraz 12. belki.

Liderem na półmetku zmagań był Daniel Tschofenig (93 m), który nie został pokonany przez żadnego z rywali w żadnej z serii rozgrywanych tego dnia na skoczni w Hinzenbach. Drugie miejsce zajmował Jan Hoerl (93 m), ze stratą 4 punktów do kolegi z reprezentacji. Trzecia lokata należała zaś do Andreasa Wellingera (90.5 m).

Zdyskwalifikowany został Norweg, Oscar P. Westerheim.

Najlepszym z Polaków po pierwszej serii był Dawid Kubacki, który plasował się na 10. lokacie (85.5 m). Tuż za jego plecami pierwszą serię zakończył Paweł Wąsek (86 m). W drugiej części konkursowej wystąpił także Jakub Wolny, który zakwalifikował się do niej z 14. notą (83 m). Kacper Juroszek zakończył zmagania na 33. miejscu (82.5 m)

Dawid Kubacki, fot. Vivienne Stycz

ZOBACZ WYNIKI PIERWSZEJ SERII KONKURSOWEJ

Druga seria konkursowa

Podobnie jak w pozostałych seriach, Daniel Tschofenig nie dał szans rywalom. Skokiem na odległość 93.5 metra przypieczętował swoje zwycięstwo w konkursie. Pozycji wicelidera nie utrzymał Jan Hoerl, który spadł na 3. miejsce w serii finałowej. Drugie miejsce padło łupem Andreasa Wellingera.

W serii finałowej za nieprawidłowy kombinezon został zdyskwalifikowany Ren Nikaido.

Dawid Kubacki zakończył rywalizację na 9. miejscu (87.5 m w serii finałowej), natomiast Jakub Wolny zajął 14. lokatę (87 m). Paweł Wąsek zameldował się na pozycji 17. (84.5 m). Tym samym Wąsek został nowym liderem cyklu.

Następne zawody z cyklu Letniej Grand Prix odbędą się w Hinzenbach w niedzielę.