MŚ w Planicy: Kwalifikacje dla Anze Laniska

przez Małgosia Mikulska

W piątek, 24 lutego, odbyły się kwalifikacje do konkursu o mistrzostwo świata na skoczni normalnej. W dniu wczorajszym odbyły się trzy sesje treningowe, o czym możecie przeczytać tutaj. Czy Ci, którzy wczoraj spisywali się najlepiej dziś także będą błyszczeć? Czy do konkursu awansuje pięciu Polaków? Zapraszamy do lektury!

Anze Lanisek, zwycięzca kwalifikacji
Anze Lanisek, fot. Neja Tamshe

Seria próbna

W czasie serii próbnej zmienny wiatr powodował, iż kilkukrotnie trzeba było zmieniać wysokość najazdu. W efekcie zawodnicy skakali z 9., 8. i 7. belki. Zdecydowanie najdalej skoczył Słoweniec Timi Zajc (104,5 m), który przeskoczył skocznię o ponad dwa metry. Najlepszym Polakiem był Piotr Żyła. Skoczył na odległość 98 m i uplasował się na 6. miejscu. Dawid Kubacki, który zmaga się z problemami zdrowotnymi, zajął 10. miejsce (94 m). 23. był Aleksander Zniszczoł (90 m), 31. Paweł Wąsek (90 m), a 34. Kamil Stoch (90.5 m).

Najlepsza trójka serii próbnej prezentuje się następująco:
1. Timi Zajc (104.5 m)
2. Anze Lanisek (96.5 m)
3. Halvor Egner Granerud (96.5 m)

Kwalifikacje

Seria kwalifikacyjna rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17:45. Skoczkowie rozpoczynali najazd z 11. platformy startowej, jednak później została obniżona do 10. i 9. stopnia. Na szczęście warunki były sprawiedliwe dla większości zawodników, a wiatr z tyłu skoczni nie miał dużego wpływu na osiągane odległości. Do rywalizacji przystąpiło 62 zawodników, którzy reprezentują aż 20 państw. Polska, dzięki temu, iż Piotr Żyła broni tytułu Mistrza Świata, jako jedyna mogła wystawić w konkursie aż 5 skoczków.
Najlepszy okazał się Słoweniec Anze Lanisek, który skoczył 98 m. Za nim, ze stratą niewiele ponad 4 punkty znalazł się Stefan Kraft (97.5 m), natomiast czołową trójkę uzupełnił Timi Zajc (99 m).

TOP10 kwalifikacji na MŚ w Planicy
TOP10 kwalifikacji na MŚ w Planicy

Do konkursu awansowali wszyscy występujący Polacy. W pierwszej dziesiątce znaleźli się Dawid Kubacki (95 m) i Piotr Żyła (95.5 m). Daleki skok oddał Kamil Stoch (99.5 m), który ostatecznie uplasował się na 11. pozycji. Paweł Wąsek (95.5 m) był 15., natomiast Aleksander Zniszczoł (95 m) 23.

Konkurs o Mistrzostwo Świata na skoczni normalnej odbędzie się w sobotę 25 lutego o godzinie 17:00.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać