Mistrzostwa Austrii: Lamparter mistrzem na dużej skoczni!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami mistrzostwa Austrii w kombinacji norweskiej na dużej skoczni. Zawodnicy rozpoczęli czempionat od masowego biegu na dystansie 10 kilometrów. Następnie przystąpili do oddania skoku na obiekcie Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142) w Bischofshofen. W efekcie Johannes Lamparter został mistrzem kraju.

Paul-Ausserleitner-Schanze, Bischofshofen, fot. Sebastian Arnold

Bieg masowy

O 11:30 ruszył wyścig na nartorolkach, do którego przystąpiło dziewiętnastu dwuboistów. Do zawodów zostało zgłoszonych dwudziestu sportowców, jednak Severin Reiter zrezygnował ze startu. Przyczyną jego nieobecności jest uzyskany pozytywny wynik wirusa covid-19.

Na prowadzenie ex-aequo wysunęli się Johannes Lamparter oraz Stefan Rettenegger (23:49). Jako trzeci dobiegł Fabio Obermeyr (+0:07). Austriak tracił 1.8 pkt do liderów. W czołowej piątce, znaleźli się także Martin Fritz (+0:08) oraz ex-aequo Franz-Josef Rehrl i Manuel Einkemmer (+0:09).

Z pewnością sporym zaskoczeniem była ostatnia lokata Kiliana Guetla. Medalista z Whister dobiegł na metę ze stratą 4:31 minut oraz -67,8 pkt.

Warto przypomnieć, iż każda sekunda stracona w biegu, oznaczała 0,2 pkt utraty w końcowej nocie po skokach.

Wyniki konkursu po biegu

Johannes Lamparter, fot. Agnieszka Krajewska

Seria skoków

Po serii skoków, bezapelacyjnie zwyciężył Johannes Lamparter. Zawodnik skoczył 137 metrów, co oznaczało, iż poszybował najdalej. Dodatkowo usyskał najwyższą notę za styl (57 pkt), co w rezultacie pozwoliło mu uzyskać dziesięciopunktową przewagę, nad drugim Franzem-Josefem Rehrlem (133 m). Na najniższym stopniu, dzięki 134 metrowej odległości, stanął Thomas Rettenegger. Martin Fritz uzyskał czwarty wynik (127 m), zaś Stefan Rettenegger piąty (126,5 m).

Następne miejsca zajmowali, wielokrotny medalista imprez juniorskich Paul Walcher (129,5 m), Fabio Obermeyr (120,5 m) i Manuel Einkemmer (121 m). Najlepszą dziesiątkę zamknęli Lukas Greiderer (120 m) oraz Florian Kolb (121,5 m).