Mistrzostwa Norwegii Juniorów: Isak Andreas Langmo triumfuje w Oslo!

przez Karolina Lenard

W cieniu trwających w miniony weekend zmagań na arenie międzynarodowej, w stolicy Norwegii – Oslo odbyła się kolejna edycja krajowych mistrzostw juniorów. W czempionacie na Holmenkollbakken udział wzięło 25 sportowców. Mistrzowski tytuł wywalczył 19-letni Isak Andreas Langmo. Na podium znalazł się również Oddvar Gunnerød i Mats Strandbråten.

Isak Andreas Langmo, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: SŁODKO-GORZKI WEEKEND PÅLA-HÅKONA BJØRTOMTA. ,,JEST SZANSA, ŻE TO BYŁY MOJE OSTATNIE SKOKI TEJ ZIMY”

Trening

Główną część rywalizacji w Oslo poprzedziła seria treningowa. Na stracie pojawiło się 25 z 27 zawodników. Zabrakło między innymi Sverrea Kumara Lundeby, Vebjørna Bergha-Hansena i Ivara Øivindsona Riefa Armo.

Ostatecznie triumfatorem okazał się Isak Andreas Langmo. Norweg w swojej próbie, którą jako jedyny oddał z 21. belki startowej uzyskał 123 metrową odległość, która finalnie dała mu ledwo ponad jeden punkt przewagi nad Sigurdem Myrvangiem (122.5 m). Czołową trójkę treningi dopełnił także reprezentant klubu Lommedalens IL – Martin Tonby Opsahl (122.5 m). Tuż za podium figurował Mats Strandbråten (121 m).

Warto wspomnieć, iż owy zawodnik w ostatnim sezonie odwiedził Koreę Południową w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon. Norweg w konkursie indywidualnym otarł się o najlepszą dziesiątkę, tracąc do niej nieco ponad pięć punktów.

Oprócz 21. najazdu, skoczkowie odpychali się także z 29. i 25.

ZOBACZ TEŻ: YOG W GANGWON: MIZERNYKH ZE ZŁOTEM, ŁUKASZCZYK TRZECI!

Mats Strandbraaten, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Pierwsza seria

Na półmetku zmagań ponownie prowadził Isak Andreas Langmo, który swojej próbie uzyskał odległość 130.5 metra. Norweg dzięki dalekiemu skokowi, który aczkolwiek nie był najdłuższym w serii, na swoim koncie uzbierał równo 132.7 punktów. Wówczas Oddvar Gunnerød (132 m), plasujący się na drugiej lokacie tracił do niego jedynie pół punktu. Oprócz nich w czołowej trójce po pierwszej fazie rywalizacji znalazł się Karl Haugen Kleppa (129.5 m).

Po raz drugi o podium otarł się Mats Strandbråten (128.5 m). Zawodnik klubu Gjerpenkollen Hoppklubb tracił do lidera ponad dziesięć oczek, mimo że między dwoma najlepszymi sportowcami różnice punktowe były minimalne.

Śmiałków od początku do końca obowiązywała 25. platforma startowa. Wyjątek stanowił lider po pierwszej serii, który jako jedyny pojechał z obniżonego – 23. najazdu.

Druga seria

Triumfatorem niedzielnych zawodów w Norwegii okazał się bez większego zaskoczenia reprezentant Tronderhopp, a dokładniej mówiąc Isak Andreas Langmo. Norweg zgarnięcie wiktorii mógł zawdzięczać 132-metrowej próbie, zaprezentowanej w drugiej serii, a także znacznie słabszym skoku wicelidera – Oddvara Gunnerøda (121.5 m). Na najniższy stopień podium, stając się zarazem brązowym medalistą krajowego czempionatu, awansował Mats Strandbråten (124.5 m).

O pewnego rodzaju pechu może mówić 19-letni Fabian Østvold. Norweski skoczek stracił do krążka równe trzy punkty. Co ciekawe, iż nie tak dawno Østolvd pojechał także do słoweńskiej Planicy na tegoroczne mistrzostwa świata juniorów. W zmaganiach indywidualnych Norweg został zdyskwalifikowany, zaś wraz z kolegami w konkursie drużynowym osiągnęli 7. pozycję.

Ponadto w drugiej serii konkursowej zdyskwalifikowany został Stian August Sørensen, zaś na stracie nie pojawili się: Leonard Fageraas i Brage Stensland-Larsen.

Fabian Østvold, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Chwila wspomnień

Przypomnijmy, iż w zeszłorocznej imprezie dla zawodników w kategorii U20 smaku zwycięstwa zaznał Johannes Årdal. Podium dopełnił Richard Selbekk-Hansen oraz tegoroczny triumfator – Isak Andreas Langmo.

Do największych osiągnięć Årdala należą m.in. medale z konkursów drużynowych, a także z rywalizacji w zespole mieszanym z Mistrzostw Świata Juniorów 2022 rozegranych w Zakopanem na Średniej Krokwi. Wówczas wraz z kolegami z drużyny 18-latek wywalczył srebrny krążek, natomiast w rywalizacji mieszanej zdobył brązowy medal.

W ówczesnej imprezie ubiegłoroczny triumfator zajął lokatę w czołowej dziesiątce. Skoczkowi z Jølster Idrettslag udało się zgromadzić 221,3 punktu, co ostatecznie zaowocowało 8. wynikiem.

ZOBACZ TEŻ: MISTRZOSTWA NORWEGII U20: JOHANNES ÅRDAL NAJLEPSZY!

Richard Selbekk-Hansen, Johannes Årdal, Isak Andreas Langmo, fot. Instagram/@teamlillehammer

ZOBACZ TEŻ: NORGES CUP W OSLO: BENDIK JAKOBSEN HEGGLI ZWYCIĘŻA

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: kjump.no
źródło grafiki: Instagram/@teamlillehammer

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać