MŚ w Planicy: Przedstawienie składów oraz zapoznanie z planem zawodów

przez Martyna Okrzesik

Przed nami najważniejsze wydarzenie sportowe w tym sezonie, a mianowicie Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Zawodnicy oraz zawodniczki rywalizować będą na obiektach HS102 oraz HS138.

HS106

Poprzednie Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 odbyły się w niemieckim Oberstdorfie. Wówczas tytuł na skoczni normalnej (HS106) wywalczył reprezentant Polski Piotr Żyła (105 & 102.5 m), a na kolejnych stopniach podium uplasowali się Niemiec Karl Geiger (103.5 & 102 m) oraz Słoweniec Anze Lanisek (102.5 & 101 m). Tuż za podium sklasyfikowany został Norweg Halvor Egner Granerud (99 & 103 m).

Piotr Żyła, fot. Christof Stache

Jeśli chodzi o pozostałych reprezentantów Polski, to piątą pozycję wywalczył Dawid Kubacki (102 & 99 m). Dodatkowo na dwudziestej drugiej pozycji uplasował się Kamil Stoch (96 & 96 m), trzydziesty był Andrzej Stękała (95 & 87.5 m), natomiast trzydziesty szósty Klemens Murańka (93 m).

W rezultacie wśród pań triumf odniosła Słowenka Ema Klinec (105 & 100.5 m), wyprzedzając Norweżkę Maren Lundby (102.5 & 99.5 m) oraz Japonkę Sarę Takanashi (104 & 100 m). Natomiast Anna Twardosz (83 m) ukończyła zawody na 33. pozycji, a Kinga Rajda (69.5 m) była 38. Ostatecznie Kamila Karpiel i Nicole Konderla nie przeszły kwalifikacji.

Natomiast w konkursie drużynowym pań na HS106 triumfowały Austriaczki przed Słowenkami i Norweżkami. W rezultacie Polki zajęły siódme miejsce w składzie: Anna Twardosz, Kinga Rajda, Joanna Szwab oraz Kamila Karpiel.

HS137

Jeśli chodzi o konkurs na obiekcie HS137, to triumf odniosła Norweżka Maren Lundby (128 & 130.5 m) przed Japonką Sarą Takanashi (126 & 134 m) oraz Słowenką Niką Kriznar (126 & 129 m).

Maren Lundby, źródło: Instagram/@marenlundby

Ostatecznie dwudzieste czwarte miejsce wywalczyła Anna Twardosz (100.5 & 108 m). Natomiast Kinga Rajda (92 m), Kamila Karpiel (91 m) oraz Nicole Konderla (89 m) zajęły kolejno 33., 34. oraz 35. pozycję.

Natomiast złoty medal wśród mężczyzn wywalczył Austriak Stefan Kraft (132.5 & 134 m). W efekcie srebrny medal wywalczył Norweg Robert Johansson ( 129.5 & 135.5 m), a brąz zawisł na szyi Niemca Karla Geigera (132 & 132 m). Dodatkowo tuż za podium uplasował się Piotr Żyła (130.5 & 137 m).

Dawid Kubacki (130.5 & 119 m) uplasował się na piętnastej pozycji, natomiast Kamil Stoch (120 & 129.5 m) był 19. Dodatkowo dwudziestą pierwszą lokatę zajął Andrzej Stękała (121.5 & 122.5 m).

Dodatkowo drużynowymi mistrzami świata na skoczni HS137 zostali Niemcy przed Austriakami i Polakami. Wówczas polski zespół reprezentowali: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

W rezultacie konkurs drużyn mieszanych zwyciężyli Niemcy, drugie miejsce zajęła drużyna norweska przed reprezentacją Austrii. Ostatecznie reprezentacja Polski w składzie: Anna Twardosz, Piotr Żyła, Kamila Karpiel i Dawid Kubacki wywalczyli szóste miejsce.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne