Mistrzostwa Polski: Zapowiedź, harmonogram

przez Karolina Lenard

Już w najbliższy piątek, 22 grudnia, odbędzie się rywalizacja zarówno mężczyzn, jak i kobiet w ramach Zimowych Mistrzostw Polski 2023 w skokach narciarskich. Świąteczne zmagania zostaną przeprowadzone w Zakopanem, na Wielkiej Krokwi (HS140). Przypomnijmy, iż tytułu wywalczonego przed rokiem na obiekcie im. Adama Małysza(HS134) w Wiśle, bronić będzie Kamil Stoch.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

Kilka słów o skoczni

Areną zmagań Letnich Mistrzostw Polski 2023 był kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku. Natomiast zimowa rywalizacja przeniesie się zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Skoczkowie, jak i skoczkinie będą walczyć o najlepsze lokaty na obiekcie im. Stanisława Marusarza. Punkt konstrukcyjny został umieszczony na 125 metrze, zaś rozmiar skoczni sięga piętnaście metrów dalej, bowiem na 140 metr. Miano oficjalnego rekordzisty aktualnie należy do Japończyka – Yukiyi Sato. Podczas Pucharu Świata w 2020 roku oddał skok na długość 147 metrów! Jednak to nie on jest zdobywcą najdłuższej odległości. 13 marca 2021 roku, aż trzy metry dalej poszybował młody, norweski zawodnik – Benjamin Østvold.

Aktualnie na skoczni rozgrywane są corocznie zmagania najwyższej rangi. Obiekt gości także cykl Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup. W czerwcu 2023, na Wielkiej Krokwi odbyły się również konkursy w ramach Igrzysk Europejskich. Na zakopiańskim obiekcie po zwycięstwo wtedy sięgnął Dawid Kubacki, natomiast wśród kobiet Nika Kriznar. Ponadto warto wspomnieć, iż w styczniu 2024 roku zostaną tu rozegrane zawody wliczające się do nowego turnieju. Więcej informacji o PolSKIm Turnieju tutaj.

ZOBACZ TEŻ: WIELKA KROKIEW – ZAKOPANE, POLSKA

Harmonogram Mistrzostw Polski 2023 w skokach narciarskich

Piątek, 22.12.2023
13:30 – weryfikacja i odprawa kierowników drużyn
15:00 – seria treningowa kobiet
15:15 – seria treningowa mężczyzn
16:45 – pierwsza seria konkursowa kobiet
17:00 – pierwsza seria konkursowa mężczyzn
18:10 – druga seria konkursowa kobiet
18:25 – druga seria konkursowa mężczyzn

Kamil Stoch, fot. Vivienne Stycz

ZOBACZ TEŻ: MISTRZOSTWA POLSKI W WIŚLE: ZWYCIĘSTWO STOCHA!

Chwila wspomnień

Indywidualnego tytułu z Wisły będzie bronił – Kamil Stoch. Przed rokiem na pozostałych lokatach figurował Piotr Żyła oraz Paweł Wąsek. Warto wsponnieć, gdyż rok temu na staracie zabrakło Dawida Kubackiego.

W 2022 roku nie rozegrano, zaś mistrzostw Polski kobiet, z powodu zbyt małej liczby zgłoszonych zawodniczek. Ostatnią mistrzynią Polski na dużym obiekcie wówczas jest Nicole Konderla, która wywalczyła tytuł w 2021 roku na Wielkiej Krokwi.

Paweł Wąsek, fot. Vivienne Stycz

– ,,Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich 22 grudnia do Zakopanego na Mistrzostwa Polski. Mamy nadzieję, że nasi skoczkowie odnajdą swoją formę, a krajowy czempionat pokaże, że są w stanie dalej wygrywać i konkurować z najlepszymi. Rywalizacja będzie z pewnością bardzo ciekawa, patrząc na to, ilu zawodników wystartowało w letnich mistrzostwach w Szczyrku. Myślę, że pojawi się ich sporo. Wprawdzie zmagania czekają nas tuż przed świętami, ale uważam, że warto nieco oderwać się od przygotowań i zobaczyć, jak to wygląda zimą w Zakopanem”  mówi Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Mistrzostwa Polski w Zakopanem nie będą imprezą masową, a na obiekt będzie mogło wejść 950 osób. Sprzedaż biletów będzie prowadzona przez COS Zakopane – kibice będą mogli wejść na zawody po nabyciu biletu wstępu w kasie przed skocznią, który uprawnia do wejścia na Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: Polski Związek Narciarski, własne

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać