Markus Mueller: ,,Konkursy tak wcześnie nieco ingerują w okres przygotowawczy, aczkolwiek osobiście mi się to podoba.”

przez Zuzanna Karwacka

Na Igrzyskach Europejskich 2023 w Zakopanem wiele kadr wysłało paru młodych zawodników. Jedną z drużyn, która podjęła taką decyzję jest Austria. Markus Mueller to skoczek stosunkowo mało doświadczony w konkursach najwyższej rangi. Zadebiutował on na tym szczeblu w sezonie 2021/22 i do tej pory najwyższe miejsce, jakie zajął to 13. lokata w Willingen (30.01.2022). W ubiegłym cyklu zajął on wysoką 8. pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Ponadto jest on dwukrotnym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów 2022 w Zakopanem. W swojej kolekcji ma brąz ze zmagań indywidualnych oraz złoto z drużynowych. Udało nam się porozmawiać o jego pierwszych wrażeniach z igrzysk, ograniczonych limitach startowych oraz powróciliśmy pamięcią do jego sukcesów na polskiej ziemi.

Markus Müller, fot. Martyna Okrzesik

Kontakt z nowym wydarzeniem i opinia

Skoki narciarskie to dyscyplina, która debiutuje na Igrzyskach Europejskich 2023. Wiele ludzi z otoczenia sportowego uważa, że jest to bardzo dobra decyzja z powodu stale zmieniającego się klimatu oraz malejącej popularności skoków. Co uważa o tym młody Austriak?

Stylowo z Telemarkiem: Ze skokami na igielicie mamy styczność już od dawna, jednak po raz pierwszy letnie konkursy odbywają się tak wcześnie. Start sezonu zaplanowany jest zazwyczaj na koniec lipca lub sierpień. Co uważasz o takim typie zawodów, gdyż różnią się one od rywalizacji w ramach Letniego Grand Prix?

Markus Mueller: Jest to dla nas pewnego rodzaju nowa sytuacja. Myślę mimo wszystko, że łatwo się do niej przystosować, a ponadto jest to na pewno pozytywna zmiana. Konkursy tak wcześnie nieco ingerują w okres przygotowawczy, aczkolwiek osobiście mi się podoba.

Austriak miał możliwość oddania dwóch skoków na Średniej Krokwi zanim podjęto decyzję o przeniesieniu konkursu na następny dzień. Zapytaliśmy go oczywiście o pierwsze wrażenia i ogólne odczucia, co do swoich rezultatów.

Stylowo z Telemarkiem: Pogoda nie sprzyja dziś rozgrywaniu konkursu, jednak udało Ci się zaprezentować przed publicznością dwie swoje próby. Jak oceniasz dotychczasowe występy oraz stan skoczni?

Markus Mueller: Jeśli miałbym ocenić moje dzisiejsze skoki to powiedziałbym, że były one całkiem solidne. Skocznia jest dobrze przygotowana, a ponadto zgromadziło się tutaj trochę fanów, co poprawia ogólną atmosferę. Miło jest widzieć, że konkursy nawet rozgrywane tak wcześnie latem cieszą się tutaj popularnością.

Markus Müller, fot. Martyna Okrzesik

Zmiany w limitach startowych

Stylowo z Telemarkiem: Przed startem letniego sezonu organizacja FIS poinformowała, że planuje wprowadzenie zmiany w ograniczeniach, dotyczących liczby sportowców, startujących w najwyższej randze. Co sądzisz o takiej modyfikacji? Czy będzie ona miała dla Ciebie duże znaczenie podczas nadchodzącej kampanii?

Markus Mueller: Zdecydowanie jestem przeciwny wprowadzaniu tej zasady. Takie kadry, jak austriacka mają wybór w mnóstwie uzdolnionych, młodych sportowców. To powoduje, że każdy z nas musi skakać na najwyższym możliwym poziomie, aby chcieć dostać się do zawodów najwyższych rang. Wspomniana zmiana wywoła sytuację, w której nawet największe starania mogą nie zaowocować znalezieniem się w składzie na Puchar Świata. Trenerzy będą mieli jeszcze większy ból głowy w tym aspekcie. Poziom zawodów moim zdaniem wcale się nie zmieni, a ucierpią na tym młodzi skoczkowie.

Felix Hoffmann, Philipp Aschenwald, Markus Müller, fot. Martyna Okrzesik

Czar wspomnień

Jak już wspominaliśmy Markus Mueller jest dwukrotnym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. Ponadto ubiegłej zimy udało mu się stawać na podium Pucharu Kontynentalnego. Austriak ma więc zdecydowanie dobre skojarzenia z miejscem, w którym rozgrywane są konkursy Igrzysk Europejskich.

Stylowo z Telemarkiem: Zakopane to definitywnie dobre miejsce dla Ciebie. Powiedzielibyśmy, że wspomnienia z tego miasta będą Ci towarzyszyły przez długi czas, gdyż to tutaj osiągałeś jedne z największych sukcesów jako junior. Jak wiemy początki kariery są dla sportowca bardzo ważne. Jak wspominasz konkursy tych Mistrzostw oraz pozostałe występy tutaj?

Markus Mueller: To zdecydowanie wyjątkowa miejscowość. Byłem tutaj nie tylko na Mistrzostwach, ale także na Pucharze Kontynentalnym i we wszystkich tych konkursach oddawałem dobre skoki, które warto wspominać. Lubię zarówno ten obiekt, jak i całe Zakopane.

David Haagen, Daniel Tschofenig, Markus Mueller, fot. Martyna Okrzesik

Wywiad przeprowadziła Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
6

Może ci się spodobać