Jens Lurås Oftebro oraz Marte Leinan Lund najlepsi w Beitostølen

przez Martyna Okrzesik

W Beitostølen odbyły się zawody otwarcia sezonu dla kombinatorów norweskich, gdzie zawodnicy po raz pierwszy mieli okazję rywalizować na śniegu. Skoki zaliczane do tych zmagań przeprowadzono natomiast 14 października w Trondheim. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęli Jens Lurås Oftebro oraz Marte Leinan Lund. Na starcie pojawił się także reprezentant Polski – Paweł Szyndlar.

Kristjan Ilves, Jens Lurås Oftebro, Jørgen Graabak, fot. Geir Olsen / NTB

Konkurs rozegrano w nowej formule zawodów – Individual Compact. W takiej samej formie zostanie przeprowadzona inauguracja Pucharu Świata w Ruce, zaplanowana na 24 listopada. Zawodnicy oraz zawodniczki po serii skoków, uczestniczą w biegu na dystansie 5 km u kobiet oraz 7.5 km w przypadku mężczyzn, jednak odstępy są ustalone już przed startem zmagań. W efekcie nie ma znaczenia, jaką przewagę punktową uzyska najlepszy dwuboista nad drugim, ponieważ strata będzie wynosiła zaledwie 6 sekund.

Konkurs kobiet

Seria skoków na HS-106

Najlepsza na skoczni okazała się Marte Leinan Lund. Zawodniczka oddała skok na 97.5 metra i tym samym wyprzedziła drugą Idę Marie Hagen, która uzyskała najdłuższą odległość wśród kobiet, wynoszącą 100 metrów. Trzeci wynik należał do Ingrid Laate (90.5 m). Zawodniczki oddawały swoje próby z 34. belki startowej.

źródło: live.kjump.no
Bieg na 5 km

Triumfatorką zmagań została Norweżka Marte Leinan Lund, która uzyskała czas 13:32.2. Na drugiej pozycji, z ponad minutową stratą, uplasowała się Hanna Midtsundstad (+1:10.8). Podium rywalizacji dopełniła reprezentantka USA – Alexa Brabec (+1:36.0). Ostatecznie czwartą pozycję wywalczyła Ingrid Alva Helga Laate (+2:35.2), natomiast piąty wynik należał do Nory Helene Evans (+4:31.9). Kolejne miejsca zajęły Josefine Loeken (+4:33.0) oraz Mariell Oestlie Gjendahl (+6:41.6).

Na starcie nie zjawiły się Ida Marie Hagen, Lilly Grossmann, Mari Leinan Lund oraz Mille Marie Hagen.

Konkurs mężczyzn

Seria skoków na HS-106

Po serii skoków, na obiekcie HS-106 w Trondheim, na prowadzeniu znalazł się Jens Luraas Oftebro, który oddał próbę na 101.5 metra. Niesamowicie daleki skok oddał Jarl Magnus Riiber, który poszybował na odległość 110 metrów, jednak zawodnik nie zdołał go ustać. Dodatkowo 26-latek postanowił zrezygnować ze startu w zawodach otwarcia sezonu. Norweg w ostatnim czasie zmagał się z chorobą, intensywnie kaszlał przez okres 8 tygodni, a w efekcie odizolował się także od swojej rodziny.

ZOBACZ TEŻ: PROBLEMY ZDROWOTNE JARLA MAGNUSA RIIBERA. ,,NIGDY NIE KASZLAŁEM TAK CZĘSTO, JAK PRZEZ OSTATNIE OSIEM TYGODNI.”

Tamtego dnia trzeci rezultat na skoczni uzyskał Estończyk Kristjan Ilves (101 m). W najlepszej piątce uplasowali się także Marius Solvik (105.5 m) oraz Joergen Graabak (102.5 m).

Szóstą pozycję zajmował Espen Bjoernstad (102 m), natomiast siódmą Sebastian Oestvold (99.5 m). Miejsca w czołowej dziesiątce, po części rywalizacji rozegranej na skoczni, wywalczyli także Espen Andersen (99.5 m), Simen Tiller (99 m) oraz Even Leinan Lund (99 m).

W zmaganiach brał udział także reprezentant Polski – Paweł Szyndlar – który obecnie przebywa w Norwegii. 23-latek oddał skok na odległość 85.5 metra, co uplasowało go na 31. pozycji, po rywalizacji na skoczni.

Paweł Szyndlar, fot. Martyna Okrzesik

Kombinatorzy startowali z 22. oraz 21. platformy startowej, natomiast Jarl Magnus Riiber oraz Jens Luraas Oftebro oddawali swoje próby z belki numer 19. W zmaganiach wzięło udział 44. zawodników.

źródło: live.kjump.no
źródło: live.kjump.no
Bieg na 7.5 km

Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął Jens Luraas Oftebro, który uzyskał czas 16:45.9. Na podium pierwszych zmagań na śniegu stanęli także Estończyk Kristjan Ilves (+10.0) oraz Norweg Joergen Graabak (+10.4). Czołową piątkę dopełnili Andreas Skoglund (+23.8) oraz Espen Andersen (+53.6).

Jens Lurås Oftebro, fot. NTB

Sebastian Oestvold (+55.8) ostatecznie uplasował się na szóstym miejscu, natomiast siódmy wynik uzyskał Kasper Moen Flatla (+1.00.6). W najlepszej dziesiątce zawodów sklasyfikowani zostali także Simen Tiller (+1:23.2), Emil Ottesen (+1:31.0) oraz Aleksander Skoglund (+1:32.2).

Dwudziestą trzecią lokatę zajął reprezentant Polski Paweł Szyndlar (+3:44.9).

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Zapraszamy szczególnie na naszą akcję odliczania dni do początku sezonu zimowego! Każdego dnia na naszym instagramowym profilu pojawiają się nowe wywiady ze skoczkami i kombinatorami norweskimi!

źródło informacji: informacja własna
źródło grafiki: NTB, Martyna Okrzesik

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać