Logarska Dolina – Ljubno, Słowenia

przez Zuzanna Karwacka

Tym razem zaprezentujemy Wam Ljubno, a konkretniej kompleks Logarska Dolina (K85, K40, K22, K10, K5). To właśnie z belki największej skoczni, zawodniczki odbijają się podczas corocznego Turnieju Sylwestrowego. Ponadto rozgrywano tutaj między innymi zawody rangi FIS Cup zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto w ostatnich latach organizowane są także konkursy krajowe m.in. Mistrzostwa Słowenii do lat 16 zimą 2023, czy letnie Mistrzostwa Słowenii do lat 20 oraz 18.

Logarska Dolina, źródło: Instagram: @ljubno2024

Parametry skoczni

Wielkość skoczni: HS 94
Punkt K: 85 m
Długość najazdu: 80,4 m
Nachylenie najazdu: 35 °
Długość progu: 6,24 m
Nachylenie progu: 11 °
Wysokość progu: 2,1 m
Nachylenie zeskoku: 32,8°

Historia

Po drugiej wojnie światowej założono w Ljubnie klub miłośników skoków SSK Gozdar. Jego członkowie starali się o regularnie jeździć na zawody w Planicy, jednak z czasem stwierdzili, że chcą mieć swój obiekt także we własnym mieście. Mieszkańcy poprosili o pomoc Stanko Bloudka, który był również projektantem Velikanki (obecnie Letalnicy). W 1947 roku udało mu się sporządzić plan, który zaczęto realizować w 1949, a zakończono ostatecznie w 1952. Pierwsza skocznia miała 60 metrów. Od razu zabrano się za jej doskonalenie. Koniec końców oddano ją do użytku rok później i od razu odbyły się tam pierwsze zawody. W budowie uczestniczyło wielu miejscowych. Zapał był tak duży, że już w 1955 dobudowano kolejny obiekt o rozmiarze 20 metrów.

W 1973 zdecydowano o założeniu klubu SSK Ljubno, który będzie szkolił przyszłe pokolenia skoczków. W tym celu powstała kolejna skocznia (K18). 1986 to rok dobudowania czterdziestometrowego wzgórza. Parę lat później powiększono 60-metrowy obiekt do 80 metrów.

W 2001 roku podjęto decyzję o odrestaurowaniu wszystkich części kompleksu. Przede wszystkim wszystko zostało pokryte igielitem i dodano 10-metrową skocznię. Rok później wprowadzono sztuczne oświetlenie, aby przeprowadzać zawody oraz treningi także po zmroku.

Przedostatni większy przełom miał miejsce w 2005 roku, kiedy zgodnie z wytycznymi FIS największy obiekt zmienił ponownie rozmiar. Od tamtej pory można było lądować wszakże za setnym metrem. Wszystkie obiekty (K5, K10, K22, K40 oraz K85) posiadają igielit.

Logarska Dolina K22, K40, K10, K5, fot. SSK Ljubno BTC

Ostatnie zmiany zaszły z planu Janeza Goriska w 2015 roku. Dostosowano obiekt K85 pod zawody Pucharu Świata, które Ljubno, jeśli chodzi o Panie, gości od 2012 roku. Wybudowano wówczas także nową wieżę sędziowską i wyciąg.

Jeśli chodzi o konkursy, Logarska Dolina niezmiennie od wielu lat co roku gości skoczkinie, jak i skoczków. Jednakże warto wspomnieć, iż najnowsze i ostatnie modernizacje miały miejsce z racji chęci utrzymania statusu Pucharu Świata. Dodatkowo w 2015 roku wybudowano nową wieżę sędziowską i wyciąg. W sezonie 2021/22 Ljubno gościło premierowe zawody Turnieju Sylwestrowego Pań. Sezon później historia z tym cyklem się powtórzyła.

Rekordziści oraz rekordzistki obiektu

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji i grafiki – skisprungschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać