Mistrzostwa Austrii: Purker i Obermeyr zwycięzcami!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami mistrzostwa Austrii na skoczni normalnej. Niedzielny czempionat odbył się w Hinzenbach na obiekcie Energie AG Sprungarena (HS-90). Następnie kobiety mierzyły się ze sobą na 5-cio kilometrowym dystansie. Mężczyźni zaś na 7,5. W rezultacie po złote medale sięgnęli Claudia Purker oraz Fabio Obermeyr.

Kobiety

Do startu, przystąpiło 10 Austriaczek oraz Włoszka Anna Senoner. Po serii skoków, na prowadzenie, z sześciosekundowym zapasem czasu, wysunęła się Lisa Hirner. Drugą pozycję zajęła Annalena Slamik, natomiast trzecią Claudia Purker. Kolejne lokaty uzyskiwały Katharina Gruber oraz Laura Pletz.

Popołudniem odbył się bieg, z którego zrezygnowały Annalena Slamik, Eva-Maria Holzer oraz Anja Rathgeb.

Ostatecznie po złoto sięgnęła Claudia Purker. Reprezentantka klubu SC Bischofshofen, pokonała pięciokilometrowy dystans w czasie 18:02.3 minut. Tuż za nią, z minimalną stratą czasową wbiegły zawodniczki SC Erzbergland – Laura Pletz (+0:01.5) oraz Lisa Hirner (+0:01.5). Następne miejsca zajmowały Katharina Gruber (+10.9) oraz Anna-Sophia Gredler (+27.5).

Mężczyźni

Na liście startowej mężczyzn widniały 34 nazwiska. Do serii skoków, nie przystąpili jednak Felix Muehlthaler, Sebastian Brandner, Christian Deuschl oraz Severin Reiter. Ostatni z Austriaków wciąż zmaga się z wirusem, stąd powód jego absencji.

Pierwszą lokatę wywalczył Thomas Rettenegger, który zapewnił sobie sześciosekundową przewagę nad drugim, Johannesem Lamparterem. Na ostatnim stopniu przysłowiowego podium, znajdował się wówczas Franz-Josef Rehrl. Ponadto miejsca w czołowej piątce uzyskali także Martin Fritz i Stefan Rettenegger.

Tuż po starcie kobiet, ruszyli mężczyźni. Nie wszyscy wzięli udział w biegu, bowiem zabrakło lidera Thomasa Retteneggera, Kiliana Guetla, Christopha Birnbachera, Davida Thuera, Jonasa Fischbachera oraz Piusa Guetla.

W rezultacie, złoty medal wywalczył Fabio Obermeyr. Zawodnik przebiegł siedem i pół kilometra w 23:05.9 minuty. Od razu za nim, nie odnotowując nawet sekundy przewagi, znaleźli się Martin Fritz (+0:00.4) oraz Stefan Rettenegger (+0:00.7). Pozycje w czołowej piątce zdobyli również Franz-Josef Rehrl (+42.6) i mistrz z dużego obiektu – Johannes Lamparter (+44.3).

Warto zwrócić uwagę na doskonały występ dwuboisty z rocznika 2008. Levi Hofmann uzyskał 10. miejsce, tracąc 3 minuty do zwycięzcy.