MŚ w Planicy: Pierwsze treningi za nami!

przez Julia Pawłowska

Po dwóch latach przerwy przyszedł czas na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Będą one rozgrywane od 22 lutego do 4 marca 2023 roku w Planicy. Słoweńska miejscowość kojarzy się zapewne z długimi lotami na skoczni mamuciej, jednak tym razem zawodników ugoszczą mniejsze obiekty, mianowicie HS 138 oraz HS 102. Dzisiaj mieliśmy okazję obserwować treningi Pań na skoczni normalnej przed jutrzejszymi kwalifikacjami. Która ze skoczkiń ma największe szanse na medal? Kto zaprezentował się najlepiej? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Pierwszy trening

Pierwszy trening w Planicy zaczął się punktualnie o godzinie 16.00. Na starcie pojawiło się 61 skoczkiń z 63 zgłoszonych, ponieważ na oddanie próby nie zdecydowała się Veronika Shishkina i Nika Kriznar. Rywalizację rozpoczęto z 18. belki startowej, jednak jej położenie zmieniało się kilkukrotnie. Finalnie zawodniczki oddające skok pod koniec stawki ruszały z 14. stopnia najazdu.

Najlepiej w tej części zmagań spisała się Norweżka Anna Odine Stroem (95 m). Tuż za nią uplasowała się liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, czyli Eva Pinkelnig (94 m). Trzecie miejsce zajęła ex aequo Selina Freitag, która skoczyła 92,5 metra oraz Ema Klinec (92 m). Zaraz za treningowym podium znalazła się Katharina Althaus (92 m) i Nika Prevc (90 m).

Rezultaty Polek:
34. Nicole Konderla – 89,5 m
41. Kinga Rajda – 86 m
46. Paulina Cieślar – 83,5 m
54. Anna Twardosz – 78 m

Drugi trening

W drugiej sesji treningowej na skok ponownie nie zdecydowała się Kazaszka Veronika Shishkina i Słowenka Nika Kriznar. Tym razem zawodniczki rozpoczęły zmagania z 16. belki startowej, ale finalnie reszta stawki ruszała również z 14. i 12. stopnia najazdu.

Zwyciężczynią została fenomenalnie spisująca się ostatnio Kanadyjka, czyli Alexandria Loutitt (94 m). Drugie miejsce zajęła Katharina Althaus (96,5 m), a trzecią lokatę wywalczyła Anna Odine Stroem (96 m). Najlepszą z Polek ponownie okazała się być Nicole Konderla, która znalazła się na 25. pozycji (93 m). W czołowej 50 zmieściła się również 45. Kinga Rajda (83,5 m) oraz 50. Paulina Cieślar (81 m). Anna Twardosz zajęła 55. miejsce.

Trzeci trening

Na zakończenie dzisiejszego dnia w Planicy odbył się jeszcze trzeci trening. Ostatecznie zrezygnowały z niego aż 4 zawodniczki; Veronika Shishkina, Julia Kykkaenen, Nicole Konderla i Nika Kriznar

Tym razem zwyciężczynią ponownie została Anna Odine Stroem, która skoczyła 95 metrów. Tuż za nią uplasowała się Selina Freitag (92,5 m), a trzecie miejsce wywalczyła Ema Klinec (91 m). Zaledwie 0,2 punktu do treningowego podium straciła Thea Minyan Bjoerseth (94,5 m). Niewiele brakowało również Annie Rupprecht, która osiągnęła najdłuższą odległość serii, czyli 97,5 metra.