Mistrzostwa Austrii: Thomas Rettenegger złotym medalistą kraju!

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami mistrzostwa Austrii w kombinacji norweskiej na dużej skoczni. Zawodnicy rozpoczęli czempionat od masowego biegu na dystansie 10 kilometrów. Następnie przystąpili do oddania skoku na obiekcie Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142) w Bischofshofen. W efekcie Thomas Rettenegger został mistrzem kraju.

Thomas Rettenegger, fot. Zofia Hunkiewicz

Bieg masowy na 10 kilometrów

Zmagania rozpoczęły się od masowego biegu na dystansie 10-ciu kilometrów. 26 nazwisk widniało na liście, jednakże na starcie nie pojawili się Nico Rathgeb, Christopher Birnbacher i Nico Rathgeb.

Jako pierwszy linię mety przeciął mistrz z normalnego obiektu – Stefan Rettenegger. Dwudziestodwuletni reprezentant TSU St.Veit uzyskał 24:54 minutowy czas. Tracąc osiem sekund i 2 punkty, w aurze deszczowej finiszował Manuel Einkemmer. Następne dwie sekundy i pół punktu później, bieg ukończył Fabio Obermeyr. Czwarty wynik zanotował Martin Fritz (+0:14), zaś piąty Johannes Lamparter (+0:25).

Mistrz świata juniorów Paul Walcher (+0:40) i Thomas Rettenegger (+0:54) zameldowali się jako kolejni. W czołowej dziesiątce umościł się jeszcze Lukas Greiderer (+1:01) oraz dwóch zawodników z rocznika 2004 – Kilian Guetl (+1:01) i Jonas Fischbacher (+1:25).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PO BIEGU

Seria skoków

Po południu rozegrana została seria skoków. Rozpoczęła się ona z 22. platformy startowej, natomiast zakończyła na 18. Sportowcom, którzy odbijali się z niższego stopnia przysługiwał 9.4-punktowy dodatek.

Ostatecznie mistrzem kraju na normalnym obiekcie został Thomas Rettenegger. Reprezentant TSU St.Veit oddał skok na odległość 131.5 metra, zapewniając sobie końcowo notę 117.6 punktów. Tracąc 9 oczek, jako drugi po 125.5-metrowej próbie, znalazł się Martin Fritz. Podium dopełnił Lukas Greiderer, który lądował 4 metry dalej niż nowy wicemistrz kraju.

od lewej Martin Fritz, Thomas Rettenegger, Lukas Greiderer, fot. Zofia Hunkiewicz

Zaraz za medalistami, po ustanowieniu najdłuższej odległości wśród kombinatorów norweskich – 138 metrów uplasował się Franz-Josef Rehrl. Kolejne rezultaty ustanowili Paul Walcher (125 m) i wicelider po biegu Manuel Einkemmer (125.5 m). Ostatnimi, którzy odnotowali notę ponad stupunktową byli Stefan Rettenegger (121.5), Florian Kolb (131.5) oraz Fabio Obermeyr (124.5 m). Dziesiąte miejsce za to gromadząc łącznie 65,9 punktów, po 120.5 metrowym skoku osiągnął Andreas Gfrerer.

Warto zaznaczyć, iż w serii skoków zabrakło piątego w wyścigu Johannesa Lampartera.