Letnie zawody bez Rosji i Białorusi! Spotkanie FIS – Newsy

przez Stylowo z Telemarkiem

Treningi Polaków w Ramsau

W tym tygodniu zakończyło się zgrupowanie kadry A, B i C w austriackim Ramsau. Skoczkowie przygotowywali się tam do letniego sezonu, który rozpocznie się już za niecałe dwa tygodnie we Wiśle.

Jan Habdas, Andrzej Stękała oraz Maciej Kot w Ramsau
Jan Habdas, Andrzej Stękała oraz Maciej Kot w Ramsau /Instagram @janhabdas
Jan Habdas, Andrzej Stękała, Maciej Kot oraz Michał Wilk w Ramsau
Jan Habdas, Andrzej Stękała, Maciej Kot oraz Michał Wilk w Ramsau/ Instagram @janhabdas

Wtorkowe spotkanie FIS

We wtorek 5 lipca odbyło się spotkanie FIS, w celu ustalenia decyzji odnośnie przyszłego sezonu zimowego 2022/2023. Poruszona została m.in. kwestia dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do startu w letnich zawodach.

Modele butów Nagaba

Rada FIS zaakceptowała 3 modele butów firmy Nagaba, z których skoczkowie będą mogli korzystać w nadchodzącym sezonie. Wśród nich znalazł się model „Pro Version”, który zeszłej zimy wywołał duże kontrowersje w środowisku skoków narciarskich.

Modele butów firmy Nagada na sezon 2022/2023, FIS
Modele butów firmy Nagada na sezon 2022/2023, fot. FIS
Letnie zawody bez reprezentantów Rosji i Białorusi

Z powodu ciągle trwającej wojny na Ukrainie, FIS wydłużyła zakaz uczestnictwa Rosjan i Białorusinów w konkursach do końca sezonu letniego. Nie znamy informacji dotyczących ich startów w sezonie zimowym, jednakże rada ma ponownie poruszyć temat podczas jesiennego spotkania.

Podwyższenie nagród pieniężnych we wszystkich Pucharach Świata

W dodatku podjęto decyzje o podwyższeniu nagród pieniężnych we wszystkich PŚ o 10%. W tym przypadku dla mężczyzn nagroda za 1. miejsce, która w sezonie 2021/2022 wynosiła 10 000 CHF, będzie obecnie wynosić 11 000 CHF. Podobnym sposobem wygląda to kobiet, dla których była to kwota 3 800 CHF, w przyszłym sezonie będzie wynosić 4 180 CHF. Dodatkowo FIS sama pokryje 20% kwoty przeznaczanej na nagrody.

Nowości w Pucharze Świata

FIS opublikowała nowe nowe regulaminy dotyczące zawodów w nadchodzącym sezonie zimowym. Pojawiło się w nich kilka zmian względem zeszłorocznej zimy. Poza tym wprowadzono również nowy rodzaj konkurencji, która napewno urozmaici tegoroczny sezon.

Konkursy duetów „Super Team”

Zawody dla duetów będą składać się z 3 serii konkursowych. Każda reprezentacja narodowa może zgłosić jeden duet.
W pierwszej serii udział wezmą wszystkie zgłoszone zespoły. Najlepsze 12 duetów awansuje do 2. rundy zmagań.
Kolejność startowa w drugiej serii będzie zależna od numerów startowych drużyn. Do trzeciego etapu przejdzie najlepsze 8 duetów.
W trzeciej serii o kolejności startowej pierwszej grupy ponownie będą decydować numery startowa, natomiast w drugiej grupie będzie ona zależna od aktualnych wyników konkursu.

Na notę końcową drużyny będą składać się wyniki ze wszystkich trzech serii konkursowych. 8 najlepszych drużyn będzie zdobywać punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów (200, 175, 150, 125, 100, 75, 50 i 25 punktów).

Wydłużony czas żółtego światła

W poprzednich latach czas trwania żółtego światła wynosił 45 sekund, jednakże od tegorocznej zimy będzie on wynosił od 10 do 60 sekund.

Finał sezonu Pucharu Świata

Pierwsza zmiana dotyczy limitów startowych. Każda drużyna musi ich przestrzegać, nawet jeżeli większa liczba ich zawodników znajduje się w czołowej trzydziestce klasyfikacji sezonu.
Drugą z nich jest lista startowa w finale. Będzie ona ułożona na podstawie klasyfikacji generalnej PŚ.

Transpondery i czujniki ruchu

Od przyszłego sezonu każdy z zawodników jest zobowiązany do posiadania transponderów i czujników ruchu zamontowanych do przednich wiązań nart.

Michał Doležal i Stefan Horngacher w trakcie przygotowań

Michal Doležal jak dotąd pełnił rolę trenera polskiej kadry narodowej. Jednakże podczas finału w Planicy dowiedzieliśmy się o jego zwolnieniu. Obecnie współpracuje z drużyną Niemiec oraz z ich trenerem Stefanem Horngacherem. Sportschau udostępnił materiał o przygotowaniach niemieckich skoczków do nadchodzącego sezonu.

Michał Doležal i Stefan Horngacher, fot. Sportschau
Michał Doležal i Stefan Horngacher, fot. Sportschau

Na zakończenie chcielibyśmy zaprosić Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych: FacebookTwitter Instagram.

Źródła informacji: Sportschau, FIS, Twitter
Źródła grafiki: FIS, Sportschau, Instagram/ @janhabdas

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać