Mistrzostwa Słowenii do lat 20: Masle i Faletic ex aequo!

przez Zuzanna Karwacka

W środowe popołudnie na normalnej skoczni w Planicy rozegrały się kolejne krajowe czempionaty. Tym razem mogliśmy obserwować zawodników i zawodniczki do lat 20. Wśród Panów doszło do nieco zaskakującego rozstrzygnięcia, bowiem po złoto sięgnęło dwóch sportowców – Enej Faletic oraz Rok Masle. Wśród Pań definitywnie bezkonkurencyjna okazała się Tina Erzar. Drużynowo na złoto zasłużyła ekipa ze stolicy – SSK Ilirija.

Rok Masle
Rok Masle, fot. Zofia Hunkiewicz

Kobiety

Na starcie pojawiło się 15 zawodniczek w przedziale wiekowym do lat 20. W pierwszej części wszystkie ruszały z 21. platformy. Z biegiem konkursu, w finale, uległa ona obniżeniu o jeden poziom. Wszystkie skoki oddawano na skoczni, na której niedawno odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów 2024, czyli na obiekcie Srednja Skakalnica. Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 95 metrze, natomiast rozmiar 700 centymetrów dalej.

Na półmetku liderką okazała się fenomenalna w tym sezonie juniorka – Tina Erzar. Uzyskała ona bowiem odległość 100 metrów, przy dodatkowych 55 punktach za styl. Dawało jej to 14 punktów przewagi nad drugą Jericą Jesenko (95 m). Podium uzupełniała wówczas reprezentantka NSK Trzic – Ajda Kosnjek (90.5 m). Za czołową trójką znalazła się również Izadora Kopac (90 m). Warto zaznaczyć, że łączna nota reszty Pań nie przekroczyła 100 punktów, co oznaczało, że traciły one do Erzar już ponad 25 punktów.

Ostatecznie bardzo pewne zwycięstwo odniosła liderka z półmetku. W finale lądowała ona wszakże na 97 metrze, aczkolwiek wystarczyło to w zupełności do pokonania Jericy Jesenko (90 m) o 35.5 oczka. Bardzo ciekawy awans zaliczyła Ursa Vidmar. Reprezentantka SSK Iliriji po pierwszej serii i skoku na 90 metr, przy bardzo słabych ocenach za styl (łącznie 44.5 punktu), zajmowała odległe 7. miejsce. Dzięki uzyskaniu bliźniaczej odległości i poprawieniu wyglądu próby zakończyła ona z 3. notą zawodów. Duży spadek odnotowała zaś Ajda Kosnjek, która po pokazaniu 83 metrów w drugiej partii spadła na 7. lokatę.

Tina Erzar, fot. Martyna Okrzesik

ZOBAZCZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Mężczyźni

Konkurs Panów był znacznie bardziej atrakcyjny pod względem liczebności, bowiem na starcie zobaczyć mogliśmy 30 zawodników. Wszyscy w obu częściach ruszali z 15. belki.

Po pierwszej partii dość niespodziewanie na prowadzenie wysunął się Jaka Drinovec. Przedstawiciel NSK Trzic lądował bowiem na 97 metrze. Było to zaskakujące, bowiem za rywali miał on takich zawodników jak Faletic, czy Masle. To właśnie drugi z nich znalazł się za plecami Drinovca, uzyskując 97 metrów i tracąc zaledwie 0.5 punktu. Na trzeciej lokacie, na półmetku uplasował się zaś Ziga Jancar (96.5 m). Tuż za podium ze stratą 4 oczek do lidera znajdował się Enej Faletic (96 m) ex aeqo z Jaką Kramerem (96 m).

Koniec końców złoto trafiło sensacyjnie do dwóch sportowców. Sięgnęli po nie, zgodnie z przewidywaniami, Enej Faletic (101.5 m) oraz Rok Masle (100 m). Brąz wywalczył tym razem Jaka Drinovec (99 m). Warto zaznaczyć, że stracił on do medalu z najcenniejszego kruszcu zaledwie 2 punkty. Z 4.5-punktowym ubytkiem w stosunku do zwycięzców zmagać musiał się natomiast 4. Ziga Jancar (99 m).

Enej Faletic, fot. Zofia Hunkiewicz

Ważne, aby wspomnieć, że do rywalizacji na skoczni powrócił dawno niewidziany w jakichkolwiek zawodach Taj Ekart. Po próbach na 89 oraz 90 metrów zakończył on zmagania z 19. notą.

Drużynowe

Ostatnim aktem jaki przedstawiono na Mistrzostwach Słowenii do lat 20 była konkurencja ekip. Dla pierwszych trzech grup w obydwóch seriach najazd znajdował się na 16. poziomie, jednak ostatnia miała już belkę obniżoną o 1 stopień. W konkurencji udział wzięło 12 drużyn z 9 różnych słoweńskich klubów.

Można było spodziewać się, że złoto wywalczy któraś z ekip, w której znajdowali się medaliści zmagań indywidualnych i tak też się stało. Rok Masle przynależy bowiem do ekipy z Lublany, która sięgnęła po złoto. On sam oddał skoki na 99 oraz 101 metr. pozostali członkowie drużyny prezentowali się następująco: Nejc Ingolic (94, 90 m), Anej Macur (88, 90.5 m), Nik Gostisa Lah (99, 96 m). Srebro uzyskał SSK Ihan, w składzie z czwartym w zmaganiach indywidualnych Zigą Jancarem. W drużynowej rywalizacji lądował on na 97 i 100 metrze. W składzie znaleźli się także: Maj Tim Herbstritt (91, 92.5 m), Teodor Igor Herbstritt (87, 89 m) oraz Samo Seljak (95, 91.5 m).

Nejc Ingolic, fot. Martyna Okrzesik

Brąz należał tym razem do ekipy ND Ratece-Planica w zestawieniu: Urban Simnic (95.5, 95 m), Andraz Veres (93, 93 m), Lovro Jelenc (92.5, 93 m), a także Tone Petek (89, 91 m).

W rywalizacji udziału nie brał drugi ze złotych medalistów – Enej Faletic. Stało się tak, ponieważ SSK Velenje, do którego należy, nie wystawiało swojej ekipy w zawodach do lat 20.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać