MŚwL w Vikserund: Kraft triumfuje w kwalifikacjach!

przez Dominika Śmiech

W tym tygodniu rozpoczęliśmy 27. edycję Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich, które odbędą się od 10 do 13 marca w Vikersund (Norwegia). W pierwszym dniu rywalizacji odbyły się kwalifikacje do piątkowego konkursu. Tego, kto uplasował się na czołowych lokatach i jak poradzili sobie reprezentanci Polski, dowiecie się w tym poście.

Treningi

O godzinie 13:15 rozpoczął się oficjalny trening. Na skoczni Vikersundbakken zjawiło się 55 zawodników, którzy sprawdzili swoją aktualną dyspozycję. Najlepiej z nich spisał się Słoweniec – Timi Zajc, który pofrunął na odległość 225 metrów. Tuż za nim uplasował się jego reprezentacyjny kolega – Peter Prevc, z odległością 239 metrów. Z trzeciej pozycji cieszył się Norweg, Daniel Andre Tande (222 m). Najdłuższy lot w pierwszej sesji treningowej oddał Domen Prevc. Słoweniec odfrunął na odległość 242 metrów! Z polskich skoczków najwyższą – 15. lokatę zajął Kamil Stoch (209.5 m). Pozostali Polacy zajęli następujące miejsca: 18. Piotr Żyła (213.5 m), 28. Jakub Wolny (210.5 m), 33. Paweł Wąsek (206 m), 35. Dawid Kubacki (200 m), oraz 38. Andrzej Stękała (195 m).

Drugą sesję treningową zwyciężyli ex aequo: reprezentant Austrii – Stefan Kraft oraz reprezentant Słowenii – Timi Zajc. Obaj zawodnicy uzyskali 238 metrów. Podium uzupełnił Norweg – Robert Johansson (234 m). Tym razem najlepszym z polskich skoczków okazał się Piotr Żyła, który po locie na odległość 222 metrów, został sklasyfikowany na 18. pozycji.

Kwalifikacje

Kwalifikacje wystartowały o godzinie 15:30. Na ich czele widniali głównie zawodnicy z Austrii, Słowenii, Norwegii, a także Niemiec. Ostatecznie zwycięzcą kwalifikacji został Stefan Kraft, którego nota wynosiła 217.9 punktu. Drugą pozycję zagwarantował sobie Michael Hayboeck, który uzyskał najdłuższą odległość – 233 metry. Dwa kolejne miejsca należały do Słoweńców. Podium uzupełnił Anze Lanisek (221 m), a tuż za nim znalazł się Domen Prevc (225.5 m). Najdalej z reprezentantów Polski odlecieli Jakub Wolny i Piotr Żyła, którzy uzyskali 211.5 metra i zostali sklasyfikowani na 14. oraz 15. lokacie. Kamil Stoch (202.5 m) ukończył kwalifikacje na 23. pozycji, natomiast Paweł Wąsek (197 m) na 30.