Thomas Thurnbichler: ,,Decyzja o przełożeniu konkursu na jutro była najlepszą z możliwych.”

przez Zuzanna Karwacka

Thomas Thurnbichler to trener kadry Polski, który swoją pracę rozpoczął w naszym kraju w 2022 roku. Naturalnie jest on obecny także podczas Igrzysk Europejskich 2023 w Zakopanem. Co szkoleniowiec uważa o przerwanym konkursie? Jak jego zdaniem wyglądały skoki, które udało się oddać Polakom na Średniej Krokwi? Porozmawialiśmy także o odczuciach, dotyczących tak wcześnie rozgrywanych konkursów.

Thomas Thurnbichler, fot. Vivienne Stycz

Przeniesione zmagania

W środę warunki na skoczni zdecydowanie nie rozpieszczały kibiców, a tym bardziej skoczków. Podmuchy silnego wiatru uniemożliwiły przeprowadzenie serii próbnej, a następnie spowodowały także przerwanie konkursu. Nowa data rywalizacji to czwartkowy poranek.

Stylowo z Telemarkiem: Niestety nie mogliśmy dzisiaj zobaczyć zmagań w pełnej okazałości. Warunki pogodowe pokrzyżowały plany organizatorom, co zaowocowało zmianą terminu konkursu. Co sądzisz o takiej decyzji?

Thomas Thurnbichler: Na skoczni cały czas niestety panowały niestabilne warunki wietrzne. Myślę, że próba doprowadzenia konkursu do końca byłaby niesamowicie niesprawiedliwa, gdyż momentami wiało po prostu zdecydowanie za mocno. Oczywiście, organizatorzy mogliby podejmować takie próby, jednak kompletnie mijałoby się to z celem. Zebraliśmy się tutaj, aby przeprowadzić rywalizację w równych warunkach. Decyzja o przełożeniu konkursu na jutro była najlepszą z możliwych, ponieważ będzie to bardziej bezpieczne, sprawiedliwe, a jednocześnie podniesie jego poziom.

Dyspozycja Polaków

Stylowo z Telemarkiem: Mimo wszystko mogliśmy zobaczyć kilka skoków naszych reprezentantów. Co sądzisz o pokazanych próbach? Czy uważasz, że jest jeszcze miejsce na poprawę?

Thomas Thurnbichler: Pierwsze skoki niestety nie były aż tak dobre. Musimy wrócić na odpowiednie tory w kilku aspektach. Zdecydowanie jest duże pole do usprawnienia w wielu kwestiach. Należy jednak pamiętać, że czerwiec to czas, który zazwyczaj poprzedza sezon letni. W tym miesiącu zawsze trenujemy w pełni, a także różne rzeczy zmieniamy. Nic więc dziwnego, że mamy kilka niedociągnięć. Skoki nie są do końca stabilne, aczkolwiek będziemy nad tym pracować.

Różnice między Letnim Grand Prix oraz Igrzyskami Europejskimi

Stylowo z Telemarkiem: Konkursy igrzysk nieco różnią się od typowych startów na igielicie nie tylko wczesnym ich rozgrywaniem, ale również innymi aspektami. Jakie różnice ty dostrzegasz i co sądzisz o tych zmaganiach?

Thomas Thurnbichler: Oczywiście, że różnice są widoczne. Tak jak wspomniałaś, przede wszystkim zawody te rozgrywają się znacznie wcześniej niż Letnie Grand Prix. Poza tym większość kadr wysłała najlepszych skoczków na to wydarzenie, co nie zawsze ma miejsce podczas rywalizacji letniej. Cieszymy się, że impreza z takim poziomem jakości odbywa się właśnie w Polsce.

Wywiad przeprowadziła Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać