Norges Cup w Falun: Haare i Graesli zwycięzcami!

przez Zuzanna Karwacka

W ostatni weekend przed oficjalnym startem sezonu w najwyższej randze zawodów – Pucharze Świata, Norwegowie postanowili zorganizować konkursy w ramach krajowego cyklu. Rywalizacja odbywała się w Falun. Na starcie pojawili się przedstawiciele różnych narodowości. Szwecja gościła ponadto reprezentantów dwóch różnych dyscyplin – skoków oraz kombinacji norweskiej. W najstarszych kategoriach z triumfami zakończyli Haare oraz Graesli.

Lunget, Falun, fot. M. Prinke

Mężczyźni

Kategoria A

Pierwsza seria rozpoczęła się z 18. belki, jednak z biegiem czasu uznano, że rozbieg obniżony o dwa poziomy będzie bardziej odpowiedni. W kategorii tej udział wzięło 35 zawodników, jednak na półmetku jeden z nich otrzymał dyskwalifikację. Był to wszakże Leonard Fageraas.

Po pierwszej części na prowadzenie wysunął się Karl Haugen Kleppa. Uzyskał on bowiem solidną odległość 94.5 metra, ruszając przy tym z niższej opcji rozbiegowej. W kwestii wiatru – był on sprzyjający, bowiem od jego noty odjęto 6.6 punktu. Mimo wszystko wyprzedzał on drugiego Oddvara Gunneroeda (93.5 m) o lekko ponad trzy oczka. Na podium znajdował się wówczas także Fredrik Gran (91.5 m).

Warto zaznaczyć, że przy skoku na odległość 74.5 metra upadek zaliczył Walter Lundhaug.

Ostatecznie zwycięstwo odniósł lider z półmetka. Kleppa w finale uzyskał bowiem 93.5 metra. Za jego plecami uplasowali się Fabian Oestvold (90.5, 91.5 m), awansujący z szóstej lokaty oraz ex aequo Mats Strandbraaten (92.5, 91 m), który w połowie znajdował się na czwartej pozycji.

W finale dyskwalifikację otrzymali: Oddvar Gunneroed oraz Fredrik Gran. Ponadto upadek zaliczył Inge Enger (80 m).

Kategoria B

W tej części w Falun sędziowie byli bardziej stabilni w kwestii belek, ponieważ wszystko rozegrało się z najazdu o 25. numerze. Udział wzięło tym razem 17 skoczków.

Triumfem pochwalić mógł się Rasmus Kittelsen (98, 89 m). Co ciekawe w pierwszej serii miał on wyjątkowo dobre, niemal najlepsze warunki wietrzne, a w finale dla odmiany aspekt pogodowy sprzyjał mu najmniej. Srebro wyniósł ze skoczni Joergen A.-K. Furfjord (95.5, 87 m). Do zwycięzcy tracił on zaledwie dwa punkty. Trzecim najlepszym zawodnikiem okazał się zaś Arnt Nicolai Christensen (90, 91 m).

Za podium znaleźli się również: Rickard Nystrom (90.5, 88.5 m) oraz Marcel Dickhaut (88.5, 86.5 m).

Upadek w pierwszej serii na 50.5 metra zaliczył Julius Berg.

Rasmus Kittelsen, fot. Skotfoss hopp (Kay Kittelsen)
Kategoria Elite

W treningu udział wzięło zaledwie 6 z 11 zgłoszonych zawodników. Triumfatorem tej części okazał się Paal Haakon Bjoertomt (91 m) przed Sondre Ringenem (89.5 m) oraz Sindre Ulvenem Joergensenem (87.5 m).

W serii próbnej pojawili się już wszyscy skoczkowie. Najlepszy był wówczas Anders Haare (92.5 m), a podium uzupełnili Christian Roeste Solberg (92.5 m) i Sindre Ulven Joergensen (92.5 m).

We właściwej rywalizacji zwycięzcą okazał się natomiast Anders Haare. Norweski zawodnik uzyskiwał odpowiednio 97.5 oraz 95 metrów. Tak dobre odległości pozwoliły mu na wyprzedzenie Joergensena (99, 91 m) aż o 17.4 punktu! Brąz wywalczył sobie Sondre Ringen (92, 91 m).

Na półmetku dyskwalifikację otrzymał Jo Roemme Mellingsaeter.

Anders Håre, fot. Martyna Okrzesik

Kobiety

Kategoria Elite

Wśród kobiet w Falun przeprowadzono zaledwie jeden konkurs. Na jego skoczni pojawiło się 9 zawodniczek. W pierwszej części oraz finale 8 Pań startowało z 28. belki. Jedynym wyjątkiem w tym aspekcie była Kjersti Graesli, która ruszała z najazdów o numerach 22. oraz 24.

W połowie konkursu dość spodziewanie na prowadzenie wysunęła się Graesli. Norweżka zaprezentował bowiem 85 metrów. Za jej plecami ze stratą 31 punktów uplasowała się Mathilde Aarva Selbekk (80.5 m). Podium uzupełniała wtedy Frida Berger (79 m).

Ostatecznie zwycięstwo bez zaskoczeń odniosła Graesli, która w finale dołożyła 88 metrów, dzięki czemu pokonała Selbekk (76 m) o łącznie 69.8 oczka! Na miejsce w czołówce zasłużyła sobie również Frida Berger (76.5 m).

Za podium znalazły się Amelie Steiner (75.5, 76.5 m) z Niemiec oraz Jenny Forsberg (77.5, 80 m) ze Szwecji.

U Pań obyło się zarówno bez dyskwalifikacji, jak i upadków.

PEŁNE WYNIKI WSZYSTKICH KONKURSÓW


Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Zapraszamy szczególnie na naszą akcję odliczania dni do początku sezonu zimowego! Każdego dnia na naszym instagramowym profilu pojawiają się nowe wywiady ze skoczkami i kombinatorami norweskimi!

źródło informacji: informacja własna

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać